Kazan Dairesi Sistemleri

Kazan Dairesi Dönüşüm İşleri

Günümüz gelişen teknolojisiyle birlikte pek çok yapıda ısınma ve sıcak su temini için doğalgaz kullanılmaktadır. Bundan dolayı pek çok yapıda eskiden kullanılan kazan dairesi artık kullanılmamakta ve doğalgaz kullanımı için uygun bir alana dönüştürülme ihtiyacı doğmaktadır.

Kazan daireleri yüksek oranda çevre kirliliğine neden olan, büyük hacimli alanlar iken dönüştürülen kazan dairelerinde kurulan yeni sistem daha çevreci bir yaklaşımla çalışmakta ve hacmen çok daha az yer kaplamaktadır. Bunun yanı sıra yeni sistemin kullanım maliyeti de kazan dairesine kıyasla oldukça düşüktür.

Yeni sistemin en büyük avantajlarından bir tanesi sessizliği ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir olmasıdır. Bu sayede bulunduğunuz alan içerisinde kazan dairesine inmeye gerek duymadan sistem kontrolünü gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Geliştirilen sistem ile birlikte kazan dairesinin çalışma programı haftalık ya da aylık olarak kurulabilmekte ve sistem çalışması bu süre boyunca otomatik olarak sağlanabilmektedir.

Dönüştürülmüş Kazan Dairesinin Avantajları

*Yeni kazan dairelerinde modülasyon sistemi bulunmaktadır. Bu da doğrudan tüketilen yakıtı etkileyen bir durumdur. Modülasyon sayesinde ciddi oranda yakıt tüketimi sağlanmaktadır.

*Dönüştürülen sistemde frekans kontrollü pompalar bulunmaktadır. Bu sayede oluşturulan sıcaklığın istenildiği gibi dağıtılması sağlanabilmektedir. Bu durum da enerji tasarrufu sağlayan bir diğer faktördür.

*Yeni sistemde bulunan sıcaklık kontrolü sayesinde çok alanlı bir yapıda istenilen bölüm istenilen sıcaklığa ayarlanabilmektedir.

*Daha çevreci bir sistem ile ortamın sıcaklığı sağlanmaktadır.

*Yeni sistemde kazan dairelerinde olduğu gibi depolama ya da nakliye masrafları bulunmamaktadır.

*Her zaman aynı yakıt türü kullanılacağından yakıt kalitesi ya da kullanılan yakıt miktarı değişkenlik göstermemekte ve bu da enerji sarfiyatını stabil kılmaktadır.

Eğer;

-Çok eski ve ömrünü doldurmuş bir kazan daireniz var ise,

-Gerçekleştirilen tadilatlar kazan dairesinin verimli çalışması için yeterli olmuyorsa,

-Kazan dairesi imalatı doğru gerçekleştirilmemişse,

-Dairede bulunan su bölmesi temizlenemeyecek duruma gelmiş ise,

-İhtiyacı karşılayamayacak seviyede ise,

-Su hazırlama sistemi doğru seçilmemiş ise kazan dairesini dönüştürmek gerekir. 

Kazan Dairesi Sistemleri

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Doğalgaz Dönüşüm İşleri, Kazan Dairesi İzolasyonu

Kazan Dairesi Dönüşüm İşleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Öncelikle dönüştürülecek kazanın duman, su yönü, kısır ve kükürt artıkları iyice temizlenir. Daha sonra duman boruları aynaya monte edilir. Isıyla temas halinde olan ancak soğutulmayan bölümler taşlanır ya da refrakter malzeme ile kaplanır. Duman gazıyla bağlantılı olacak şekilde patlama kapağı monte edilir. Dönüşümü yapılacak kazan yarım silindirik ya da silindir şeklindeyse ızgara ve bağlantılı parçaları sökülür, kazanın altı boş ise kumla doldurulur ve üzeri tuğla ile kapatılır. Dönüştürülen kazan üzerine sökülebilir brülör kapağı takılır, havanın yanlış girişi önlenir, baca klepesi tam açık konuma getirilir veya çıkarılır. Dönüştürülecek kazan kömürlüyse türbülatör konması gerekmektedir. Presostat, termostat gibi kumanda için gerekli ekipmanların montajıyla ilgili olarak ağızlar açılmalıdır ve ön duman sandığı kapağında bulunan kollar sıklaştırılmalıdır. Duman sandığı üzerinde gerekli ölçümlerin yapılabilmesi için ağızlar monte edilir. Endüstri tesisi için dönüşüm gerçekleştiriliyorsa kazanlar çift yakıt kullanılacak şekilde ayarlanır. Mevcutta kullanılan yakıt türü iptal edilmeden kombi brülör monte edilerek her iki yakıt türünün de kullanımı sağlanır. Brülör ayarı ölçüm aletleriyle gerçekleştirilir ve emisyon değerlerine uygun olarak ayarlanır. Kazan üzerinde bulunan ızgara söküm için uygun değilse ateş tuğlası ile kaplanır.

Kazan dairesi dönüşüm işlerinde sadece kazan dönüşümü gerçekleştirilmemekte aynı zamanda kazan dairesinin havalandırma, baca, aydınlatma, elektrik gibi sistemleri de dönüştürülmektedir.

En doğru kazan dairesi dönüşüm işleri için SALT Mühendislik firmasının uzman ekibinden projelendirme talep edebilirsiniz. SALT Mühendislik firması, 2017 yılından beri İstanbul bölgesi için müşterilerine danışmanlık ve projelendirme hizmetleri sunmaktadır. Konusunda uzman kadrosu sizin için en doğru dönüşüm projesini sunacaktır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?