fbpx
kullanım suyu tesisatı

Kullanım Suyu Tesisatı

İçindekiler

Su tesisatı genel olarak kullanılmış atık suyun bina dışına çıkarılması veya kullanılacak olan temiz suyun bina içerisinde yayılması için kurulan bir sistemdir. Kendi içerisinde kirli su tesisatı, kullanım suyu tesisatı (temiz su), sıcak su tesisatı ve soğuk su tesisatı olarak ayrıştırılır.

Kullanım suyu tesisatı diğer bir adıyla temiz su tesisatı, bina içerisinde kullanılacak olan suyu, kullanım alanına kadar borular yardımıyla iletir. Kendi içinde iki bölüme ayrılan kullanım suyu tesisatı aklınıza gelebilecek her bina için gerekli bir sistemdir.

Dış Temiz Su Tesisatı

Şehir su borusuyla binaya ait su saati arasında borulardan oluşan sisteme dış temiz su tesisatı denir.

İç Temiz Su Tesisatı

Binaya ait su saatinden itibaren kullanılacak olan suyun bina içerisine borular yardımıyla dağılımını sağlayan sisteme iç temiz su tesisatı denir.

Kullanım Suyu Tesisatının Döşenmesi

Kullanım suyu tesisatı çoğunlukla bina inşaatı sırasında döşenir. İstisnai bir durum oluşmadıkça tesisat sıva altına döşenir. Bu sayede tesisat döşemesi için kullanılan borularda terleme meydana gelmesi önlenmiş olur.

Çok katlı bir bina için temiz su tesisatının döşenmesi durumunda ise kullanılacak suyun katlara dağıtımını sağlayan sistem sıva üstü döşenir.

Temiz su tesisatının döşemesine başlanmadan önce iş mutlaka projelendirilmeli ve boruların monte edileceği yerler kontrol edilmelidir. Bir bina içerisinde su tesisatı haricinde başka tesisat kurulumları da yapılmaktadır. Kullanım suyu tesisatının kurulumu sırasında bir aksaklıkla karşılaşmamak adına boruların döşeneceği alanlar önceden mutlaka kontrol edilmelidir.

Kullanım suyu tesisatı içerisinde hem sıcak hem de soğuk su almak istiyorsanız bu durumu önceden ilgili firmaya iletmeniz durumunda su akıtma yerleri çift seçeneğe uygun şekilde düzenlenebilir. Tek bir tesisat içerisinde hem sıcak hem de soğuk suyun temini size tasarruf sağlayacaktır.

Kullanım suyu tesisatı döşendikten sonra sıcak suyun geçeceği yerler işaretlenerek sistem sıcak su akışı için hazır hale getirilebilir. Sıcak suyun yol alacağı boru hattı, soğuk su için döşenen boru hattının üzerinde olmalıdır.

Temiz su tesisatının boruları duvardan döşenmelidir. Kullanım sırasında bir boruda arza oluşması durumunda duvardan döşenmiş bir boruya müdahale çok daha kolay olacaktır. Boruların zeminden döşenmesi durumunda boruda bir arza gerçekleşirse ya da borunun değişmesi gerekirse hem maaliyet hem de işçilik açısından çok daha zor bir durum oluşur.

Kullanım Suyu Tesisatı Döşenirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

*Temiz su tesisatının döşenmesi için kullanılan borulara mutlaka izolasyon yapılması gerekir. Bu sayede boruların kullanım süresince terlemesi önlenmiş olur.

*Eğer iki su tesisatı birbirinin üzerine gelecek şekilde döşenirse soğuk su borularının mutlaka aşağıda olması gerekir.

*Hidrofor ve su saatinden sonra basınç regülatörü monte edilmelidir. Bu şekilde basınç sabit tutularak gereksiz su sarfiyatı önlenebilir.

*Tesisatın monte edildiği bina bir apartman ise sistem her dairenin ayrı su saati olacağı şekilde döşenmelidir.

*Eğer döşenen tesisat içerisinden hem sıcak su hem de soğuk su temini gerçekleştirilecek ise her iki suyun birbirinden bağımsız hareket etmesi sağlanmalıdır.

*Çok katlı bir binaya kullanım suyu tesisatının döşenmesi durumunda birbirine paralel olan katların su dağıtımında kullanılan borular banyo ve mutfak duvarlarına döşenmelidir.

Kullanım suyu tesisatının döşenmesi için üç seçenek sunulmaktadır. Çelik borularla döşeme, plastik borularla döşeme ve bakır borularla döşeme.

kullanım suyu tesisatı

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Kullanım Sıcak Su Tesisatı, Pis Su Tesisatı 

Çelik Borularla Kullanım Suyu Tesisatının Döşenmesi; Bu sistemde tesisat galvanizli demir borular kullanılarak döşenir. Uygun ölçüde kesilen boruların ağızları temizlenir. Uygun pafta lokması pafta gövdesine monte edilir. Monte edilen pafta cırcır yönüne ayarlanır ve borunun diş açılacak olan ucuna yerleştirilir. Yerleştirilen pafta saat yönüne doğru çevrilir. Çevirme işlemi sırasında paftanın zarar görmemesi ve rahat dönmesi için dik baskı uygulanması çok önemlidir. Daha sonra dişlere yağ damlatılır. Damlatılan yağ paftanın ısınmasını önler ve diş açılımının kolay yapılmasını sağlar. Sistem döşemesi sırasında kullanılan galvanizli borulara bükme, kaynak gibi sıcak işlemler uygulanmamalıdır. Sıcak işlem uygulanması durumunda kullanılan borular galvaniz özelliklerini yitireceklerdir. Bu durum boruların korazyona uğramasına neden olur.

Sıhhi Tesisat Çeşitleri

Plastik Borular ile Kullanım Suyu Tesisatının Döşenmesi; Bu tesisat döşeme işleminde kullanılan borular, polipropilen plastik borulardır. Bu borular termosetting plastik özelliğine sahiptir. Bundan dolayı boruların montajı ısıl işlem yapılarak gerçekleştirilir. Birbirine monte edilecek borular 260-270 dereceye kadar ısıtılır. Bu sayede boruların birbirine monte edilmesi sağlanır.

Bakır Borular ile Kullanım Suyu Tesisatının Döşenmesi; Genellikle küçük ölçekli tesisler için tercih edilen bu yöntem, çelik borularla kullanım suyu tesisatı döşemesine göre daha maaliyetlidir. Yüksek maaliyete karşın bakır borular ile tesisat döşemesi boruların hafifliği nedeniyle çok daha kolaydır ve bu sistemde kullanılan borular korozyona karşı çok daha dayanıklıdır. Et kalınlıklarının az olması nedeniyle bakır borular ile tesisat montajında dişli bağlantılar gerçekleştirilemez. Lehimli, havşalı, yüksüklü ve kordonlu olarak montaj işlemi gerçekleştirilebilir.

Tesisiniz için kullanım suyu tesisatı döşenmesine ihtiyacınız var ise sizin için en uygun hacimde ve en uygun boru seçeneği kullanılarak temiz su tesisatı döşenmesi için SALT Mühendislik firmasının uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?