Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri ortamın zeminine boru ya da kablolar ile döşenen mekanın ısınmasını sağlayan ısıtma sistemleridir.

Enerji ve para tasarrufu sağlayan yerden ısıtma sistemleri günümüzde çoğunlukla tercih edilen ısıtma sistemleridir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile de çalışabilen yerden ısıtma sistemleri radyatörlü pek çok ısıtıcı sistemine göre çok daha hızlı bir şekilde ortamın sıcaklığını sağlayabilmektedir.

Kullanıcıların yerden ısıtma sistemlerini tercih etmesindeki en büyük etken sistemin sağlamış olduğu tasarım özgürlüğüdür. Diğer bir etken ise diğer ısıtma sistemleri kadar sık temizleme ve bakım gerekmemesidir. Yerden ısıtma sistemleri toz akarlarının oluşumunu minimuma indirdiğinden dolayı alerjisi olan kişiler tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Hemen hemen her proje için uygun olan yerden ısıtma sistemleri, çok farklı döşeme tipi seçeneklerine sahiptir.

Yerden Isıtma Sistemi Çalışma Prensibi

Sistemin döşenmesi istenen yapı, inşaat halindeyken ya da tadilat sırasında şap betonu uygulanmadan hemen önce zemine döşenen borular ya da elektrik kabloları yardımıyla yerden ısıtma gerçekleştirilmektedir.

Sistemin üç farklı uygulama şekli bulunur; sulu borulu yerden ısıtma sistemi, elektrik kablolu yerden ısıtma sistemi, karbon filmli yerden ısıtma sistemi.

Sulu borulu yerden ısıtma sistemi; Sulu borulu yerden ısıtma sistemi diğer sistemler arasında en çok tercih edilen ısıtma sistemidir. Zemine döşenen borular vasıtasıyla ısıtma işlemi gerçekleştirilir. Sistem döşemesi sırasında kullanılan boruların uçları bir kollektörde toplanır ve kollektörün bulunduğu yerden ortamın sıcaklık ayarı gerçekleştirilir.

Elektrik kablolu yerden ısıtma sistemi; Ağırlıklı olarak orta ve küçük çaplı binalarda, hamamlarda, kış bahçelerinde ya da kapalı balkonlarda tercih edilir. Yer altına döşenen kablolar vasıtasıyla ısıtma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Karbon filmli yerden ısıtma sistemi; Elektrik kablolu yerden ısıtma sisteminde olduğu gibi karbon filmli yerden ısıtma sisteminde de elektrik kullanılarak ısıtma işlemi gerçekleştirilir. Halı altına karbon film döşenerek mekanın ısınması sağlanır.

Yerden Isıtma Sistemleri

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Doğalgaz Dönüşüm İşleri, Konvektör Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları

*Alternatif enerji kaynaklarının hemen hemen hepsi için uygundur. Güneş enerjisi ya da ısı pompası ile kullanımı tercih edilmesi durumunda yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

*Diğer ısınma sistemlerinde olduğu gibi yıllık bakım yapma zorunluluğu bulunmaz.

*Yerden ısıtma sistemleri kurulumunda mekanın mimari yapısı etkilenmez.

*Yerden ısıtma sistemlerinde mekanın zemini sıcak olduğundan dolayı daha konforlu bir ortam sağlar.

*Yerden ısıtma sistemlerinde hava sirkülasyonu yaşanmaz bu nedenle toz kalkması olmamaktadır.

*Sistemin döşenmesi sırasında kullanılan borular tek barça olduğundan dolayı diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha güvenlidir.

*Yerden ısıtma sistemleri ortamın havasını kurutmadıkları gibi bütün zeminde ısıtma işlemi gerçekleştiğinden dolayı istenen ortam sıcaklığı çok daha düşük su sıcaklıklarında sağlanabilir.

Yerden ısıtma sistemleri ilk kurulum aşamasından itibaren yaklaşık beş yıl boyunca bir bakım gerektirmemektedir. Beş yılın dolmasını takiben ise her iki yılda bir sisteme periyodik bakım yapılması gerekmektedir.

Yerden ısıtma sistemleri kurulumu ve sonrasında bakım hizmetleriyle ilgili çok daha detaylı bilgi sahibi olmak için SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Yerinde ücretsiz keşif imkanı sunan SALT Mühendislik firması alanında uzman mühendis ekibiyle mekanınız için en uygun yerden ısıtma projelendirmesini en kısa sürede sizlere sunacaklardır.

Konuşmayı başlat
1
Daha hızlı sonuç al
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?