fbpx
Soğutma Sistemleri

Soğutma Sistemleri

İçindekiler

Soğutma sistemleri, farklı sektörlerde faaliyet gösteren tesislerin, her türlü meskenin iç mekanlarında, gerekli olan soğutmayı sağlayabilmek için özel şekilde tasarlanmış olan, ayarlanabilme özelliğine sahip mekanizmalardır. Temel görevi, istenen ısı derecesine ulaşılmasını sağlamak ve bu derecede mekan sıcaklığını korumaktır. SALT Mühendislik her türlü ortama uygun olan farklı soğutma sistemlerinin satışını ve montajını yapıyor.

Hizmetlerimiz

Soğutma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Soğutma sistemleri arasında çok değişik özellikleriyle öne çıkan cihazlar mevcuttur. Bunların temel çalışma prensipleri birbirlerine benzemektedir. Gerek hava gerekse su soğutmalı olarak bilinen mekanizmalarda belli bir süreç dikkat çeker. Buna göre ısı, kaynağı belli olan bir yerden alındıktan sonra başarılı bir biçimde başka bir kaynağa doğru yollanmaktadır. Enjeksiyon adıyla bilinen bir yapı öne çıkmaktadır.

Sistem içerisinde evaporatör, genleşme vanası, kondanser, kompresör bulunur. Bu noktada öne çıkan parça ise kompresördür. Çünkü burada ısınma ve sıkılaştırma sonrasında gazın soğutulması mümkündür. Devreye ise kondanser girer. Sistem bu şekilde çalışmaktadır. Genleşme vanası olarak isimlendirilmiş olan yerden geçtiği için basınçtan kaynaklı olarak sıcaklıkta bir düşüş ortaya çıkar. Böylelikle sıvı hale gelir. Evaporatör parçasından geçerek, ısıyı alarak devam eder ve gaz olarak kompresöre ulaşır. Sıkıştırma işlemi yeniden yapılır. Bu şekilde tesis ve meskenlerde soğuma sağlanmaktadır.

Hava Soğutmalı Sistemler

Soğutma sistemleri arasında yer alan hava soğutmalı mekanizmalarda; soğutucu özelliğe sahip olan gaz, kompresör ve evaporatör mevcuttur. Buna göre kompresör içinde sıkıştırılma işlemi tamamlanmış olan gaz, buradan kondansere yollanır. İlgili alandaki fanların çalışması sayesinde hava akışı sağlanır. Bu işlem batarya yüzeyinde ortaya çıkar. Bu şekilde transfer tamamlanır. Gazın üstünde yer alan ısının havaya yollanmasının ardından soğutma işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Kullanım alanının son derece geniştir. Özellikle endüstriyel olarak bilinen üretim tesislerinde tercih edilmektedir. Burada yer alan farklı türden malzemelerin, besinlerin, belli bir soğuklukta tutulması kolaylaşmaktadır. Bunun yanı sıra hastane, otel, soğuk hava depoları, kozmetik üretim tesisleri, plastik üretimi yapan atölyelerde de işlevsel bir biçimde hizmet vermektedir.

Su Soğutmalı Sistemler

Su soğutmalı sistemlerde ise temel fark, kondenserin devre kısmında yer alan sıcak gaz sayesinde suyun soğutma işleminin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Burada kullanılan bataryalar ise daha farklıdır. Plakalı tip ya da shell tube olarak bilinen sistemler tercih edilmektedir. Hava soğutmalı olan cihazlarla kıyaslandığı zaman bir diğer farkı ise kaplamış olduğu alanın daha kısıtlı olmasıdır. Deniz üstü araçlar başta olmak üzere çok farklı iç mekanlarda kullanımı mümkündür.

Soğutma Sistemleri

Soğutma Sistemlerinin Fonksiyonları Nelerdir?

Soğutma sistemleri sadece ortamdaki havanın sabit bir şekilde kalmasını sağlamaz. Aynı zamanda hem sıcak hem de soğuk olarak hava sıcaklığı üzerinde değişiklik yapılma işlemini gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra nem kontrolü bir diğer işlevidir. Nemin alınması ya da nemlendirme yapılması, soğutma sistemi ile mümkündür. Üfleme hızı çerçevesinde her türlü ayarlama söz konusudur. Sistemin bir diğer özelliği ise hava içinde yer alan, insan sağlığını tehdit edebilecek potansiyele sahip zararlı mikroorganizmaların tahliye edilmesidir. Tüm bu fonksiyonlar tercih edilmiş olan soğutma yöntemine göre farklılık gösterir. Hepsinin aynı iklimlendirme cihazında bulunması söz konusu değildir. Bundan dolayı önemli olan nokta ihtiyaç tespitinin yapılmasının ardından ürünün satın alınmasıdır.

Soğutma Sistemleri Faydaları Nelerdir?

SALT Mühendislik ile ihtiyacınız olan soğutma sistemini satın alabilirsiniz. Bunun için kullanım amacının ve aynı zamanda nerede tercih edileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı olan ürünlerin sağlayacağı çok sayıda fayda mevcuttur. Bunların başında ise ihtiyaca göre çalışmaları gelmektedir. İstediğiniz gibi sistemi hemen devreye sokmanız mümkündür. Gelişmiş olan mekanizmaların hem alçak hem de yüksek basınç konusunda koruma sağlamaları bir diğer avantajdır. Böylelikle sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir.

Bunun yanı sıra en temel fonksiyonu olan soğutma sayesinde beklentileri sonuna kadar karşılayabilmektedir. Arıza durumlarının ortaya çıkması halinde sizi uyarması, bir an önce soruna profesyonel bir biçimde müdahale edilmesini sağlamaktadır. Çevre dostu olması, montajının rahatlığı ve aynı zamanda çalışma alanlarında istenilen konforu sağlaması sağlamış olduğu diğer faydalardır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?