fbpx
Temiz Su Tesisatı

Temiz Su Tesisatı

İçindekiler

Mekanlar da kullanılan suyu şebeke hattından kullanma yerlerine kadar ileten boru hattına temiz su tesisatı denmektedir.

Dış temiz su tesisatı; Mekanın su sayaç cihazına kadar olan kısım dış temiz su tesisat hattıdır.

İç temiz su tesisat hattı; Mekanın su sayaç saatinden itibaren mekan içerisine döşenen boru hattına iç temiz su tesisat hattı denmektedir. İç temiz su tesisat hattı vasıtasıyla aynı zamanda çok katlı binalarda temiz suyun katlara dağılımı da gerçekleştirilmektedir.

Wilo Hidrofor Fiyat Listesi

Wilo Hidrofor Fiyat Listesi, ürün, model ve teknik verilerini inceleyip detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Wilo Hidrofor Fiyat Listesi

Temiz Su Tesisatının Döşenmesi

İstisnai bir durum oluşmadıkça temiz su tesisatının döşenmesi için gerekli olan boru hattı sıva altına monte edilmektedir. Sıva altına tesisat döşenerek kullanılan borularda terleme sorunuyla karşılaşılmasının önüne geçilmiş olur. Suyun katlara dağıtıldığı kısımda ise borular sıva üstü döşenmektedir.

Tesisat döşeme işlemine başlamadan önce, temiz su tesisat döşemesinin projelendirilmesi gerekmektedir. Akabinde boruların döşenmesi planlanan hat üzerinde başka bir tesisat döşemesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Döşeme sırasında su akıtma tahliye yerleri çok iyi monte edilmelidir. İstenildiği taktirde tek bir tesisat üzerinden binaya hem sıcak hem de soğuk su girişi iki ayrı hat ile sağlanabilmektedir.

Suyun katlara çıkışını sağlayan boru hattının yerden döşenmesi durumunda ileride yaşanabilecek bir arıza halinde ya da bakım zamanın gelmesi halinde borulara müdahale edilmesi veya gerekli ise değişikliğin yapılması çok daha zor ve maliyetli olacaktır. Bu nedenle suyun katlara dağılımını sağlayan boru hattının duvarlara döşenmesi gerekmektedir.

Bina için sıcak su tesisatının da talep edilmesi durumunda önce temiz su tesisatı döşenmesi gerçekleştirilmeli akabinde sıcak su tesisatı için döşeme projesi yapılmalıdır.

Temiz su tesisatı döşemesinde kullanılmak üzere birden fazla boru seçeneği bulunmaktadır.

Çelik Borularla Temiz Su Tesisatı Döşemesi

Galvaniz özellikli borular uygun ölçülerde kesilerek hazırlanır. Diş açma işleminden önce boru ağızları temizlenir. Boru çapına uygun pafta lokmasının montajı gerçekleştirilir. Pafta cırcır yönüne ayarlanır ve diş açılacak olan uca doğru monte edilir. Saat yönüne doğru çevrilerek paftanın sıkı bir şekilde monte edilmesi sağlanır. Çevirme işlemi sırasında boru eksenine dik baskı uygulanması gerekmektedir. Paftanın ısınmasını önlemek ve diş açma işleminin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi için dişlere yağ damlatılması gerekmektedir. Açılacak olan diş boyu pafta lokmasını iki diş kadar geçecek şekilde ayarlanmalıdır.

Galvaniz özellikli demir borular ek parçasıyla birleştirilir ve yön değişimleri gerçekleştirilir. Bu borulara eğme, bükme, kaynak gibi sıcak işlem uygulanması uygun değildir. Sıcak işlem görmesi durumunda borular galvaniz özelliklerini yitirmektedirler. Galvaniz özelliğinin gitmesi borunun korozyona uğramasına neden olmaktadır. Bu durum ise borunun kullanım ömrünü kısaltmaktadır.

Borunun diş açılan bölümüne sızdırmazlık elemanı sarılmaktadır. Sızdırmazlık elemanı olarak keten ve teflon bant kullanılmaktadır.

Temiz Su Tesisatı

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Kullanım Sıcak Su Tesisatı, Pis Su Tesisatı

Bakır Borularla Temiz Su Tesisatı Döşemesi

Ağırlık olarak küçük tesislerin temiz su tesisatı döşemesi için bakır borular kullanılmaktadır. Bakır boruların maliyeti çelik borulara kıyasla çok daha pahalıdır. Ancak ağırlık olarak daha hafif olmaları nedeniyle montajları çok daha kolay yapılmaktadır ve korozyona karşı çok daha dayanıklıdır. Et kalınlıkları diğer borulara kıyasla daha az olan bakır borular dişli bağlantıya uygun değillerdir. Lehimli, havşalı, yüksüklü ve kordonlu olarak bağlanabilirler.

Plastik Borularla Temiz Su Tesisatı Döşemesi

Temiz su tesisatı döşemesinde kullanılan plastik borular polipropilen türüdür ve termosetting özelliğine sahiptir.Tesisat döşemesinde kullanılan boruların ısıl işlem ile birleştirilmesi gerekmektedir. 260 ile 270 dereceye kadar ısıtılabilen plastik borular yapışkanlık özelliği kazanmakta ve birleştirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Tesisat döşenirken mevcut olan armatürlerin yerden belirli bir seviye yüksek olması gerekmektedir.

Armatürler için olması gereken yerden yükseklik ölçüleri

*Taharet musluğu: 15 cm

*Bas: 15-110 cm

*Lavabo: 110 cm

*Banyo küveti: 75 cm

*Ayaklı lavabo: 50-55 cm

*Klozet: 40 cm

*Pisuvar: 80 cm

*Şofben ya da termosifon: 110 cm

*Çamaşır makinesi: 60 cm

*Eviye: 110 cm

*Bulaşık makinesi: 60 cm

*Isıtıcı: 110-120 cm

Binanız için temiz su tesisatı döşeme işlemleri için konusunda uzman SALT Mühendislik firmasının ekibiyle iletişime geçebilir, yerinde ücretsiz keşif imkanından yararlanabilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?