fbpx
Klima Santralleri

Klima Santralleri

İçindekiler

Dışarıdan alınan havanın belirli işlemlerden sonra ortama salınmasını sağlayan sistem klima santralidir. Klima santralleri sayesinde ortama temiz hava verilebilir, ortamdaki havanın sıcaklığı ve nem derecesi ayarlanabilir, ortamda bulunan hava toz ve parçacıklardan temizlenebilir.

Havalandırma Sistemleri hizmet yazısı için buraya tıklayın.
SALT Mühendislik Havalandırma Sistemleri Hizmetleri

Karışım havalı klima santrali, ısı geri kazanım için klima santrali, taze havalı klima santrali, hijyenik klima santrali olmak üzere 4 çeşit klima santrali seçeneği mevcuttur.

Karışım Havalı Klima Santrali

Egzoz havasını istenilen miktarda taze hava ile karıştıran santrallere karışım havalı klima santralleri denir. Egzoz havasında bulunan oksijen miktarı dışarıdaki havanın oksijen miktarıyla eş değerde ise her iki hava karıştırılarak taze hava damperinin kısılması sağlanır. Kullanılan egzoz havasındaki oksijen değerinin yüksek olması gerektiğinden dolayı karışım havalı klima santralleri hastaneler, ilaç fabrikaları, büyük mutfaklar gibi egzoz havası oksijen değerinin düşük olduğu yerler için tercih edilmemektedir.

Isı Geri Kazanımlı Klima Santrali

Isı geri kazanımlı klima santralinde egzoz havası taze hava ile karıştırılmaz. Her iki havanın ısı geri kazanım ünitesinde enerjileri birbirine karıştırılır ve ortama salınacak olan hava düzenlenir. Her iki havanın enerjilerinin karıştırılarak ortama salınacak havanın düzenlenmesi %70’e varan enerji tassarufu sağlar.

Taze Havalı Klima Santrali

Bu klima santrali dış ortamdan edindiği havayı ortama salar. Ortama salınacak havanın düzenlenmesi için gerekli olan egzoz hücreli aspiratörler sayesinde sağlanır.

Hijyenik Klima Santrali

Hijyenik ortamların havalandırılması için tercih edilen klima santrali çeşididir. Bütün klima santrali çeşitleri arasında en hassas olan santral çeşididir. Dışarıdan alınan havada bulunan parçacık ve mikroorganizmaların sisteme girişi engellenmelidir. Buna ek olarak sistem içerisinde de mikroorganizma oluşumu engellenmelidir. Hijyenik klima santrali kullanımında nem oranına çok dikkat edilmelidir ve ortamda su birikmesi önlenmelidir. Santral kurulumunda kullanılan ekipman, mikroorganizma üretmeyecek özellikte seçilmelidir. Hijyenik klima santralinin en çok tercih edildiği tesisler kapalı yüzme havuzları, laboratuvarlar, otellerin hamam-sauna bölümleri, ameliyathaneler, ilaç üretim tesisleridir.

Konfor Amaçlı Klima Santrali

Konfor amaçlı klima santrali yaşam alanında taze hava ihtiyacına göre geliştirilir. Konfor şartlandırma santrali, havuz nem alma santrali, sığınak havalandırma santrali olarak kullanılabilmektedir.

Endüstriyel Amaçlı Klima Santrali

Endüstriyel üretim yapan tesislerde tercih edilen bu klima santrali üretilen ürünler için uygun hava koşullarını sağlar. Endüstriyel amaçlı klima santrali ağırlıklı olarak kağıt üretim ve kullanım tesisleri, tekstil üretim tesisleri, seramik üretim tesisleri, petrokimya tesislerinde tercih edilmektedir.

Klima Santralleri

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Otopark Havalandırma Sistemleri, Ofis Havalandırma Sistemleri

Klima Santrallerinin Çalışma Prensibi

Çalışma prensibleri klima santral çeşidine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak bütün klima santralleri damper motoru, filtre, ısıtma serpantini, soğutma serpantini, vantilatör ve aspiratörden oluşmaktadır. Bunların dışında santralde bulunan bölümler santral çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Klima santralleri istenilen ortamdaki havanın sıcaklık ve nem değerlerini istenilen ölçüde tutarak ortamda konfor yaratma amacıyla geliştirilmiş sistemlerdir. Santraller ısıtma, soğutma, nem alma ve nemlendirme işlemleri için kullanılır. Bu işlemler termodinamik hava şartlandırma fonksiyonları olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra klima santralleri ortamdaki havayı temizleyebilme özelliğine de sahiptir. Ortama salınacak hava içerisinde bulunan katı partikülleri, gazları, mikroorganizmaları filtreler yardımıyla tutma özelliğine sahiptir.

Farklı ihtiyaca göre farklı şekillerde geliştirilebilen iklimlendirme santralleri kurulum gerçekleştirilecek her alan için özel olarak projelendirilmelidir.

Alanınıza özel, doğru projelendirme için SALT Mühendislik firmasıyla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. İklimlendirme santralleri alanında 2017 yılından beri hizmet vermekte olan SALT Mühendislik firmasının profesyonel mühendislik ekibi, ihtiyacınızı karşılayacak en doğru klima santrali çeşidi için en uygun projelendirme sürecini gerçekleştirecektir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?