Isıtma Sistemleri

Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemleri, iç mekanların ısınması için kullanılan, farklı parametrelere sahip ve değişik özellikleriyle öne çıkan bir iklimlendirme mekanizmasıdır. Sistemler; hem kullanım alanına hem de sahip olduğu işlevselliğe göre gruplandırılmaktadır. Hepsinin ortak görevi ise ısınma işleminin, istenilen derecede sağlanmasıdır. SALT Mühendislik, ihtiyacı karşılayabilecek kapasiteye sahip, oldukça geniş olan ürün skalası içinde size kullanışlı çözümler sunuyor.

Hizmetlerimiz;

Yerden Isıtma M2 Fiyatları sayfamızdan yerden ısıtma yaptırmak istediğiniz yer için yaklaşık fiyat hesaplaması yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Isıtma Sistemi Neyle Çalışır?

Isıtma sistemleri, sadece kış aylarında değil, her mevsim kullanılmaktadır. Bundan dolayı uzun ömürlü olması, kaliteli bir ısıtma işlemini yerine getirmesi ve ortaya çıkan sıcaklığı stabil bir biçimde tutması büyük önem arz eder. Kömür ve odun her ne kadar en bilinen ana malzemeler olarak dikkat çekse de, günümüzde üretilmiş olan modern sistemlerde bunlara yer verilmez. Öne çıkan sudur. Suyun belli bir dereceye geldikten sonra farklı mekanizmalar üzerinden ortamı ısıtması, çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Bunun yanı sıra doğalgaz, çevreye zarar vermemesinden dolayı sık kullanılan bir diğer opsiyondur.

Isıtma Sistemleri Farklılıkları

Isıtma sistemleri çeşitlilik arz eder. Bundan dolayı çok sayıda alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunların temel çalışma prensipleri birbirilerine benzese aynı değildir. Örneğin klima, ısıtma araçlarından birisidir. İçinde yer alan özel sistem sayesinde havayı alarak ısıtır ve daha sonra bunu ortama geri aktarmaktadır. Özellikle çok küçük ve sınırlı alanlar için kullanılsa da, büyük boyutlu olanları da mevcuttur. Bunun yanı sıra merkezi ve kombili ısıtma sistemleri, bireysel kullanıma göre sınıflandırılmaktadır. Kombilerde kullanım, kişinin tercihlerine göre şekillenir. Her türlü ayarlamanın yapılabilmesi, derecenin yükseltilmesi ya da düşürülmesi mümkündür. Merkezi sistemlerde ise böyle bir opsiyon bulunmaz.

Isıtma Sistemleri Çalışma Prensibi

Isıtma sistemleri içinde yer alan birçok farklı mekanizmada çalışma prensibi, radyatör yardımıyla sıvının ısıtılması şeklindedir. Burada 3 farklı bileşen ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi tercih edilecek olan akışkanın başarılı bir biçimde ısıtılabilmesi için kullanılacak kazanlardır. Özellikle merkezi ısıtma söz konusu olduğunda kazanların ihtiyaca göre seçilmesi gerekmektedir. Ürünün boyutu çok önemli bir detaydır. Isıtıcı, göz önünde bulundurulması lazım olan bir diğer cihazdır.

Isıtma Sistemleri

İkinci bileşen ise borulardır. Isıtma sistemlerinin çok büyük bir kısmında yer alan borular sayesinde kullanılacak olan akışkanın başarılı şekilde dolaşıma sokulması mümkündür. Tesisatın kusursuz bir biçimde döşenmesi önem arz eder.  Son bileşen ise radyatördür. Radyatör sayesinde ısının ilgili ortama transfer edilebilmesi için kullanılan özel bir cihazdır. Konveksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Isı eşanjörü olarak da bilinmektedir. Bunun anlamı ısı değiştirebilme özelliğine sahip olmasıdır. Böylelikle birden fazla akışkanın sahip olduğu ısıların, hiçbir şekilde karışmaya maruz kalmadan ortama aktarılması tamamlanmaktadır.

Isıtma Sistemlerinin Kurulması Nasıldır?

SALT Mühendislik, her türlü ısıtma sisteminin hem tedarik hem de kurulum sürecinde müşterilerini hiçbir şekilde yalnız bırakmadan onlara destek olmaktadır. Radyatörle çalışan bir ısı sisteminin kurulumu aşamasında bu cihazın yerleştirileceği alan, meskenin en soğuk yeri olmak zorundadır. Özellikle pencere altı bu anlamda en ideal yer olarak kabul edilmektedir. Başarılı bir ısıtma sisteminin kurulumu, aynı zamanda ilgili meskenin sahip olduğu yalıtımla doğru orantılıdır.

Isıtma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Isıtma sistemleri kullanımında hiçbir sınır söz konusu değildir. Ürün özelliklerine göre, ısıtılması gereken her yerde tercih edilebilmektedir. Elbette bunların başında binalar ve müstakil evler gelmektedir. İlgili yapıların kaplamış olduğu alan, ısıtma sistemi seçiminde en temel parametrelerin başında gelmektedir. Endüstriyel anlamda farklı faaliyetlerin ve üretimin gerçekleşmiş olduğu fabrikalarda da ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Daha geniş ve büyük olmalarından dolayı en verimli ve işlevsel ürünün tercih edilmesi büyük önem arz etmektedir. Devlet kurumları, ofisler ve bunun gibi daha birçok yer, ısıtma sistemleriyle sıcak tutulabilmektedir.

Isıtma Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Isıtma sistemleri, birden çok işleviyle dikkat çekmektedir. Bunların başında ortamın uygun dereceye göre ısıtılması, sıcaklık artışının sağlanması, soğuğun önlenmesi gelmektedir. Soğuk aylarda bu özelliği sayesinde yaşam kalitesini arttırır. Aynı zamanda sistemler, sıcak su temininde de öne çıkmaktadır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?