yerden-alttan-isitma-01aYerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemlerine ait ürünler için Yerden Isıtma Dükkanı sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Mekanlardaki ısı kaybını zemin betonu içindeki borular ile ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemine yayarak mekâna dağıtan dolayısı ile zemini ısıtarak mekânın ısınmasını sağlayan sisteme yerden ısıtma sistemleri denir. 1980’lerden sonra ülkemizde uygulanmaya başlayan sistemde gerekli ısınma kırk ila elli derecelik ılık su ile sağlanır. Her cins katı ya da sıvı maddenin kullanıldığı sistem, güneş ışınlarının emilmesi, ısı pompası güneş kolektörü, entegre sistemi gerekli olan enerji ihtiyacını karşılar.

Yerden Isıtma Fiyatları

Danfoss Fiyat Listesi, Fraenkische Fiyat Listesi ve Rehau Yerden Isıtma Fiyat Listesi, ürün, model ve teknik verilerini inceleyip detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Danfoss Fiyat Listesi
Frankische Fiyat Listesi
Rehau Fiyat Listesi

Yerden Isıtma Sistemleri Avantajlıdır

Homojen bir ısı dağılımı sağlayan sistemde odalar arasında hiçbir ısı farkı oluşmaz. Isı herhangi bir yerde birikmez, bina yapı elemanları tarafından depolandığı için ısıl konfor ani ısı değişimlerinden de etkilenmez. Yerden ısıtma, ısının tüm döşeme sahasına yayılmasını sağlamakta ve homojen dağılım ile insan yapısına en uygun ve ekonomik açıdan en avantajlı ısınma ihtiyacını karşılamaktadır.

Yerden Isıtma Sistemleri Mikrop Üremesini Engeller

Döşeme satıh sıcaklığı yirmi sekiz derece olduğundan hava nemindeki rahatsızlık veren düşme, bu sistemde söz konusu değildir. Yerden ısıtma, mekân içinde az hareket sağladığı için mikrop üremesine de engel olur. Radyatör kullanılan sistemlerde özellikle tavan ve ısıtıcıya yakın bölgelerde oluşumu önlenemeyen ve faydası olmayan sıcak hava atıklarının bu sistem ile tamamıyla yok edilmiş olması 30 – 50’ye varan enerji tasarrufu sağlar. Seralara kurulması durumunda klasik sera ısıtılmasına göre yüzde 47 oranında enerji tasarrufu sağlar ve bu şekilde her yıl bir mahsül daha fazla elde edilmiş olur.

Mite Böceklerinin Yaşamasını Önler

Mekân içerisinde radyatör benzeri ısıtıcılar olmadığı için istendiği gibi dekor yapılmasına da olanak sunar. Zeminin tamamına izolasyon yapılmadığından dolayı katlar arasında ısı yalıtımı ve ses geçirimi sağlanmış olur. Yerden Isıtma Sistemleri toz yapmadığı için mite böceklerinin yaşamasını engeller. Aslına uygun gerçek ısı miktarı uygulanan mekandaki sistemleri yapılarda üniform ve insan vücuduna uygun yaşam ortamı sağlar. Sağlıklı bir insanda koltuk altı sıcaklığı 36,5 derecedir. Çevresinde bulunan hava ise 20 veya 22 derecedir. Ayak yüzeylerindeki ısı derecesi ise 23 ile 25’dir. Bu rakamlar sağlıklı insan anatomisi için en ideal derecelerdir.

Yerden Isıtma Sistemleri

Alttan Isıtma Bakımı Nasıl Yapılır?

Maksimum ısı değeri 55 derece olan yerden ısıtma sistemleri, kombi sistemleri aracılığıyla kullanılmaktadır. Sulu boru ve elektrikli sistemlerle kullanılan ısıtma türlerinden biri olarak, zaman içerisinde sistem içinde kireçlenmeler olabilmektedir. Ancak bu durum kalorifer peteklerine oranla çok uzun yıllar sonra görülür. Bir kalorifer peteği ısısı 70 derece olduğu için kireç ve tortu birikintisi neredeyse her yıl görünmektedir.

 • Yerden ısıtma 2 ve 3 yıl aralıklarla temizlenmelidir.
 • Alttan ısıtma sistemlerine özel makinelerle gidiş ve dönüş hortumları kullanılarak, hava ve su yardımıyla sistem temizlenmektedir.
 • Özel makinelerle kirli suyun tahliyesi gerçekleşecektir.
 • Kimyasal su yardımıyla balçık, kirli su ve çamurlu su değişimi yapılır.
 • Mantar ve bakteri üretimi az olan sistemler, kolay temizleme işlemleriyle hızlı bir şekilde temizlenecektir.
 • %20 ile %50 oranında yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Yerden ısıtma sistemleri nasıl kirlenir; Su deviniminden kaynaklı olarak, yerden ısıtmalı sistemler, çamur, balçık ve tortu üretebilir. Radyatör sistemlere oranla bu durum 3 yılda bir görülmektedir.

Sonradan Yerden Isıtma Yapılabilir Mi?

Zemin altına yerleştirilen sulu boru ya da elektrikli kablo sistemleri, doğalgaz ve elektrik sistemleri olan mekanlara yapılabilmektedir. Bunun için kullanılan sistem, yerdeki parkelerin sökülerek, parke altına 3 ile 6 cm aralıklarla sistemin yerleştirilmesidir. İç mekanda homojen bir dağılım sağlayan yerden ısıtma sistemleri;

 • Karbon filmi ile parke altın temasının azaltılarak kurulduğu sistemlerdir.
 • Sulu boru sistemlerle doğalgaz bağlantıları yapılarak radyatör kullanımından alttan ısıtma sistemlerine geçilebilir.
 • Elektrikli kablolu sistemlerle güvenli ısıtma ve yalıtım alanı oluşturulabilir.
 • Sıcak havuz, kapalı havuz, ev, kış bahçesi, hamam ve kapalı balkon alanlarında uygulama yapılabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemleri kombi; kombi kullanımıyla entegre edilebilen yerden ısıtma, özellikle radyatörden geçiş yapılabilmektedir. Kullanılan iç alanın ölçümleri yapıldıktan sonra yüzeyin imkanlarına göre ısıtma sistemleri düzenlenerek, elektrikli ya da sulu boru sistemleri entegre edilebilmektedir. Isı düzeyini artıracak olan sistemler, homojen ısı dağılımı sayesinde bütün alanın düşük kombi enerjisiyle ısınmasını sağlayacaktır.

Hangi Zemin Tipleri İle Kullanılabilir?

Kullanılan zemin tipine göre borulu ve elektrikli sistemlerde, çap ölçümleri yapılmaktadır. Islak zeminler, fayans ve parke tiplerine göre SALT mühendislik profesyonel tasarımlar yaparak, malzemelerin kullanım alanını da zemin imkanlarına göre düzenleyecektir. Birçok alanda kullanılan alttan ısıtma sistemlerinde, zemin yapısına göre ısı düzeyinin ve boru yakınlığının da ayarlanması gerekmektedir.

Mermer, doğal taşlar ve parke üzerinde yapılan yerden ısıtma sistemlerinde, kuru zeminler ve ıslak zeminler de güvenli kullanım alanı olacaktır. Kilim, halı ve döşemelerin altlarında sorunsuz bir şekilde çalışarak, homojen ısı dağılımının yapılmasını sağlayacaktır. İç dekorasyonda özgürlük alanı oluşturduğu gibi enerji tasarrufunda da ideal sistemlerdir.

 • Yerden ısıtma sistemleri halı ve kilim kullanmadan kullanılmalıdır.
 • Verim düşürücü olan kilim ve halı kullanımı, ısının yayılmasına engel olabilmektedir.
 • Zemindeki ısı etkisinin azalmaması için daha ince halı veya kilim kullanımı yapılmalıdır.
 • Islak zeminlerde ve kuru zeminlerde ısı değeri düşmeyecek, 55 derecelik homojen ısı iletimi devam edecektir.

Yerden Isıtma Sistemlerinden Hangisini Seçmeliyiz?

Radyatör sistemler belirli bir alanı ısıtarak, özellikle ısının homojen dağılımına engel olmaktadır. Bu da kombinin yoğun çalışmasına, doğalgaz ve elektrik faturasının yüksek oranlarda gelmesine neden olur. Yerden ısıtma sistemleri %20, %47 ve %50 oranında kullanım koşullarına göre tasarruf sağlayacaktır.

Elektrikli sistemleri altyapı kapasitesine göre seçmeniz, doğalgaz kullanıyorsanız, doğalgazlı sistemleri tercih etmeniz gerekmektedir. Karbon filmi sistemler, güvenli ve ısı yansıtma düzeyi yüksek olduğu için kullanım alanında yaygın ısı sağlayacaktır. Halı altına döşenebilen sistemler olarak güvenli bir kullanım sunar. Zemin parke, mermer veya doğal taş düzeyindeyse sulu boru sistemlerini kullanmanız tasarruflu ve ısı düzeyi olarak yüksek verimlilik sağlayacaktır.

Sağlık Açısından İdeal Isınma Seçeneği

Bu nedenle 23 ile 25 derece arasında olması gereken ayak taban sıcaklığına yakın bir Yerden Isıtma Sistemleri hem insan sağlığını hem de konforunu sağlamak için yeterli olacaktır. Aynı zamanda ekonomik olan sistem ilk yatırım maliyeti açısından diğer sistemlere oranla yüzde 20, işletme giderlerinde ise yüzde 50 tasarruf sağlar. Bakım giderleri oldukça azdır, konforlu ve çevre dostu olması da hem ekonomik hem de sağlık açısından ideal ısınma seçeneğidir.

Farklı Uygulama Yöntemleri

Sistemin üç farklı uygulama sistemi vardır;

 • Sulu borulu yerden ısıtma sistemleri
 • Elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleri
 • Karbon filmli yerden ısıtma sistemleri

Üç farklı uygulama yöntemi arasında en fazla tercih edilen yöntem sulu borulu alttan ısıtma sistemleridir. Sistemde zemine döşenen borular aracılığı ile ısıtma gerçekleştirilir. Kullanılan boruların uçları bir kolektörde toplanır ve kolektörün olduğu yerden ortamın sıcaklık ayarı sağlanır. Orta ve küçük binalarda hamam, kış bahçesi ya da kapalı balkon gibi yerlerde kullanılan sistem olan elektrik kablolu yerden ısıtma sisteminde yer altına döşenen kablolar aracılığı ile ısıtma işlemi gerçekleştirilir. Karbon filmli yerden ısıtma sistemi ise halı altına döşenen karbon film ile mekânın ısınmasını sağlar. Yerden ısıtma sistemleri için SALT Mühendislik ’ten destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Yerden Isıtma Sistemi maliyeti nedir?

Yerden ısıtma sistemleri alana ve kullanılacak malzemenin markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Her yere uygulanabilir mi?

Konut, Otel ve konaklama yapılacak yerlerde uygun bir projelendirmeyle uygulanabilir. Evlerdeki petek sistemini değiştirmek ve yerden ısıtmaya geçmek için bir çok revizyona gerek duyulmaktadır. Ancak uygulama yapılabilir.

Verimli midir?

Isıtma sistemleri arasında Yerden ısıtma Sistemi yüksek verimli bir sistemdir. Alternatif sistemlere kıyasla daha verimlidir.

Kullanılan malzemeler nedir?

Sulu ya da borulu yerden ısıtma malzemeleri olarak ısı yalıtım levhası , boru , kenar yalıtım bantı , kollektör , kollektör kutusu , u klips , köşe düzeltici , kesme vanası , otomasyon ürünleri (oda termostatı , termal vana , ana kontrölör , yer sensörü), test göstergesi ve şap katkısı kullanılmaktadır.

yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma yerden ısıtma
İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?