fbpx
multisplit klima

Multisplit Klima

İçindekiler

Okullarda, hastanelerde, ofislerde, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde aklınıza gelebilecek her alanda klima kullanımı, günümüzde şart haline gelmiştir. Alanlarda bulunan klimalar sayesinde mekan içerisinde insan sağlığı için uygun hava koşulları sağlanabilmektedir. Günümüz gelişen teknolojisiyle birlikte klimalar sadece sıcaklık ayarını yapmak için değil aynı zamanda mekan içerisinde buluna kirli havayı temizlemek için de kullanılmaktadır.

Farklı mekanlar için farklı tip klima çözümleri bulunur. Büyük mekanlar için çoğunlukla multisplit klima tercih edilmektedir. Multisplit klima, birden fazla bölümden oluşan klima türüdür. Tek bir dış üniteye ve birden fazla iç üniteye sahip olan klima çeşitleri multisplit klimalardır. Bu sayede amaçlanan, büyük alanlar için klima dış ünitesinin daha az yer kaplaması ve daha estetik görünmesidir.

Multisplit klima ile bir dış üniteye 8’e kadar iç ünite bağlanabilir. İç üniteler için duvar tipi, kaset tipi, kanallı tip, yer-tavan tipi seçenekleri mevcuttur.

Multisplit Klima Özellikleri Nelerdir?

*A sınıfı performansa sahip, sessiz çalışan tek bir dış üniteye sahiptirler.

*Ani elektrik kesintilerinden etkilenmezler.

*Tek bir dış ünite ile aynı anda birden fazla iç ünitenin kontrolü mümkündür.

*Alanın hacmine göre multisplit klimaların fiziki yapısı değişkenlik gösterebilir.

*Multisplit klima tercih eden mekanlar kat ya da bölge bazlı hava kontrolü sağlayabilir.

Multisplit Klimaların Çalışma Prensibi

Genel olarak klimaların çalışma prensibleri son derece basittir. Bir dış ünite ve birden fazla iç üniteden oluşan multisplit klimaların çalışma prensibi, içeride buluna havanın borular sayesinde dış üniteye aktarılması ve dışarıda bulunan havanın borular sayesinde iç üniteye aktarılarak mekana salınması şeklindedir. Dış üniteden iç üniteye aktarılan hava, isteye bağlı olarak aktarım sırasında soğutulabilir veya ısıtılabilir. Her iki koşulda da dış üniteden iç üniteye aktarılan hava, filtreler sayesinde temizlenmektedir.

multisplit klima

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Kombi, Split Klima 

Multisplit Klima Kullanımının Avantajları

  • Multisplit klimalar, pek çok klima türüne göre çok daha verimlidir.
  • Mekanın ihtiyacına göre iç üniteler ve dış ünite farklı kapasitelerde tercih edilebilir.
  • Aklınıza gelebilecek her türlü mekan için sistem kurulumu mümkündür.
  • Dış ünite ve iç üniteler A enerji sınıfına sahiptir. Bu sayede yüksek enerji tasarrufu sağlanırken aynı zamanda maksimum verim alınabilir.
  • Bireysel ya da merkezi kontrol sistemi seçenekleri mevcuttur.
  • Kurulumu son derece kolaydır. En zor mekanlarda bile kolay borulama yöntemiyle montaj imkanı vardır.
  • Farklı ölçü seçenekleriyle her mekan için kurulum mümkündür.
  • İç üniteler ve dış ünite sessiz çalışma özelliğine sahiptir.
  • Multisplit klimalar, elektrik kesintisinin ardından yeniden elektrik gelmesiyle birlikte otomatik olarak çalışmaya başlar.

Genellikle geniş mekanların veya birden fazla alana sahip mekanların havalandırması için tercih edilen multisplit klimalar konutlarda, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, dükkanlarda, kongre, sergi, konser alanlarında, plazalarda, hastanelerde, okullarda, devlet dairelerinde ve daha pek çok alanda tercih edilmektedir.

Siz de mekanınız için bir havalandırma çözümüne ihtiyaç duyuyorsanız, sizin için en uygun hacimde multisplit klimayı belirlemek için SALT Mühendislik firmasından ücretsiz keşif hizmeti alabilirsiniz. Sektörde öncü 2017 yılından beri müşterilerine havalandırma ve tesisat konularında çözüm önerileri sunan SALT Mühendislik firması, sizin için en uygun olan multisplit klima seçeneğini projelendirerek en kısa sürede mekanınıza kurulumunu gerçekleştirebilir.

SALT Mühendislik firması, müşterilerine çözüm önerileri ve kurulum hizmeti sunmanın yanı sıra kurulum sonrası bakım ve onarım hizmetlerini de sunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Split klimadan farkı nedir?

Tek bir dış üniteye bağlı birden fazla iç ünite imkanı sunmaktadır. Başlıca ayrımı budur. Split klima 1-1 bağlantı sunarken multisplit bunu fazlalaştırmaktadır.

Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır fakat bu avantaj ve dezavantajları tek madde ile anlatmak gerekirse: Avantajlarının başında en zor alanlarda bile borulama ve montaj avantajı bulunması dezavantajı ise: dış ünitede meydana gelen arızadan dolayı tüm iç ünitelerin etkilenmesi sayılabilir.

VRF'den farkı nedir?

VRF montajının multisplite göre daha az maliyetli olması ve VRF'nin verimlilik açısından çok daha üstün olması başlıca farklarıdır.

Nedir ve nasıl çalışır?

Temelde iç ve dış üniteler ile split klimaların çalışma mantığına sahiplerdir.

Maliyetli midir?

Split Klimaya kıyasla daha az maliyet oluşturmaktadır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?