fbpx
yerden-isitma

Yerden Isıtma & Alttan Isıtma Sistemleri

İçindekiler

Mekanlardaki ısı kaybını zemin betonu içindeki borular ile ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemine yayarak mekâna dağıtan dolayısı ile zemini ısıtarak mekânın ısınmasını sağlayan çözüme yerden ısıtma sistemleri denir. Ülkemizde 1980’lerden sonra uygulanmaya başlayan bu sistemde gerekli ısınma 40 ila 50 derecelik ılık su ile sağlanır. Her cins katı ya da sıvı maddenin kullanıldığı sistem; güneş ışınlarının emilmesi, ısı pompası güneş kolektörü, entegre sistemi gerekli olan enerji ihtiyacını karşılar.

Yerden ısıtma sistemlerine ait ürünler için Market SALT Mühendislik sitemizi ziyaret edebilirsiniz.Yerden Isıtma m2 Fiyatları

Yerden ısıtma sistemleri verimli ve kaliteli bir çözüme imkân tanır. Bu nedenle de kullanım alanları oldukça geniştir. Ancak bu sistemin mekâna döşenmesi öncesinde ısıtma çözümleri için yerden ısıtma için maliyet hesaplaması yapılması gerekir. Tam da bu noktada yerden ısıtma m2 fiyatları gündeme gelir.

 • Fiyatlar uygulama yapılırken kullanılacak; marka, model, uygulama yeri ve otomasyon çeşitlerine göre değişmektedir. Lütfen detaylar hakkında mühendis ekibimizle iletişime geçerek en doğru bilgiyi alınız.
 • Fiyatlar girdiğiniz m2’ye göre yaklaşık olarak hesaplanmıştır.
 • Net fiyat için proje göndermeniz veya keşif talep etmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.


Danfoss Fiyat Listesi, Fraenkische Fiyat Listesi ve Rehau Yerden Isıtma Fiyat Listesi, ürün, model ve teknik verilerini inceleyip detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

danfoss-fiyat-listesi
fraenkische-fiyat-listesi
rehau-fiyat-listesi

Yerden Isıtma Nasıl Yapılır?

Sizler için uygulamalı yerden ısıtma videosu hazırladık. Hızlandırılmış haldeki videomuzu izleyerek süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Videoda gördüğünüz bütün süreçler çerçevesinde yerden ısıtma döşeme işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yerden ısıtma m2 fiyatları kısmını kullanarak fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Yerden Isıtmalı Ev İyi mi?

Yerden ısıtma sistemi kullanmak isteyen tüketicilerin hemen hepsi yerden ısıtmalı ev iyi mi? sorusuna cevap arar. Zira yerden ısıtma mı iyi yoksa petek mi konusu farklı tartışmalara neden olmaktadır. Aşağıda sıralanan avantajlarıyla yerden ısıtmanın neden tercih edilmesi gerektiğini inceleyebilirsiniz.

Yerden Isıtma Avantajlıdır

Homojen bir ısı dağılımı sağlayan sistemde odalar arasında ısı farkı oluşmaz. Isı herhangi bir yerde birikmez, bina yapı elemanları tarafından depolandığı için ısıl konfor ani ısı değişimlerinden de etkilenmez. Yerden ısıtma, ısının tüm döşeme sahasına yayılmasını sağlamakta ve homojen dağılım ile insan yapısına en uygun ve ekonomik açıdan en avantajlı ısınma ihtiyacını karşılamaktadır.

Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri

Mikrop Üremesini Engeller

Döşeme satıh sıcaklığı yirmi sekiz derece olduğundan hava nemindeki rahatsızlık veren düşüş bu sistemde söz konusu değildir. Yerden ısıtma, mekân içinde az hareket sağladığı için mikrop üremesine de engel olur. Radyatör kullanılan sistemlerde özellikle tavan ve ısıtıcıya yakın bölgelerde oluşumu önlenemeyen ve faydası olmayan sıcak hava atıklarının bu sistem ile tamamıyla yok edilmiş olmasıyla 30 – 50'ye varan enerji tasarrufu sağlanmış olur. Seralara kurulması durumunda klasik sera ısıtmasına göre yüzde 47 oranında enerji tasarrufu ve bu şekilde her yıl daha fazla mahsul elde edilmiş olur.

Mite Böceklerinin Yaşamasını Önler

Mekân içerisinde radyatör benzeri ısıtıcılar olmadığı için dekorasyonda kolaylık sağlar. Zeminin tamamına izolasyon yapılmadığından dolayı katlar arasında ısı yalıtımı ve ses geçirimi gerçekleşmiş olur. Yerden Isıtma Sistemleri toz yapmadığı için mite böceklerinin yaşamasını engeller.

Yerden Isıtma

Yerden Isıtma

 

İnsan Yaşamına Uygun Sıcaklık

Aslına uygun gerçek ısı miktarı uygulanan mekandaki sistemleri ortamlarda üniform ve insan vücuduna uygun yaşam alanı sağlar. Sağlıklı bir insanda koltuk altı sıcaklığı 36,5 derecedir. İnsan vücudunun çevresinde bulunan hava ise 20 veya 22 derecedir. Ayak yüzeylerindeki ısı derecesi ise 23 ile 25’tir. Bu rakamlar sağlıklı insan anatomisi için en ideal derecelerdir.

Alttan Isıtma Bakımı Nasıl Yapılır?

Maksimum ısı değeri 55 derece olan yerden ısıtma sistemleri, kombi sistemleri aracılığıyla kullanılmaktadır. Sulu boru ve elektrikli sistemlerle kullanılan ısıtma türlerinden biri olarak yerden ısıtma sistemlerinde zaman içerisinde sistem içinde kireçlenmeler olabilmektedir. Ancak bu durum kalorifer peteklerine oranla çok uzun yıllar sonra ortaya çıkar. Bir kalorifer peteği ısısı 70 derece olduğu için peteklerde kireç ve tortu birikintisi neredeyse her yıl görünmektedir. Bu nedenle de yerden ısıtmanın kullanılması bakım konusunda sizi bekleyenler şunlardır.

 • Yerden ısıtma 2 ve 3 yıl aralıklarla temizlenmelidir.
 • Alttan ısıtma sistemlerine özel makinelerle gidiş ve dönüş hortumları kullanılır. Hava ve su yardımıyla sistem temizlenmektedir.
 • Özel makinelerle kirli suyun tahliyesi gerçekleşecektir.
 • Kimyasal su yardımıyla balçık, kirli su ve çamurlu su değişimi gerçekleşir.
 • Mantar ve bakteri üretimi az olan sistemler, kolay temizleme işlemleriyle hızlı bir şekilde temizlenecektir.
 • %20 ile %50 oranında yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Yerden ısıtma sistemleri kir tutar mı?

Su deviniminden kaynaklı olarak yerden ısıtmalı sistemleri; çamur, balçık ve tortu üretebilirler. Radyatör sistemlere oranla bu durum 3 yılda bir görülmektedir.

Sonradan yerden ısıtma yapılır mı?

Zemin altına yerleştirilen sulu boru ya da elektrikli kablo sistemleri, doğalgaz ve elektrik sistemleri olan mekanlara yapılabilmektedir. Bunun için kullanılan sistem, yerdeki parkelerin sökülmesiyle parke altına 3 ile 6 cm aralıklarla sistemin yerleştirilmesidir. İç mekânda homojen bir dağılım sağlayan yerden ısıtma sistemleri;

 • Karbon filmi ile parke altının temasının azaltılarak kurulduğu sistemlerdir.
 • Sulu boru sistemlerle doğalgaz bağlantıları yapılarak radyatör kullanımından alttan ısıtma sistemlerine geçiş imkânı vardır.
 • Elektrikli kablolu sistemlerle güvenli ısıtma ve yalıtım alanı oluşturulabilir.
 • Sıcak havuz, kapalı havuz, ev, kış bahçesi, hamam ve kapalı balkon alanlarında uygulama yapılabilmektedir.

Kombi kullanımıyla entegre edilebilen yerden ısıtma sistemlerinde özellikle radyatörden geçiş yapılabilmektedir. Kullanılan iç alanın ölçümleri yapıldıktan sonra yüzeyin imkanlarına göre ısıtma sistemleri düzenlenerek elektrikli ya da sulu boru sistemleri entegre edilebilmektedir. Isı düzeyini arttıracak olan sistemler homojen ısı dağılımı sayesinde bütün alanın düşük kombi enerjisiyle ısınmasını sağlayacaktır.

Alttan Isıtma

Alttan Isıtma

Hangi Zemin Tipleri İçin Uygun?

Kullanılan zemin tipine göre borulu ve elektrikli sistemlerde çap ölçümleri yapılmaktadır. Islak zeminler, fayans ve parke tiplerine göre SALT Mühendislik profesyonel tasarımlar yapar. Malzemelerin kullanım alanını da zemin imkanlarına göre düzenler. Alttan ısıtma sistemlerinde, zemin yapısına göre ısı düzeyinin ve boru yakınlığının da ayarlanması gerekmektedir.

Mermer, doğal taşlar ve parke üzerinde yapılan yerden ısıtma sistemlerinde, kuru zeminler ve ıslak zeminler de güvenli kullanım alanı olacaktır. Kilim, halı ve döşemelerin altlarında sorunsuz bir şekilde çalışarak homojen ısı dağılımının yapılmasını sağlayacaktır. İç dekorasyonda özgürlük alanı oluşturduğu gibi enerji tasarrufunda da ideal sistemlerdir.

 • Yerden ısıtma sistemleri halı ve kilim kullanmadan tercih edilmelidir.
 • Verim düşürücü olmasının yanı sıra kilim ve halı kullanımı ısının yayılmasına engel olabilmektedir.
 • Zemindeki ısı etkisinin azalmaması için daha ince halı veya kilim kullanımı yapılmalıdır.
 • Islak zeminlerde ve kuru zeminlerde ısı değeri düşmeyecek 55 derecelik homojen ısı iletimi devam edecektir.

Yerden Isıtma Sistemlerinden Hangisini Seçmeliyiz?

Radyatör sistemler belirli bir alanı ısıtır ve özellikle ısının homojen dağılımına engel olur. Bu da kombinin yoğun çalışmasına, doğalgaz ve elektrik faturasının yüksek gelmesine neden olur. Yerden ısıtma sistemleri ise kullanım koşullarına bağlı olarak %20, %47 ve %50 oranında tasarruf sağlayacaktır.

Elektrikli sistemleri altyapı kapasitesine göre seçmeniz gerekir. Benzer şekilde doğalgazlı sistemleri de doğalgaz altyapısına göre tercih etmeniz gerekmektedir. Karbon filmi sistemler, güvenli ve ısı yansıtma düzeyi yüksek olduğu için kullanım alanında yaygın ısı sağlayacaktır. Halı altına döşenebilen sistemler olarak güvenli bir kullanım sunar. Zemin parke, mermer veya doğal taşsa sulu boru sistemlerini kullanmanız tasarruflu ve ısı düzeyi olarak yüksek verimlilik sağlayacaktır.

Sağlık Açısından İdeal Isınma Seçeneği

İnsan sağlığı düşünülerek yerden ısıtma sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle de 23 ile 25 derece arasında olması gereken ayak taban sıcaklığına uygun olarak kullanılan ısıtma sistemleri öne çıkar. Aynı zamanda ekonomik olan sistem ilk yatırım maliyeti açısından diğer sistemlere oranla %20 tasarruf sağlar. İşletme giderlerinde ise yüzde 50 tasarruf sağlar. Bakım giderleri oldukça azdır. Konforlu ve çevre dostu olması da hem ekonomik hem de sağlık açısından ideal ısınma seçeneğidir.

Farklı Uygulama Yöntemleri

Sistemin üç farklı uygulama sistemi vardır;

 • Sulu Borulu Yerden Isıtma Sistemleri
 • Elektrik Kablolu Yerden Isıtma Sistemleri
 • Karbon Filmli Yerden Isıtma Sistemleri

Sulu Yerden Isıtma Sistemleri

Sulu yerden ısıtma sistemleri; ısı kaynağı ve kullanım alanı gibi özellikler dikkate alınarak tercih edilmektedir. Sistemin kullanılacağı alanın özellikleri dikkate alınarak bir proje hazırlık süreci gerçekleşir. Burada amaç hem verimliliği sağlamak hem de sulu sistemin mekâna uyum sağlamasını kolaylaştırmaktır. Mekânda kullanılan kombi, güneş enerjisi ya da ısı pompası gibi çözümlerin sulu sistemler ile entegre edilmesi sağlanmaktadır.

Sulu yerden ısıtma sistemleri yorumları incelendiğinde bu çözümün kullanıcıları oldukça memnun ettiği görülmektedir. Bu çerçevede sulu yerden ısıtma sistemlerinin avantajları nelerdir sorusu gündeme gelir. Verimli, sağlıklı ve uzun ömürlü bir sistem olan sulu yerden ısıtma sayesinde mekânda konforu her anlamda hissedebilirsiniz.

Cami, okul, hastane, stadyum, halı saha ve mağazalarda tercih edilen sulu yerden ısıtmanın maliyetleri konusunda en doğru bilgiyi SALT Mühendislik ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. SALT Mühendislik olarak size en uygun sulu yerden ısıtma sistemi m2 fiyatlarıyla hizmet sağlıyoruz.

Alttan Isıtma

Alttan Isıtma

Elektrik Kablolu Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden ısıtma sistemleri kullanılan enerji çeşidine göre farklılık göstermektedir. Elektrik enerjisinin kullanılmasıyla ısıtma çözümü sunan sistemlere elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleri adı verilmektedir. Bu sistemler inşaat aşamasında veya yenileme projelerinde tercih edilen bir seçenektir. Isıtıcı şilteler kullanılarak gerçekleştirilen ısıtma uygulaması sayesinde zeminde daha verimli bir ısıtma çözümü kullanılmaktadır. Girinti ve çıkıntının fazla olduğu alanlarda tercih edilen bir seçenek olarak elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleri dikkat çeker.

Zeminin homojen bir şekilde ısınmasını sağlayan bir seçenek olarak dikkat çeken bu sistemde kullanılan dijital yerden ısıtma termostatları sayesinde kullanıcı alışkanlıklarına uygun olarak çözümler elde edilmektedir. Şilteyle yerden ısıtma sistemi olarak da bilinen bu çözümlerin verimlilik açısından oldukça tatmin edici bir seçenek olduğu vurgulanmalıdır. Kullanım alanının büyüklüğüne ve tercih edilecek sisteme göre elektrik kablolu yerden ısıtma sistemleri m2 fiyatı değişkenlik göstermektedir. En uygun fiyat ve avantajlı hizmetler için SALT Mühendislik ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Karbon Filmli Yerden Isıtma Sistemleri

Karbon filmli yerden ısıtma sistemleri sayesinde profesyonel çözümlerden yararlanabilirsiniz. Ortam ısıtmasını sağlamak adına tercih edilen bu sistem güvenli, konforlu ve ekonomik bir ısıtma çözümü olarak tercih edilmektedir. Yüzey sıcaklığının her noktaya eşit bir şekilde dağılımını sağlayan sistemlerdir. Kolay ve hızlı montaj sağladığından öne çıkan bir seçenek olarak karbon filmli yerden ısıtma çözümlerinde sonuç tüketiciyi tatmin edecek seviyededir.

Bakım, temizlik ve tamir gibi süreçlere gerek kalmadan tüketicinin ısınma ihtiyacını gideren bu sistem aynı zamanda insan sağlığını da riske etmez. Bu çerçevede karbon filmli yerden ısıtmanın tercih edilmesi tüketiciyi her anlamda memnun edecek bir seçenek olacaktır. Siz de SALT Mühendislik ayrıcalıklarıyla yerden ısıtmada en makul çözümlerden faydalanabilirsiniz.

Üç farklı uygulama yöntemi arasında en fazla tercih edilen yöntem sulu borulu alttan ısıtma sistemleridir. Bu sistemde zemine döşenen borular aracılığı ile ısıtma gerçekleşir. Kullanılan boruların uçları bir kolektörde toplanır ve kolektörün olduğu yerden ortamın sıcaklık ayarı sağlanır. Elektrik kablolu yerden ısıtma sisteminde zeminin altına döşenen kablolar ile ısıtma gerçekleşir. Karbon filmli yerden ısıtma sistemi ise halı altına döşenen karbon film ile mekânın ısınmasını sağlar. Siz de yerden ısıtma sistemleri için SALT Mühendislik ’ten destek alabilirsiniz.

Yerden Isıtmada Kullanılan Boru Türleri

Yerden ısıtma boruları, sıcaklığın ortama daha eşit bir şekilde dağılmasında büyük rol oynar. Sıcak suyun geçtiği noktayı ve çevresini ısıttığı düşünüldüğünde yerden ısıtma sistemlerinde amaç tamamen kaliteli bir ısıtmaya ulaşmaktır. Tercih edilen boru çeşitleri çok farklı olsa da her borunun kullanım sırasında sağladığı avantajlar olduğundan söz etmek gerekebilir. Aşağıda sıralanan boru türleri en çok tercih edilen yerden ısıtma boru çeşitleri olarak kabul edilmektedir.

 • Pex-A Yerden Isıtma Boruları
 • Pex-B Yerden Isıtma Boruları
 • Pex-C Yerden Isıtma Boruları
 • PPR-C Yerden Isıtma Boruları
 • PE-RT Yerden Isıtma Boruları
 • Polibütan Yerden Isıtma Boruları
 • Pex-Al Yerden Isıtma Boruları

Isıtma borusu seçimi kullanılacak sistemin özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En doğru ısıtma borusu seçimi ve ısıtma borusu metre fiyatları konusunda bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Farklı yerden ısıtma borusu markaları ile size en uygun çözüme ulaşabileceğiniz gibi borular sayesinde ısınma verimliliğini de elde edebilirsiniz.

Yerden Isıtma ile Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Evinize, iş yerinize ya da diğer alanlara bir yerden ısıtma sistemi entegre etmek mi istiyorsunuz? O halde yerden ısıtmayla alakalı kafanıza takılan bütün soru işaretlerini gidermenin tam zamanı!

Alttan Isıtma Sistemi maliyeti nedir?

Yerden ısıtma sistemleri alana ve kullanılacak malzemenin markasına göre değişkenlik göstermektedir. Yaklaşık fiyat hesaplaması için sayfamızda 'Yerden Isıtma m2 Fiyatları' başlığının altında bulunan bölümden fiyat hesaplaması yapabilirsiniz. Detaylı fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz.

Yerden ısıtma sisteminin her yere uygulanması mümkün mü?

Konut, Otel ve konaklama yapılacak yerlerde uygun bir projelendirmeyle uygulanabilir. Evlerdeki petek sistemini değiştirmek ve yerden ısıtmaya geçmek mümkün. Ama bunun için bir çok revizyona gerek duyulmaktadır. Yine de uygulama yapılabilir.

Yerden Isıtma verimli midir?

Isıtma sistemleri arasında Yerden ısıtma Sistemi yüksek verimli bir sistemdir. Alternatif sistemlere kıyasla daha verimlidir.

Yerden Isıtmada Kullanılan malzemeler nedir?

Sulu veya borulu yerden ısıtma malzemeleri olarak ısı yalıtım levhası, boru, kenar yalıtım bantı, kollektör, kollektör kutusu, u klips, köşe düzeltici, kesme vanası, otomasyon ürünleri (oda termostatı, termal vana, ana kontrölör, yer sensörü), test göstergesi ve şap katkısı kullanılmaktadır.

Yerden ısıtma maliyeti ne kadar?

Isıtma sistemleri konusunda maliyet bilgisi almak için SALT Mühendislik ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekli incelemeleri yapacak ekibimiz yerden ısıtma maliyeti hakkında size en net bilgiyi verecektir.

Bir eve sonradan yerden ısıtma yapılır mı?

Yerden ısıtmanın sonradan uygulanması mümkündür. Ancak yapının özelliğine göre bazı tadilat işlemlerine başvurmak gerekir. Evinizde sonradan yerden ısıtma yapılması için SALT Mühendislik’ten yardım alabilirsiniz.

Yerden ısıtma banyoya yapılır mı?

Evet, banyo ve diğer ıslak alanlarda yerden ısıtma uygulaması mümkündür. Maliyet avantajı ve güvenlik sağlaması açısından çok tercih edilmektedir.

Yerden ısıtma ömrü ne kadar?

Alttan ısıtma sistemlerinde kullanım ömrü binanın ömrüyle birdir. Herhangi bir yenileme ihtiyacı bulunmayan yerden ısıtmada 100 yıl kullanımdan söz etmek mümkündür.

Yerden ısıtma ve petek aynı anda olur mu?

Evet, 70 – 90 kolonla beslenen bölgeler için iki seçeneği de bir arada kullanmak mümkündür.

Yerden ısıtma sistemleri parkeye zarar verir mi?

Hayır, yerden ısıtma sistemleri bütün zemin uygulamaları için uygundur. Bu nedenle de parkenizin yerden ısıtmadan zarar görmesi söz konusu değildir.

Yerden ısıtma koku yapar mı?

Yerden ısıtma sistemleri hem hijyenik hem de kaliteli çözümdür. Bu çerçevede yerden ısıtmanın koku yapması söz konusu değildir.

Yerden ısıtmada halı kullanılır mı?

Evet, yerden ısıtmanın üzerine halı kullanabilirsiniz. Ancak halının ince olması gerekir.

Yerden ısıtma kaç günde döşenmektedir?

Alttan ısıtma sistemleri kullanılacak boru çeşidi ve ortam büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Bu nedenle 3 kişilik bir ekip standart sistem için günde 70 m2 döşeme yapabilir.

En iyi yerden ısıtma borusu hangisi?

Yerden ısıtma konusunda en kaliteli boru için SALT Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?