kazan dairesi izolasyonu

Kazan Dairesi İzolasyonu

Kazanda veya kombide yakıt yakılarak üretilen sıcak suyun tam verimle ortama dağıtılması, ısı kaybının yaşanmaması için kazan dairesi izolasyonu gerçekleştirilmelidir.

Binalarda ısı yalıtımı yönetmeliği kapsamında kazan dairesi bulunan yapıların izolasyon yaptırması zorunlu kılınmıştır.

Kazan dairesi izolasyonu,

-Isı kaybını önler.

-Verimli yakıt tüketimi sağlar.

-Enerji tasarrufu sağlar.

-Yakıt tasarrufu sağlar.

Yakıt cinsine göre boyutlandırılan kazan dairelerinde izolasyon işlemi kullanılan kazana ve yakıta göre değişkenlik göstermektedir. Dönüştürülmüş bir kazan dairesi ise izolasyonun gerekip gerekmediğini anlamak ve gerekiyorsa nasıl bir izolasyon yapılacağına karar verilebilmesi için belirli ölçümlerin yapılması gerekir.

Eski tip bir kazan dairesi için izolasyon yapılması gerekiyorsa da izolasyon tipine karar vermek için ölçüm yapılması gerekmektedir. Eski tip kazan dairesinde izolasyon dönüştürülmüş bir kazan dairesine göre çok daha maliyetli olabilir.

Eski tip kazan dairelerinde kullanılan kazanın yaşına ve performansına bağlı olarak daha fazla ısı kaybı yaşanma ihtimali vardır. Isı kaybı ne kadar yüksek ölçülürse izolasyon işlemi de o kadar yoğun yapılmalıdır.

Kazan daireleri için ısı izolasyonunun yanı sıra ses izolasyonu da yapılabilmektedir. Isı kaybı enerji verimliliğini ve yakıt tüketimini etkilediği için öncelik ısı izolasyonuna verilmelidir. Bunun yanı sıra dönüştürülmüş bir kazan dairesi olabildiğince sessiz çalışacağından ses izolasyonuna gerek duyulmayabilir.

kazan dairesi izolasyonu

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Paslanmaz Çelik Baca Sistemleri, Kazan Dairesi Dönüşüm İşleri

Kazan Dairesi İzolasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Kazan dairesi yalıtımında amaç daire yalıtımından ziyade kazanın ısı kaybını önlemektir. Bu nedenle öncelikli olarak kazan montajında kullanılan ve üretilen sıcak havanın / suyun geçisini sağlayan sistemler yalıtılır. Daha sonra ısı kaybını minimuma indirmek için dairenin izolasyonu yapılabilir. İzolasyon aynı zamanda dışarıda bulunan ısının sistemle etkileşimini de minimuma indirmektedir. Böylece kazanın ısıtmış olduğu hava dışarıda bulunan soğuk havadan etkilenmez ve ısı kaybı yaşanmaz. Bunun yanı sıra sistem kurulumunda kullanılan boruların da daha uzun ömürlü olması sağlanır. İçerisinde sıcak hava / su akımı olan bir boru dışarıdaki soğuk havayla etkileşime girdiği zaman hasar görme ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bu durumda kullanılan kazanın ömrünün kısalmasına, sık sık arıza vermesine neden olabilir.

Kullandığınız kazanın uzun ömürlü olması, enerji tasarrufu sağlaması, verimli çalışabilmesi için kazan dairesi izolasyonu gerçekleştirilmesi birinci koşuldur.Kazan dairesi izolasyon işlemleri için SALT Mühendislik ile doğrudan iletişime geçebilir ve ücretsiz keşif hizmetinden faydalanabilirsiniz.Keşif sonrasında uzman mühendisler tarafından alanınız için izolasyon projelendirmesi gerçekleştirilir ve projeye onay vermeniz durumunda kazan dairesi izolasyon işlemi en hızlı şekilde gerçekleştirilir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?