fbpx
Sıhhi Tesisat

Sıhhi Tesisat

İçindekiler

Sıhhi tesisat, yaşam alanlarında kullanılan suyun temiz ve sorunsuz bir şekilde her türlü meskene aktarılması mantığına dayalı olan özel bir sistemdir. Aynı zamanda işlevsel olmasından dolayı kirli suyun tahliyesi, sıcak suyun girişinin sağlanması, soğuk suyun aktarılması da bu sayede mümkündür. SALT Mühendislik, deneyimli personeli ve bu konuda sahip olduğu bilgiyle, her türlü tesisat sisteminin kriterlere uygun bir biçimde döşenmesini sağlamaktadır.

Hizmetlerimiz

Sıhhi Tesisat Neden Gereklidir?

İnsanların temel yaşam kaynağı olan su hayatın devam edebilmesi için zaruridir. Bunun farklı kullanım alanları söz konusudur. Kentlerin büyümesiyle beraber; hem işletmelerin hem de apartmanların su ihtiyacının karşılanması için özel sistemler kullanılmaktadır. Böylelikle ihtiyaç duyulan suyun temini mümkündür. Su sadece içmek için tercih edilmez. Banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Bundan dolayı tesisatın buna uygun olması gerekmektedir. Kirli suyun tahliye edilmesi yine bu sistem sayesindedir. Gerek sıcak gerekse soğuk su, tesisat sayesinde ilgili alana ulaştırılmaktadır.

Sıhhi Tesisat Döşenirken Nelere Dikkat Edilir?

Sıhhi tesisat döşeme işlemlerinde birden çok aşama söz konusudur. Bunların başında projelendirme gelir. Sistemin nasıl olacağı, hesaplamalar, döşemenin nereye yapılacağı gibi birçok farklı soruya yanıt verilir. Kullanılacak olan malzeme seçimi çok büyük bir önem arz eder. Bunların hem kullanışlı hem de dayanıklı olması gerekmektedir. Kaliteden taviz verilmemesi, ileride ortaya çıkacak sorunların da önüne geçmektedir. Aynı zamanda projeye uygun bir biçimde hareket edilir. Özellikle suyun kullanışlı olarak edinilmesi için doğru montaj çok mühimdir.

Sıhhi Tesisat Nasıl Döşenir?

Sıhhi tesisat döşemesinde ilk aşama iç tesisat olarak bilinen süreçten oluşmaktadır. Merkezi sistemden gelecek olan suyun, meskene aktarılması bu sayede mümkündür. Bunun için özel olan, her türlü kırılmaya karşı dayanıklı borular kullanılmaktadır. Estetik açıdan bir sorun çıkmaması için döşemenin dikkatli olarak yapılması şarttır. Montajın tamamlanmasından sonra suyun akışı için musluklara takılması gerekmektedir. Böylelikle sürecin ilk aşaması sona ermiş olacaktır.

Sıhhi Tesisat

İkinci aşamada ise besleme borularının döşenmesi işlemine geçilmektedir. Yer altından işlemler gerçekleştirilir. Bunların dışarıdan bakıldığı zaman görülmesi söz konusu değildir. Genellikle burada plastik olan borular kullanılır. Hem sıcak hem de soğuk iklim şartlarına karşı dayanıklı olması göz önünde bulundurulur. Ardından sayaca bağlama işlemi yapılır.

Su sayacı, sıhhi tesisatın son aşaması olarak dikkat çeker. Sayaçlar; suyun kullanımını ölçebilmek için özel olarak tasarlanmış olan cihazlardır. Metreküp üzerinden hesaplama yapmaktadır. Üzerinde saat, musluk ve vana yer alır. Her türlü olumsuz durum ya da sızıntı anında su akışının başarılı şekilde kesilmesini sağlamaktadır.

Sıhhi Tesisatta Kullanılan Boru Çeşitleri

Sıhhi tesisat işlemlerinde farklı türlerdeki boruların kullanılması mümkündür. Bunlar; PVC, yani plastik boru, bakır boru, galvaniz boru, çelik boru ve dökme demir döküm borulardır. Özellikleri farklıdır. Döşeme yapılacak alana göre seçilmesi gerekmektedir. SALT Mühendislik, her türlü tesisat döşemelerinde en uygun olanını kullanarak, kaliteli şekilde hizmet almanızı sağlar.

Sıhhi Tesisat Standartları Nelerdir?

Sıhhi tesisat hizmetlerinde belirlenmiş olan birtakım standartlar söz konusudur ve bunlar şöyledir;

  • Pis olarak tanımlanmış olan suyun, başarılı şekilde mesken dışına aktarılması, kanalizasyon sistemine yönlendirilmesi gerekmektedir.
  • Temiz suyun ulaşması, kirli ya da insan sağlığı açısından zararlı olabilecek sıvılarla karışmadan temin edilmesi önemlidir.
  • Sistem içinde kullanılan her türlü cihaz ile suyun hem basıncının hem de miktarının ayarlanması şarttır.
  • Seçilmiş olan boruların, belirlenmiş kalite kriter ve standartlarına uygunluğu sağlanmalıdır. Hem esneme hem de kullanım aşamasında zarar görmemesi gerekmektedir.

Sıhhi Tesisat Sistemlerinde Aranan Şeyler Nelerdir?

Sıhhi tesisat sistemlerinin döşenmesi aşamasında erişebilirlik her daim ilk sırada gelen kriterlerden birisidir. Boruların zamanla yıpranması, zarar görmesi ya da kullanıma bağlı olarak hasar alması gibi durumlara önlem olarak, mutlaka mimari dizayn esnasında birtakım tedbirlerin alınması gerekmektedir. Estetik kaygılara göre hareket edilmesi çok önemlidir. Boruların açıkta olması görsel anlamda sorun yaratacağında, ankastre yani gömme sistemin kullanılması bu problemin önüne geçecektir. Koç vuruşu olarak bilinen olay, ani açma ve kapamalar sırasında ortaya çıkabilecek bir sorundur. Bunun engellemek adına tesisatın döşenmesi yapılırken; büyük çaplara sahip boruların kullanılması gerekmektedir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?