fbpx
Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın Söndürme Sistemleri

İçindekiler

Yangın söndürme sistemleri,  yasalar çerçevesinde belirtilmiş olan kurallara uygun bir biçimde ve tercih edilecek alanlara tam uyum sağlayacak şekilde kullanılan özel sistemlerdir. Günümüzde bunun birden çok çeşidi olsa da, özellikle otomatik olarak çalışanlar, sağlamış olduğu farklı avantajlar sayesinde büyük bir kolaylık sağlamakta, yangına müdahale işlemini kişisel seçimlere bırakmamaktadır. SALT Mühendislik, bu anlamda sunmuş olduğu çözümler sayesinde işletme, ofis ve bunun gibi birçok farklı meskenin daha güvenli olmasına katkıda bulunmaktadır.

Hizmetlerimiz

Yangın söndürme sistemleri alanında vermiş olduğumuz hizmetlerimiz şöyledir;

Bunların çalışma prensipleri birbirlerinden farklıdır. Aynı zamanda kullanım koşulları da değişiklik göstermektedir. Tercih edilecek alana göre uygun olanının seçilmesi avantaj sağlar.

Yangın Söndürücü Çalışma Sistemi Nedir?

Yangın söndürme sistemleri yangının başlamasının ardından otomatik bir biçimde müdahaleyi gerçekleştirerek sorunun yayılmasını önler. Aynı zamanda tam bir söndürme ve buna bağlı olarak soğutma sağlamaktadır. Bundan dolayı risk içeren tüm işletmelerde kullanılması gerekir. Ülkemizde bu konuda yayınlanmış olan bir yönetmelik gereğince, yangın söndürme cihazlarının ya da sistemlerinin kullanılması zorunluluk haline getirilmiştir. Özellikle büyük olarak tasarlanmış olan tesisler için tercih edilen sistemle farklı çalışma prensipleri üzerinden yangına müdahale gerçekleşir.

Bu sistemlerin çalışmasında önemli birden çok nokta söz konusudur ve bunlar şöyledir;

 • Mekanın tasarımına göre konumlandırma işlemleri gerçekleştirilir ve bunun için mühendisler görev yapar.
 • Yangının çıkmasının ardından sistemin bunu algılayabilmesi adına özel bir mekanizma söz konusudur.
 • Rüzgarın geliş yönü hesaplanılarak, temasın minimuma indirilmesi büyük bir önem taşır.
 • Aynı zamanda suyun çıkışına dair gerekli tüm tespitlerin ardından yapılması, yangına müdahale sırasında herhangi bir aksaklığın yaşanmasının önüne geçmektedir.
 • Duman ve ateşe karşı son derece duyarlı olan bu sistem sayesinde, müdahale hızlı bir şekilde gerçekleşir.
 • Yangının böylelikle kontrol altına alınması mümkündür.
 • Sistem içinde hem ıslak hem de kuru olarak bilinen farklı borular bulunur.
 • Böylelikle alanın yangından arındırılması işlemi çok başarılı şekilde yapılır.

Yangın Söndürme Sistemleri

Suyun çıkış yapacağı ve yangına direk olarak müdahale edeceği alan tavan kısmında yer almaktadır. Özel borularla bu sağlanır. Yangının başlamasından sonra mekanizma devreye girer. Patlama olarak bilinen bir işlem söz konusudur. Yani suyun çıkış yapacağı yerlerin ucunda, yangın sırasında patlayarak suyu serbest bırakan özel bir mekanizma mevcuttur. Tavanlara döşenmiş olan borulardaki bölümlerden su çıkışı sağlanır. Bazılarında püskürtme söz konusu iken bir kısmında ise daha tazyikli ve hacimli su ortama dahil olarak, yangını söndürmektedir.

Yangın Söndürme Sistemlerinde Kullanılan Sıvılar Nelerdir?

SALT Mühendislik kalitesiyle müşterilere sunulan yangın söndürme sistemleri, farklı birçok alanda tercih edilebilmesi nedeniyle, değişik beklentileri sorunsuz bir biçimde karşılamaktadır. Yangın söndürme işlemlerinde en çok kullanılan sıvı sudur. Sulu sistemler, özel olarak döşenmiş borular ve kanallar üzerinden ortama en kısa süre içerisinde dahil olmaktadır. Özellikle sudan etkilenmeyecek malzemelerin bulunduğu ortamlarda kullanım ağı oldukça yaygındır.

Sistem içinde son yıllarda çok sık kullanılan gaz bir diğer opsiyon olarak dikkat çekmektedir. İnsan sağlığı açısından herhangi bir sorun barındırmayan bu mekanizma, kokusuz olan madde sayesinde çıkmış olan yangına en kısa zaman dilimi içerisinde müdahale edilmesini sağlamaktadır. Suyla çalışan sistemde olduğu gibi yine otomatiktir. Algılama süresi saniyelerle ifade edilir.

Yangın Söndürme Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

 • Yangın söndürme sistemleri ile olası bir yangının olumsuz sonuçlarını bertaraf etmek mümkündür.
 • Tesis ya da mesken içindeki her türlü cihaz ve eşyanın korunması sağlanır.
 • Yangının büyümesi ve yayılması engellenir.
 • Aynı zamanda kişi güvenliğinin sağlanabilmesi için gerekli olan bir yöntemdir.

Yangın Söndürme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Yangın söndürme sistemleri farklı birçok işletmede kullanılabilir. Gerek küçük gerekse büyük olan meskenlerde tercih edilmektedir. Özellikle fabrikalar, hastaneler, ticari faaliyet gösteren tesisler bunların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra insan sirkülasyonunun çok fazla olduğu oteller ve yurtlar, yangın söndürme sistemleri sayesinde çok daha güvenli yerler haline gelirler.

Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları Nasıldır?

Yangın söndürme sistemleri fiyatları ilgili mekanizmanın özelliklerine göre farklılık gösterir. Tek bir sistem söz konusu olmadığından, bunların avantajlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?