fbpx

Merkezi Klima Sistemleri (VRF) Maliyeti Nedir?

Merkezi Klima Sistemleri (VRF) Maliyeti Nedir?

VRF Klima bir dış ünite ve birden fazla iç üniteden oluşan gayet kullanışlı bir klima çeşididir. Bu ürünler ısıtma ve soğutma performansları sayesinde klima sevenler tarafından oldukça ilgi görmüştür. Gelişen teknoloji sayesinde VRF klimalar hala geliştirilmekte olup birçok alanda kullanılmaya devam ediyor. Özellikle klima sevenler ve mimarlar tarafından oldukça talep görmektedir. Merkezi Klima sistemi olarak da bilinen bu sistem ortam ısısını (+)(-)0,5 derece hassasiyetle kontrol edilir. Klimaların içinde bulunan sıcaklık ve basınç sensörleri sayesinde her bir iç ünitenin dış üniteye olan uzaklığından neredeyse hiç etkilenmeden ihtiyaç duyulan kapasiteyi belirleyebilir. Bu sayede sadece ihtiyaca uygun enerji transferini gerçekleştirir. Yeni jenerasyon VRF sistem klimalardan bir avantajı da çevreye duyarlı ve yüksek verimli R410A soğutucu akışkan gaz kullanımıdır.

İlginizi çekebilir: Daikin VRV Klima Sistemleri Hizmet Makalesi.

Bu klimalar dış ünite özelliklerine göre aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır.

Hava Soğutmalı VRF Klima Teknolojisi: Dış ünitede yer alan sistem sayesinde ısı transferini yapan fanlar yardımı ile havaya yapılır.  En sık kullanılan VRF türüdür.

Su Soğutmalı VRF Klima Teknolojisi: Dış ünitede var olan ısı bir sistem içinden geçerek suya geçiş yapmaktadır. Bu su herhangi bir kaynaktan sağlanan sudur. Dış ünitedeki ebatlar oldukça küçüktür. Bu tür klimalarda fanlara ihtiyaç yoktur ve atmosfere değmesi de gerekmez . Bu klima çeşidi makine dairesi ve şaftlara yerleştirilebilir. Verimlilik değeri 5.00 ve üzerindedir. Kondenser üzerinden devamlı aynı sıcaklık değerine sahip su geçeceği için dış ortam kaynaklı bir kapasite kaybı yaşanmaz. Bu sistemin daha az tercih edilme sebebi ise dış ünitelere gelecek su için ikinci bir çevrim ihtiyacı olmasıdır.

İşletme özelliklerine göre ise aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır.

Heatpump Teknolojisi: Heatpump teknolojisinde tüm iç üniteler aynı modda çalışır. Isıtma ve soğutma seviyeleri ayarlanabildiğinden en çok tercih edilen klima teknolojisidir. Aynı anda ısıtma ya da aynı anda soğutma yapabilirler. En sık karşılaşılan VRF türüdür.

Heat Recovery Teknolojisi: Heat Recovery teknolojisinde ise farklı oda ve bölgelerde aynı anda ısıtma ve soğutma özelliğine sahiptir. Yüksek COP değeri sayesinde elektrik tasarrufu sağlar. Bu sistem ‘Isı Geri Kazanımlı’ olarak geçer. Soğutma yapılan mahaldeki kullanılan enerji dönüşüm ile ısıtma yapılan mahale geçer ve bu sistem ciddi bir enerji tasarrufu sağlar.

VRF Klimalar Nerelerde Kullanılır?

Özellikle evlerde ve ticari alanlarda enerji tasarrufu ve çevre dostu olarak bilinen bu klima çeşitleri fonksiyonel çözümler sunarlar. En çok tercih edilen alanlar otel, fabrika, hastane, sinema salonları, ofis, restoran, havaalanları ve alışveriş merkezleri şeklindedir. Montaj maliyetlerinin multi sistem klimalara göre daha uygun olması klima sistemleri arasında tercih edilme sebeplerinden biridir. Ayrıca büyük kapasitelerdeki taze hava klima santrallerinde de VRF dış üniteden beslenerek çözüm üretilir.

Merkezi Klima Sistemleri (VRF) Maliyeti Nedir?

Merkezi Klima Sistemlerinin Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

VRF klima modelleri arasından tercih yaparken fiyatına ve performansına dikkat edilmesi gerekmektedir. VRF sistemleri genel olarak çok katlı binalarda ve geniş yapılarda kullanılmaktadır. Bu nedenle söz konusu ürünlerin maliyeti biraz yüksek olabilmektedir.

VRF yani merkezi klima sistemlerinin fiyatları satın alacağınız ürünün kapasitesine ve kalitesine göre farklılaşmaktadır. A sınıfı enerji sınıfına sahip olan bir VRF klimanın verimliliği ve performansı gibi fiyatı da yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra daha düşük enerji sınıflarında yer alan VRF klimaların ise fiyatları daha düşük olabilmektedir. Bu noktada merkezi klima sistemlerinin maliyeti hesaplanırken aşağıdaki unsurların önemli olduğunu belirtmek gerekir.

  • VRF klima sistemlerinin kurulacağı mülk tipi
  • Merkezi klima sistemlerinin kurulacağı binadaki daire sayısı
  • Merkezi klimanın binaya ilk defa kurulup kurulmadığı
  • VRF klima sistemlerinin kurulacağı binanın ısı yalıtımının olup olmadığı
  • Kullanılacak klimanın etki alanındaki yükseklik
  • Kullanılacak klimanın etki alanının büyüklüğü
  • Ekstra talep
  • Klimanın kullanılacağı binada farklı bir ısıtma türünün olup olmadığı
  • VRF sistemdeki dış ünite ile iç üniteler arasındaki mesafe
  • Merkezi klima iç ünitelerin ısıtma ve soğutma ya da sadece ısıtma veya sadece soğutma özelliklerinden hangilerinin istendiği

En Uygun VRF Klima Fiyatları

Merkezi klima fiyatları ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. SALT Mühendislik ile iletişime geçerek merkezi klima sistemlerinin fiyatları ve diğer tüm özellikleri ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?