fbpx
Paslanmaz Çelik Baca Sistemleri

Paslanmaz Çelik Baca Sistemleri

Endüstriyel alanda üretim gerçekleştiren binaların tercih ettiği bir sistem olan paslanmaz çelik baca sistemleri, SALT Mühendislik firmasının uzman ekipleri tarafından profesyonel bir şekilde kurulmaktadır.

Doğalgaz ve sıvı yakıt kullanarak yakma ve işleme yöntemlerinden herhangi birisiyle üretim gerçekleştiriyorsanız binanız için paslanmaz çelik baca sistemi kurdurmanız gerekmektedir. Yakıt kullanarak gerçekleştirdiğiniz işlem sonrasında ortaya çıkan zararlı gazlar bir baca yoluyla atmosfere iletilmektedir. İnsan ve çevre sağlığı gereği kullanmak zorunda olduğunuz bu baca sisteminin belirli standartlara uygun olması gerekmektedir.

Havalandırma Sistemleri hizmet yazısı için buraya tıklayın.
SALT Mühendislik Havalandırma Sistemleri Hizmetleri

Neden Paslanmaz Çelik Baca Sistemi Kullanılmalı?

Gerçekleştirdiğiniz işlem sonucunda ortaya çıkan zararlı gazlar binanızda bulunan baca sistemi yoluyla atmosfere salınmaktadır. Baca sisteminizin paslanmaz olması baca içerisinden geçen zararlı gazların sürtünmesini azaltacağından dolayı daha sağlıklı bir tahliye sağlayacaktır.

Paslanmaz çelik baca sistemi, binanıza kurulmadan önce ısı kaynağı üreten yani gaz üreten kazanların kapasite değeri hesaplanır. Daha sonra binanızın yüksekliği, ne kadar uzunluğunda bir bacaya ihtiyaç duyulacağı hesaplanmaktadır. Akabinde kullanılan yakıt türüne göre ihtiyaç duyulan paslanmaz çelik baca sistemine karar verilir.

Kurulumu;

Paslanmaz çelik baca sistemleri genellikle bina içerisinde tek cidarlı ve bina dışında çift cidarlı olarak monte edilir. Bina dışarısında çift cidar kullanılmasının nedeni, baca içerisinden yol alan gazın çevre sıcaklığından etkilenerek yoğuşmasını önlemektir. Eğer binanızın dışında bacanızı saran, çevre sıcaklığından etkilenmesini önleyecek bir yapı var ise bina dışında da tek cidarlı paslanmaz çelik baca kullanılabilir.

Baca sisteminin kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu şartnamesinde belirtilen topraklama hattı gerekliliğidir. Baca sisteminiz kurulduktan sonra topraklama hattının çekilmesi gerekmektedir. Topraklama hattının gerekliliği, yıldırım gibi doğa olaylarında binanızın zarar görmesini engellemektir.

Nasıl Bir Baca Sistemi Kullanılmalı?

Binanızın üretim şekline göre, çıkan atık gaz türüne ve seviyesine göre hangi baca sistemine ihtiyaç duyulduğu belirlenmektedir. Endüstriyel üretim yapan bir tesise sahipseniz her koşul ve şartta paslanmaz çelik baca sistemi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Gerek çevre ve insan sağlığı açısından gerek ise iş güvenliği ve bina güvenliği açısından üretim yapan büyük tesisler için paslanmaz çelik baca sistemleri en güvenli baca sistemleridir.

Paslanmaz Çelik Baca Sistemleri

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Kazan Dairesi Dönüşüm İşleri, Kazan Dairesi İzolasyonu

İhtiyaç duyulan baca sisteminin maliyeti kullanılacak olan cidar türüne göre değişkenlik gösterecektir. Yeni bir tesis için baca yapımı talep ediyorsanız iç kısımlarda ve dış kısımda baca hattının geçtiği bölgelerde ısı yalıtımı yapılmış olması ihtimali çok yüksektir. Bu durumda tek cidarlı baca sistemi kurulabilir. Ancak çift cidarlı baca sistemlerinin ısı iletimi, tek cidarlı baca sistemlerine göre çok daha az olduğundan genellikle çift cidarlı baca sistemlerinin kurulumu talep edilmektedir. 

Bina İçerisinde Doğalgaz ile Üretim Yapılıyorsa;

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yayınlanan şartnameye göre, tesis içerisinde üretim doğalgaz ile gerçekleştiriliyorsa bacanın paslanmaz çelik olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bacaların esnekliği ve dayanıklılığını sağlamak için 316L ölçüsünde kullanılmak durumunda olan baca, krom ruloların birbirlerine muflu geçiş yöntemi ile bağlanmasıyla kurulmaktadır. Kullanılan krom ruloların paslanmaz çelik kalitesine sahip olması gerekmektedir ve birbirlerine bağlanmadan önce bükme ve dikme işlemlerinden geçirilmesi gerekmektedir.

Baca sistemleri konusunda uzman olan SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçerek binanız için gerekli olan baca sistemiyle ilgili bilgi alabilir, ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz. Paslanmaz çelik baca sistemi kurulumu için SALT Mühendislik firmasını seçmeniz durumunda baca kurulumu sonrasında da periyodik bakım hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?