Sulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri (Sprinkler)

Sulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri (Sprinkler)

Sulu otomatik yangın söndürme sistemleri, mekanda yangın söndürme, soğutma ve itfaiye gelene kadar çıkan yangını kontrol altında tutuma amacıyla geliştirilen sistemlerdir. Mekanda raf düzeninin varlığı, donma riski, debi, boru montaj hattı, mekanın depreme dayanıklılığı göz önünde bulundurularak hazırlanan sulu otomatik yangın söndürme sistemleri için dört farklı seçenek sunulmaktadır.

Islak Borulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Bu sistemlerde otomatik olarak devreye giren sprinkler içinden su geçen boru sistemlerine monte edilmektedir. Mekanda bir yangın çıkması sonucu ısınan hava ile aktif hale geçen sprinkler, borulardan geçmekte olan suyu yanan maddelerin üzerine iletir. Serbest kalan su sprinkler üzerinde bulunan yansıtıcıya çarparak dağılır ve ortama yağmurlama yolu ile sulama yapılmış olur.

Kuru Borulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Kuru borulu sistemlerde su kaynağı ve boru şebekesi arasında bulunan valf kapalı tutulur. Valfin kapalı tutulması için sistem içerisinde basınçlı hava veya nitrojen gazı kullanılır. Şebeke girişine monte edilen bir ekipman ile hava basıncı kontrol edilmektedir. Isı artışı ile aktif hale gelen sprinkler sistemi boru hattında bulunan basıncı hızla düşürür ve valfin açılmasını sağlar. Bu sayede borulara su akışı gerçekleşir ve ortamın sulaması başlatılır. Kuru borulu otomatik yangın söndürme sistemleri ıslak borulu otomatik yangın söndürme sistemlerine kıyasla daha düşük sıcaklığa sahip mekanlar için tercih edilmektedir.

Deluge Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Deluge otomatik yangın söndürme sistemlerinde diğer yangın söndürme sistemlerinde olduğu gibi standart sprinkler kullanılmaktadır. Diğer yangın söndürme sistemlerinden farklı olarak deluge otomatik yangın söndürme sistemlerinde sprinkler açık şekilde monte edilmektedir. Bu sistemlerde yangın esnasında valfler aktif hale geçerek su akışını gerçekleştirir. Valflerin herhangi bir yangın durumunda aktif hale geçebilmesi için valf üzerine ayrı bir ısı algılama sistemi monte edilir. Deluge sistemler kısa sürede bütün suyun ortama yayılmasını sağladığından dolayı geniş alanlar için tercih edilmektedirler.

Sulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri (Sprinkler)

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Split Klima, FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Preaction Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Preaction otomatik yangın söndürme sistemlerinde bulunan sprinkler eriyebilen birleşme elemanı veya cam ampuller yardımıyla kapalı konuma getirilir. Diğer yangın sistemlerinde bulunan kontrol valfi bu sistemde ön hareket valfi olarak kullanılmaktadır. Mekanda bulunan ısının yükselmesiyle birlikte ön hareket valfi açılır ve borular içerisinde su akışı meydana gelir. Mekanın sulaması gerçekleştirilir.

Sulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Ekipmanları

*Islak alarm vanaları,

*Kuru alarm vanaları,

*Deluge alarm vanaları,

*Preaction alarm vanaları,

*OS&Y tipi vanalar,

*Kelebek tipi vanalar,

*Akış monitör switchleri,

*Vana açık ve kapalı monitör switchleri,

*İtfaiye bağlantı başlıkları,

*Test ve drenaj vanaları,

*Debi ölçerler,

*Flowmetre cihazları,

*Basınç anahtarları,

*Küresel vanalar,

*Gate vanalar,

*Check vanalar

Sulu Otomatik Yangın Söndürme Sistemlerinin Zorunlu Olduğu Alanlar

1-Büro ve konut dışında kalan yüksek binalar,

2-Yüksekliği 30.5 metreden fazla olan büro / çalışma alanları,

3-Yüksekliği 51.59 metreden fazla olan apartmanlar,

4-20’den fazla araç kapasitesine sahip olan ve birden fazla bodrum katı bulunan kapalı otoparklar,

5-200’den fazla yatak sayısına sahip olan pansiyon, otel ya da misafirhaneler gibi konaklama alanları,

6-Kullanım alanı 2000 metrekarenin üzerinde olan mağaza, alışveriş merkezleri, eğlence mekanları, toplantı yerleri ve geniş çaplı işletmeler gibi mekanlar için sulu otomatik yangın söndürme sistemleri zorunlu hale getirilmiştir.

Sulu otomatik yangın söndürme sistemleriyle ilgili çok daha detaylı bilgiye sahip olmak ve projeniz için ücretsiz keşif imkanından faydalanmak için SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçebilir, konusunda uzman danışman ekibinden destek alabilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?