mutfak-egzos-sistemleri-01

Mutfak Egzoz Sistemleri

Büyük mutfaklara sahip olan restoran, yemek üretim tesisleri gibi alanlar için mutfak egzoz sistemlerinin varlığı son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu gibi alanlarda üretim esnasında ortaya çıkan kirli hava içerisinde bulunan partiküller çevre için son derece zararlı partiküllerdir. Bu nedenle Çevre bakanlığı tarafından yemek üretim tesislerinde mutfak egzoz sistemleri kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Tesisinizin mutfak egzoz sistemlerine sahip olması uygun şartlarda üretim yapmanızı sağlar. Sistem sayesinde başka bir alanda oluşabilecek kontrolsüz hava akımı engellenmiş olur.

Havalandırma Sistemleri hizmet yazısı için buraya tıklayın.
SALT Mühendislik Havalandırma Sistemleri Hizmetleri

Mutfak egzoz sistemlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi enerji tasarrufu sağlamalarıdır.

Mutfak Egzoz Sistemlerinin Özellikleri

 • *Çift cidarlı davlumbaz uygulamalarında % 50’ye varan maliyet düşüşü ve egzoz debisinde % 80’e varan bir azalmaya neden olur.
 • *Mutfak egzoz sistemlerinde geri dönük seyrek kanatlı plug fanlar kullanılmaktadır. Bu şekilde bir kullanım sayesinde sistem kolay temizlenir ve hijyenik bir uygulama ortamı oluşturulur.
 • *Sistem üzerinde metal yağ filtresi bulunur. Bu sayede sistem yağ partiküllerinden korunur. Bunun yanı sıra metal yağ filtresi sayesinde bina dışına verilen hava içerisinde bulunan yağ partikülleri de ayrıştırılır ve bina dışına çevreye daha az zarar veren bir hava salınır.
 • *Mutfak alanına salınacak olan hava temiz hava hassas filtrelerinden geçirilir. Bu şekilde ortam için en uygun şekilde temiz hava salınımı gerçekleştirilir.
 • *Sistemin uzun ömürlü olması ve yangına karşı korunaklı olmasını sağlamak amacıyla egzoz tarafında bulunan fan motoru hava akışı dışında olacak şekilde monte edilir.
 • *Sistem üzerinde hem egzoz fanı hem de temiz hava fanı birlikte kullanılır. Bununla birlikte ergonomik tasarımla montaj için uygun boyutlarda üretilir.
 • *Mutfak egzoz sistemlerinde soğuk rejim bölgelerinde ilave sıcak sulu ısıtıcı batarya seçeneği bulunur.
 • *Sistem üzerinde, yüksek verim ve yüksek enerji tasarrufunu sağlayan plakalı tip ısı geri kazanım eşanjörleri bulunur.
 • *Mutfak egzoz sistemlerinde bulunan standart elektrik otomasyon altyapısı hem temiz hava hem de egzoz fanını eşit olarak kontrol etmeye olanak tanır.
 • *Mutfak dışına monte edilmesi tercih edilebilir. Bu durum göz önüne alınarak sistem hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde üretilebilir.
 • *Sistem üzerinde açma-kapama motorlu damper ve otomasyon mevcuttur. Bu sayede yazın ve bahar mevsimlerinde oluşabilecek free cooling imkanının kullanımı mümkün olmaktadır. Bununla birlikte egzoz tarafında oluşan hava akışında plakalı ısı geri kazanım eşanjörü bypass edilebilir.
 • *Mutfak egzoz sistemlerinde metalik, elektrostatik ve aktif karbon filtreleri seçenekleri mevcuttur.
 • *Mutfak egzoz sistemlerinde ekolojik ünitelerin kullanılması gerekmektedir. Bu sayede üretim esnasında oluşan yağlı hava atmosfere salınmadan önce çevre koşullarına uygun hale getirilecek şekilde temizlenebilir.

mutfak-egzos-sistemleri-02

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Ofis Havalandırma Sistemleri, Restoran Havalandırma Sistemleri

Mutfak Egzoz Sistemleri Nerelerde Kullanılabilir?

Alışveriş merkezleri yemek alanları, havaalanları yemek alanları, havaalanları mutfak alanları, kongre, sergi salonu, otel mutfak alanları, büyük restoranlar gibi seri yemek üretimi yapan yerlerde mutfak egzoz sistemleri kullanılmaktadır.

Tesisiniz içerisine mutfak egzoz sistemi kurdurmak istiyorsanız, SALT Mühendislik ekibinin uzman keşif kadrosuyla iletişime geçebilir ve ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sektörde 2017 yılından beri mutfak egzoz sistemleri, otopark, ofis gibi alanlar için havalandırma çözümleri, her türlü tesisat çözümleriyle ilgili hizmet veren SALT Mühendislik firması, müşterilerine sadece montaj hizmeti vermiyor aynı zamanda montaj sonrası bakım ve onarım hizmetlerini de sunuyor.

Profesyonel ekibiyle SALT Mühendislik yerinde ücretsiz keşif hizmeti sunuyor ve akabinde müşterileri için en doğru sistemi projelendirerek çözüm önerileri sunuyor.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?