fbpx
Konvektör Sistemi

Konvektör Sistemleri

İçindekiler

Konvektör sistemleri ısıtıcı sistemlerdir. Havayı ısıtmak ve ısınan havayı ortama yaymak için hava konveksiyon akımları kullanılır. Konveksiyon akımlar cihazın gövdesi boyunca ve ısıtma elemanı boyunca dolaştırılır. Isının her zaman sıcak taraftan soğuk tarafa doğru hareket etme ilkesi göz önüne alınarak hava ısıtılır ve hava molekülleri ortama dağıtılır.

Konvektör sistemlerinin alt kısmında bulunan kanallar yardımıyla soğuk hava, cihazın ısınan kanatları arasından geçirilerek ön yüzde bulunan kapak üzerindeki hava kanallarından ortama yayılır. Bu sayede havanın doğal ısı dolaşımı yapması sağlanır ve ortam en kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaştırılır.

Konvektör sistemlerinin en büyük avantajı, aşırı ısınmaya neden olmaması ve ortamı en güvenli şekilde istenilen sıcaklığa getirmesidir. Diğer bir avantajı ise konvektör sisteminin havayı ısıtmak için ek bir maddeye ihtiyaç duymamasıdır. Ortamda bulunan doğal hava akışı yerde bulunan tozun havaya kalkmamasını sağlar. Konvektör sistemler fansız bir model tercih edilmesi durumunda sessiz çalışan ısıtma sistemleridir.

Konvektör Sistem Çeşitleri

İki tür konvektör sistemi bulunur. Doğal çekişli (Fansız Konvektörler) ve Üflemeli (Fanlı Konvektörler)

Fansız Konvektörler (Doğal çekişli konvektör sistemleri); Bu sistemlerde hava hareketi ısınan havanın yükselmesi prensibiyle gerçekleştirilir. Sistem üzerinde kontrol vanaları bulunur. Kontrol vanaları sayesinde cihazın ısıtma gücü ayarlanabilir ve hava akımı azaltılabilir ya da çoğaltılabilir. Kontrol vanaları sayesinde cihaza giren su miktarı ayarlanabilir.

Fanlı Konvektörler (Üflemeli konvektör sistemleri); Üflemeli konvektör sistemlerinde hava hareketi fanlar yardımıyla sağlanır. Emilen hava fan üzerinde bulunan filtreden geçirilir ve ısıtıcı borulara yönlendirilir. Isınan hava ortama yayılır. Bu sistemin montajında fan alt tarafta havanın ısınmasını sağlayan borular ise üst tarafta bulunur. Üflemeli konvektör sistemlerinin bazı modellerinde cihaza hava girişi dışarıdan da sağlanabilir. Bu sayede üflemeli konvektör sistemleri ısınmanın yanı sıra havalandırma için de kullanılabilir.

Konvektör Sistemlerinin Avantajları

*Az yer kaplarlar.

*Ortamı istenilen sıcaklığa çok kısa sürede getirirler.

*Cihaz içerisinde bulunan filtreler kolaylıkla temizlenebilir.

Konvektör ve Radyatör Arasında Ne Gibi Farklar Bulunur?

Kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi konvektör ve radyatör arasındaki farklardır.

-Konvektör sistemlerinde radyatör sistemlerine göre çok daha az radyasyonla ısı dağıtımı gerçekleştirilir. Bu da insan sağlığı için oldukça önemlidir.

-Konvektör sistemlerinde ısı geçişini arttırmak yani bir seferde daha fazla hacimde havayı ısıtabilmek için kanatlı borular mevcuttur.

-Konvektör sistemlerinde 90 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda akışkanla ısıtma yapılabilmektedir. Bu özelliği nedeniyle konvektör sistemleri özellikle endüstriyel uygulamalarda tercih edilmektedir.

Konvektör Sistemi

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Merkezi Klima (VRF) Sistemleri, Kombi

Konvektör Sistem Tipleri Nelerdir?

Birden fazla tipte konvektör sistemi bulunmaktadır.

Doğal Taşınımlı Konvektör Sistemleri

Doğal taşınımlı konvektör sistemleri, bireysel bir kaset içerisine ya da bina yapı elemanlarından oluşturulmuş bir kanal içerisine yerleştirilir. Yapı elemanları içine yerleştirilen, kasetli konvektör ve süpürgelik konvektör olmak üzere 3 tip doğal taşınımlı konvektör sistemi mevcuttur. Her seçenekte de hava kanatlı boru yardımıyla ısıtılır. Hava sıcaklığını sağlayan kanatlar hava akımına paralel olacak şekilde yerleştirilir. Hava akımının şekli, kullanılan kanal yüksekliği, kullanılan kanat biçimi ısı kapasitesine etkileyen etmenlerdir. Sistemin çalışması sırasında kanal içerisinde hız 1 m/s’ye ulaşır. Bu sayede ısınan hava içerisinde sirkülasyon sağlanır. Doğal taşıma konvektör sistemleri ortamı çok kısa sürede ısıtabilmeleri, hacimsel olarak az yer kaplamaları ve hafif olmalı nedeniyle en çok tercih edilen konvektör sistemlerinden birisidir.

Zorlanmış Taşınımlı Konvektör Sistemleri

Zorlanmış taşınımlı konvektör sistemleri, Fancoil olarak da bilinir. Bu sistemlerde içerisinde ek bir fan kullanılır. Bu sayede kanatlı boru içerisinden zorlanarak geçen havanın hızı arttırılır. Arttırılan hız ısı taşınım katsayısını yükseltir ve konvektörün ısıl kapasitesini arttırır. Fan devir sayısı kademeli olarak değiştirilmektedir. Bu sayede kanat serpantininden istenildiği hacimde hava geçişi sağlanabilir. İstenildiği taktirde sistem içerisine filtre eklenebilir. Bunun yanı sıra klape kullanılarak cihaz içerisinde bulunan hava dış ortamda bulunan hava ile belirli oranda karıştırılabilir ve ısıtılacak havanın temiz hava ihtiyacı karşılanabilir. Soğuk havalarda ortamın ısıtılması için kullanılan zorlanmış taşınımlı konvektör sistemleri, sıcak havalarda ise serpantin içerisinden soğuk su geçirilerek ortamın soğutulması için kullanılabilir. Zorlanmış taşınımlı konvektör sistemlerinin salon ve sanayi tipi bulunmaktadır.

Mekanınız için en doğru konvektör sistemi seçimini gerçekleştirebilmek için SALT Mühendislik firmasının konusunda uzman danışmanlarından konvektör sistemleriyle ilgili daha detaylı bilgi alabilir, ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?