fbpx
Kombi

Kombi

Isınma ve sıcak su ihtiyacının karşılanması amacıyla ev ya da ofis gibi küçük metrekareye sahip kapalı alanlar için üretilen ısıtma cihazları olan kombi, hacmen çok yer kaplamaması ve maliyet açısından pek çok sistemden daha uygun olması nedeniyle en çok tercih edilen ısıtma sistemlerinden bir tanesidir. Sessiz çalışma özelliği, hafifliği ve kolay montajı da kombilerin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alır.

Kombi Türleri

Bacalı, konvansiyonel (hermetik), yoğuşmalı, elektrikli olmak üzere temelde 4 tür kombi bulunur.

Bacalı Kombi; Bu tür kombiler yanma sırasında ihtiyaç duyulan oksijeni ortamdaki havadan sağlar. Yanma sonrasında ortaya çıkan kirli hava ise bir baca yardımıyla dışarı atılır. Bacalı kombilerde, baca bakımı ve ortamın belirli aralıklarla havalandırılması insan sağlığı ve çevre sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bacalı kombilerin en büyük dezavantajı, fırtınalı havalarda yanma sonrası oluşan kirli havayı içeri verebilme ihtimalidir. Günümüz gelişen teknolojisiyle birlikte farklı tür kombilerin geliştirilmesinin ardından bacalı kombilerin tercih edilme oranı oldukça düşmüştür.

Konvansiyonel (Hermetik) Kombi; Bu kombi türünde fan kiti bulunur. Fan kiti sayesinde yanma için gerekli olan oksijen dışarıdan sağlanır ve yanma sonrasında oluşan kirli hava aynı yolla dışarı salınır. Hermetik kombiler bina bacasına bağlanmazlar. Yanma sonrası ortaya çıkan kirli hava kombinin bacasından dışarı salınır. Hermetik kombilerin bina bacasına bağlanma durumunun olmaması özellikle bacası uygun olmayan binalar için tercih nedenidir. Bacalı kombilerin aksine konvansiyonel kombilerde, fırtına anında oluşabilecek tehlikeye karşı emniyet sistemi bulunur. Emniyet sisteminden dolayı konvansiyonel (hermetik) kombiler, günümüzde en çok tercih edilen kombi türüdür.

Kombi

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Konvektör Sistemleri, Fancoil Sistemleri

Yoğuşmalı Kombi; Yoğuşmalı kombiler yanma sonrası oluşan kirli havanın sıcaklığını da kullanan farklı bir üniteye sahiptirler. Yanma sonrası oluşan kirli hava hemen dışarı salınmaz ve ünitede muhafaza edilerek sıcaklığından yararlanılır. Bu sayede yoğuşmalı kombilerde yüksek oranda ısı ve yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Elektrikli Kombi; Elektrikli kombilerde kullanılan elektrikli ısıtıcılar sayesinde yanma sonrasında oluşan kirli havanın salınımı için baca gibi bir sisteme gerek duyulmaz. Elektrikli kombilerin yakıt maaliyeti diğer türlere göre çok daha yüksektir. Ancak zehirlenme gibi olumsuz durumlara neden olmaması nedeniyle genellikle tercih edilir.

Kombi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Isıtılacak alanın hacmi, şekli, ihtiyaç duyulan sıcak su miktarı gibi hususlar kombilerin seçiminde dikkat edilmesi gereken etmenlerdir. Kombinin güvenlik derecesi de seçim yaparken kullanıcıları etkileyen bir diğer husustur.

Alanınız için gerekli olan en doğru kombi türünün belirlenmesi ve satın alınan kombinin sağlıklı bir şekilde monte edilmesi için sektörde 2017 yılından beri hizmet vermekte olan SALT Mühendislik firmasının uzman ekibinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?