fbpx
Radyatör Sistemleri

Radyatör Sistemleri

İçindekiler

Radyatör sistemleri ısıtma amaçlı kullanılan sistemlerdir. Neredeyse tüm mekanik tesisatlarda kullanılabilmektedir. Sistemin içerisinden geçirilen suyun ısıtılması prensibine dayanarak çalışmaktadırlar. Mekanik tesisat için en çok tercih edilen sistemlerden bir tanesi radyatör sistemleridir.

Radyatör Sistemleri Çalışma Prensibi

Isıtma amacıyla kullanılan radyatör sistemlerdeki iki seçenek bulunmaktadır; radyasyon ile ısıtma ve konveksiyon ile ısıtma. Radyasyon ile ısıtma yönteminde sistem içerisinde geçen suyun %30’u ışıma yöntemiyle taşınır. Radyasyon bilinen diğer adıyla ışıma yöntemiyle ısınmada kullanılan radyatörün şekli en büyük etkendir. Konveksiyon ile ısıtmaya kıyaslandığında ışıma ile ısıtma çok daha verimli bir sistemdir. Sistemde kullanılan radyatörün rengi de ısınma verimliliğini etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Kullanılan radyatörün bronz ya da alüminyum olması ısınma verimliliğini %50 arttırmaktadır.

Radyatör Sistemleri Çeşitleri

Radyatör sistemleri kullanılan radyatörün şekline ve malzemesine göre sınıflandırılmaktadır. Döküm radyatörler, panel radyatörler, dilimli çelik ve alüminyum radyatörler olmak üzere dört farklı seçenek bulunmaktadır.

Döküm Radyatörler

Döküm radyatörler dilimli şekillere sahip sistemlerdir. Demirden üretilir. Dayanıklılığı en üst seviyededir. Diğer radyatör sistemleri içerisinde en uzun ömürlü olan döküm radyatörler pek çok eski yapıda tercih edilmektedir. Verimliliği de diğer seçeneklerle kıyaslandığında en üst seviyede olan döküm radyatörlerin ömürleri tükenmedikçe değişimi önerilmez.

Dilimli Çelik Radyatörler

Dilimli çelik radyatörler ile demir radyatörler arasında çok sayıda benzerlik vardır. Çelik radyatörlerin maliyeti diğer seçeneklere göre daha uygundur. Bu nedenle çoğunlukla tercih edilmektedir.

Panel Radyatörler

Panel radyatörler diğer radyatör çeşitleriyle kıyaslandığında dayanıklılığı düşük radyatör sistemleridir. Kullanım alanları da diğer radyatör çeşitlerine göre dar olan panel radyatör sistemleri zorunlu olmadıkça tercih edilmemektedir. Kurulum maliyeti diğer sistemlere kıyasla uygun olan panel radyatör sistemleri, düşük verimliliğinden dolayı ekonomik olmamaktadır.

Radyatör Sistemleri

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Konvektör Sistemleri, Multisplit Klima

Alüminyum Radyatörler

Alüminyum radyatörler en fazla yüzey hacmine sahip radyatör sistemleridir. Verimliliği oldukça yüksektir. Geniş bir alana fazlasıyla ısı yayabilme özelliğine sahiptirler. Bu sistemlerin diğer radyatör sistemlerine kıyasla ilk kurulum maliyetleri daha yüksektir. Ancak verimliliği göz önünde bulundurulduğunda oldukça ekonomik radyatör sistemleridir.

Radyatör sistemlerinin fiyatlandırmaları seçilen ekipmanın türüne, rengine ve kullanılacak ekipman sayısına göre farklılık göstermektedir. Alanınız için en uygun radyatör türüne karar vermek, radyatör çeşitleriyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve fiyat bilgisi almak için SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kullanılacak Olan Radyatör Sistemine Karar Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

*Öncelikle kullanılacak olan radyatör malzemesinin ömrü göz önünde bulundurulmalıdır. En uzun kullanım ömrüne sahip radyatör çeşidi döküm radyatör sistemleridir. Panel raydatör sistemlerinin ömürleri 15 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Diğer radyatör sistemlerinde ise kullanım ömürleri hacimsel olarak değişkenlik göstermektedir.

*Radyatör sistemlerinin kurulum maliyetleri de seçim yaparken kullanıcıları etkileyen bir diğer faktördür. Radyatör fiyatları karşılaştırılırken yapılan en büyük hata metre kare fiyatlarının karşılaştırılmasıdır. Oysa radyatör fiyatları karşılaştırılırken kalori maliyetlerine dikkat edilmelidir. En yüksek maliyetli radyatör çeşitleri döküm ve alüminyum radyatör sistemleridir. En uygun maliyetli radyatör sistemi ise dilimli çelik radyatör sistemidir.

*Radyatör seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ısıtma yüzey miktarıdır. Bir radyatör ısıyı ne kadar küçük yüzeyden yayabiliyorsa o kadar verimlidir. Yani ısıtma yüzeyi ne kadar küçükse sistemin o kadar verimli olduğu söylenebilir. Radyatör çeşitleri arasında en küçük ısıtma yüzeyine sahip olan sistem döküm radyatör sistemleridir. Döküm radyatör sistemlerinin 144/500 kolonlu ve 900/70 perkolon çeşitleri en düşük ısıtma yüzeyine sahip sistemlerdir.

Radyatör çeşitleriyle ilgili çok daha fazla bilgi almak, radyatör seçiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgi almak için SALT Mühendislik firmasının uzman danışmanlık ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. 2017 yılından beri müşterilerine ısıtma ve soğutma sistemleri alanında çözüm önerileri sunan SALT Mühendislik firması yerinde ücretsiz keşif hizmeti sunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tipleri nelerdir?

Radyatörler 5 tipe ayrılır. Bunlar: Döküm Radyatör, Dilimli Çelik Radyatör, Panel Radyatör, Alüminyum Radyatör ve Elektrik Yağlı Radyatördür.

Alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Alınacak radyatörün ısı yalıtım katsayısı, radyatörün garantili olması ve meydana gelebilecek sorunlarda ulaşılacak yetkili servisinin olmasına dikkat edilmelidir.

Ne kadar verimli?

Radyatör sistemlerinin verimliliği kullanıcının bilinçli olmasına bağlıdır. Aynı zamanda panel radyatör verimlilik açısından daha verimlidir. Maksimum verim için radyatörlerin giriş ve çıkışına vana koymanız önerilir.

Nerelerde kullanılabilir?

Genellikle kurutma ihtiyacı olan hava ısıtmalarında kullanılır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?