fbpx
Merkezi Klima Sistemleri (VRF)

Merkezi Klima Sistemleri (VRF)

Merkezi klima sistemleri, diğer bir adıyla VRF klima sistemleri içeride bulunan akışkan debiyi değiştirerek ihtiyaç duyulan kapasiteyi belirleyebilen klima sistemleridir. Çevre dostu R-410A soğutucu akışkan ve akıllı inverter teknolojisine sahiptirler. Akıllı inverter teknolojisi sayesinde devrelerde oluşan frekans ayarı düzenlenerek enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Birden fazla iç ünitenin, tek bir bakır boru hattıyla bir dış üniteye bağlanmasına olanak tanıyan VRF klima sistemleri gelişmiş ısı geri kazanımı, mekan içi havanın ısıtması, soğutması ya da sadece temizlenmesi için kullanılabilir. Sahip olunan bölgesel iklimlendirme kontrolü sayesinde VRV (merkezi) klima sistemleri, kullanıcının tercihlerine göre ayarlanabilmektedir.

VRF Klima Sistemleri Ekipmanları

 • Dış ünite,
 • İç üniteler,
 • Hassas kontrollü otomasyon sistemi,
 • Bakır boru hattı,

-Soğutucu gaz, VRF diğer adıyla merkezi klima sistemlerini oluşturan parçalardır.

Klima sisteminin çalışma prensibi; Dış üniteden çıkan gaz ve sıvının, iç üniteleri dolaşarak yeniden dış üniteye dönmesidir.

VRF Klima Sistemlerinin Avantajları

Oteller, iş yerleri, fabrikalar, tiyatrolar, sinemalar, havaalanları, hastaneler gibi büyük çaplı çoğu mekanlar için tercih edilen merkezi (VRF) klima sistemlerinin çok sayıda avantajı vardır.

 • Her bir iç ünite tek bir dış üniteye ve ana boru hattına bağlıdır. Bu sayede ihtiyaç duyulan alanlarda iklimlendirme yapılabilir. Diğer bir değişle, iç üniteler birbirlerinden bağımsız şekilde ayrı olarak kontrol edilebilir.
 • Klima sistemi, DC inverter kompresörlere sahiptir. Kompresörler sayesinde, toplam kapasite ayarı hassaslık derecesinde gerçekleştirilebilir. Bu sayede alan için ihtiyaç duyulan gaz debisi ayarlanabilir. Bu durum yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır.
 • Klima sistemi için iç ünitelerin toplam kapasitesi, dış ünite kapasitesinin % 50’sinden fazla olacak şekilde değişik kombinasyonları mevcuttur.
 • İç ortam sıcaklıkları +/- 0,5 derece hassasiyetle kontrol edilmektedir.
 • İç ünitelerin çalışma prensibi dış üniteye olan uzaklıkla bağlantılı değildir. Bu sayede istenilen alana istenilen şekilde merkezi klima sisteminin kurulumu mümkündür.
 • VRF klima sistemleri, tek bir dış ünite ile birden fazla iç alan ünitesinin kontrolünü mümkün kılar. Bu sayede alanlar için birbirlerinden bağımsız bir şekilde ısıtma/soğutma işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Klima sistemlerinin işletme maliyetleri oldukça düşüktür.
 • Gerek dış ünite çalışması gerek ise iç ünitelerin çalışması sessiz şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Kompakt tasarımları sayesinde mekanların büyüklüğüne ya da küçüklüğüne bakılmaksızın her alana kurulabilir.
 • İstenilen sıcaklığa ya da soğukluğa en hızlı şekilde ulaşabilen VRF klima sistemleri, alanı istenilen dereceye en kısa sürede getirir.
 • Isı dağılımını homojen bir şekilde gerçekleştirmektedir.
 • Merkezi klima sistemleri çevre dostudur. Çalışma prensibi ozon tabakasına zarar vermeyecek şekilde geliştirilmiştir.
 • Alerjen filtrelere ve kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir.
 • Dış ünite oldukça hafiftir ve kolay taşınabilir.
 • Tek bir merkezden kontrol imkanı bulunur. Klima sisteminin ayarları kişiselleştirilebilir.
 • Uzaktan kumanda ile ya da internet üzerinden kontrol imkanı bulunur.
 • Kurulacak olan binanın otomasyon sistemine uygun şekilde geliştirilir.

Merkezi Klima Sistemleri (VRF)

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Daikin VRV Klima Sistemleri, Multisplit Klima

Merkezi Klima Sistemlerine (VRF) Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İklimlendirme yapılacak alan sayısı, iç üniteler için alanların ayrı ayrı hacim bilgileri, mekan içerisinde bulunan kişilerin sayısı, işletme özellikleri gibi bilgiler göz önünde bulundurularak ihtiyaç duyulan VRF klima sistemi kapasitesine karar verilebilir.

İşletme özelliklerine göre iki tür VRF klima sistemi sunulabilir.

1- Heat Pump VRF Klima Sistemi; bütün iç ünitelerin aynı modda çalıştırılabildiği bir iklimlendirme sistemidir. Farklı sıcaklık derecelerinde çalıştırılması mümkündür. Seçenekler arasında kurulum maliyeti açısından en uygun klima sistemi olduğu söylenebilir.

2- Heat Recovery VRF Klima Sistemi; iç ünitelerin aynı anda ısıtma ve soğutma modlarında kullanılabildiği sistemlerdir. Heat pump sistemi ile aynı iç ünite kullanılabilir. Heat Recovery sisteminin amacı, ısı geri kazanımı sağlamaktır.

Merkezi klima sistemlerinde aynı zamanda dış ünite soğutma şekline göre de seçenekler bulunmaktadır.

1- Hava soğutmalı VRF klima sistemleri; Bu sistemlerde ısı transferi fanlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir. En çok tercih edilen VRF klima sistemidir.

2- Su soğutmalı VRF klima sistemleri; Bu sistemlerde ısı, herhangi bir kaynaktan sağlanan suya aktarılır. Dış ünite hacimleri diğer seçeneklere göre daha küçüktür. Bu modellerde fan ihtiyacı yoktur. Su soğutmalı VRF klima sistemlerinin verimlilikleri oldukça yüksektir.

Mekanınız için ihtiyaç duyduğunuz merkezi klima sistemine (VRF) karar vermek için sektörde lider SALT Mühendislik firmasından hizmet almayı tercih edebilirsiniz. Uzman mühendis kadrosuyla, yerinizde ücretsiz keşif gerçekleştirecek ve sonrasında sizin için en uygun olan VRF klima sistemi için bir proje sunacaklardır. Sunulan projenin tarafınızdan onaylanmasının ardından profesyonel kurulum ekibi, merkezi klima sisteminin mekanınıza en hızlı şekilde kurulumunu gerçekleştirecektir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?