fbpx
Split Klima

Split Klima

Split klimalar bağımsız üniteler kullanılarak çevre dostu gazlarla çalışan sistemlerdir. Klima sistemleri sıcaklığı ve soğukluğu düzenlemek için kullanılan en efektif sistemlerdir. Temel olarak iç ve dış üniteden oluşan split klimalar, ekonomik ve pratik kullanıma sahiptir. Klima sistemleri içerisinde en çok tercih edilen klima sistemleri split klimalardır.

Kendisini oluşturan iç ve dış üniteler birbirlerinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanabilmesine imkan tanımamaktadır. Kullanımın en yüksek olduğu klima çeşidi olması nedeniyle günümüzde üretilen neredeyse bütün klimalar split klima mantığı ile üretilmektedir.

Split Klima Dış Ünite; Mekanın dışında kondenser, eveparatör, genleşme valf’i ve kompresörden oluşan bir duvara ya da duvarın yakınına monte edilen bölümdür.

Split Klima İç Ünite; İklimlendirme yapılacak olan mekanın iç kısmına monte edilen fana sahip bölümdür.

Split Klima Sisteminin Avantajları

*Kanal montajına gerek duyulmaz. Bu nedenle diğer klima sistemlerine kıyasla çok daha kolay bir kuruluma sahiptir.

*İç ve dış üniteler tel ve boru yardımıyla monte edilir.

*Pek çok klima sistemine göre split klima sistemlerinde ısı ve enerji kaybı minimum seviyededir.

*Sessiz çalışmaktadırlar.

*Gürültüye en çok neden olan parçalar arasında bulunan kompresör ve fan parçaları dış ünitede bulunur. Bu sayede mekan içerisinde sessiz çalışma sağlanmaktadır.

*R410A adı verilen Hidroflorokarbon (HFC) karışımı olan gazlar kullanılır.

Split klimalar mono split ve multi split olmak üzere çeşitlendirilmektedir.

Mono split klimalar; Genellikle ev, restoran, kafe gibi daha küçük metre kareye sahip alanlar için tercih edilmektedir. Bir dış ünite ve bir iç üniteden oluşmaktadırlar.

Multi split klimalar; Bir dış ünite ve birden fazla iç üniteden meydana gelmektedir. Bütün iç ünitelerin kontrolü tek bir dış üniteyle sağlanmaktadır. Ağırlıklı olarak ofislerde, plazalarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde tercih edilmektedir. Ekonomik kullanım koşullarına ve alan tasarrufuna sahiptir.

Gerek mono gerek ise multi split klima sistemleri için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Seçenekler klima sisteminin monte edileceği yere göre belirlenmektedir. Duvar tipi, salon tipi, yer tipi, kanallı tip, gizli tavan tipi olmak üzere temel olarak beş seçeneğe sahiptir.

Mekanınız için en uygun split klima çeşidine karar verebilmek için SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçebilirsiniz 2017 yılından bu yana iklimlendirme alanında hizmet vermekte olan SALT Mühendislik firması yerinde ücretsiz keşif imkanı sunmaktadır.

Split Klima

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Radyatör Sistemleri, Yerden Isıtma Sistemleri

Klima Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-Hangi ortamda kullanılacağı ve hangi şartlar altında kullanılacağı klima seçiminde en önemli etkenlerden birisidir.

2-Sistemin enerji tüketimine dikkat edilmelidir.

3-Sistemin gün içinde kullanım süresi göz önünde bulundurulmalıdır.

4-Kullanılacağı alanın hacmi göz önünde bulundurulmalıdır.

5-Mekanda gün içinde bulunan kişi sayısı ve mekan içerisinde kullanılan elektronik aletler de klima seçimine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken hususlar arasındadır.

Split klimaları diğer klima sistemlerinden ayıran özellikleriyle ilgili, mekanınız için en uygun klima seçimiyle ilgili SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçebilirsiniz. Yerinde ücretsiz keşif imkanı sunan SALT Mühendislik firması, mekanınız için en uygun iklimlendirme çözümünü sunacaktır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?