fbpx
Isı Pompası Uygulamaları

Isı Pompası Sistemleri

İçindekiler

Isı pompası sistemleri, ısının ortaya çıkarmış olduğu enerjinin farklı bir ortama başarılı şekilde taşınmasını sağlar. Bunu yaparken elektrikten güç alır. Kullanım özelliklerine göre birçok farklı avantajı beraberinde getirmektedir. Bunların başında ise düşük maliyetler gelmektedir.

Isı Pompası Çalışma Prensibi Nasıldır?

Isı pompası sistemleri, farklı birçok şeyi kaynak olarak kullanabilirler. Bunların içinde su, toprak ve hava vardır. Gerek yatay gerekse dikey bir biçimde tercih edilebilmesi, bir kullanım avantajı olarak dikkat çekmektedir. Seçim yapılırken hem bölge hem de amacın göz önünde bulundurulması gerekiyor. Stabil kaynak bu noktada her daim daha iyi bir verim alınmasını sağlar. Isı pompalarının kapalı olan devreleri üzerinde freon gazı vardır. Buna soğutucu akışkan denilmektedir. 

Soğutucu akışkan, kendi çevresinde yer alan sıcaklığı çekebilmek için buharlaştırıcının içinden yol alarak devam eder. Bunun sonucunda buharlaşır. Hemen ardından devreye kompresör girer. Böylelikle yoğuşturucuya basılması sağlanır. Ardından ise yoğuşturucu akışkanın çevresinde bulunan alana ısı verir. Ortaya doymuş bir sıvı çıkmaktadır. Buradan çıkan soğutucu akışkan, özel bir vana olan ve kısılma adı verilen yapıdan geçer. Hem basınç hem de sıcaklık buharlaştırıcı; sıcaklığa düşürülür. Süreç bu şekilde tamamlanmış olur.

Isı Pompası Elemanları Nelerdir?

Isı pompası sistemleri içinde dört farklı elaman yer almaktadır. Bunlar;

  • Kompresör
  • Evaporatör adı verilen buharlaştırıcı
  • Kısılma vanası olarak bilinen genişleme valfi 
  • Kondenser de denilen yoğuşturucudur.

Isı Pompası Elemanlarının Görevleri Nelerdir?

İlk aşamada buharlaştırıcının olduğu yerde bulunan soğutucu akışkanın sıcaklık derecesi çok yüksek değildir. Bu durum basınç için de geçerlidir. Isıdan elde edilmiş olan enerji sayesinde ortaya çıkmış olan sıcaklık farkıyla beraber, akışkanın sahip olduğu ısı da kısa süre içerisinde artmaya başlar. Bunun ardından buharlaşma işlemi gerçekleşmiş olur. Kompresör ise akışkanı sıkıştırma görevine sahiptir. Bu sayede hem basınç hem de sıcaklıkta artış görülür. 

SALT Mühendislik Isı Pompası Sistemleri

Soğutucu akışkan bunun sonrasında, kondensere gider. Burada bulunan ısıtma suyu, fazdaki akışkanın sahip olduğu ısıdan daha düşük bir dereceye sahiptir. Bundan dolayı akışakan, kendi ısısını ilgili yere aktarır ve sıvıya dönüşür. Genleşme valfi üzerinden geçen akışkanın basıncı düşüş gösterir. Son olarak buharlaştırıcı mekanizmasına yüksek olmayan sıcaklık dahil olacaktır. Çevrim bu şekildedir. 

Isı Pompasının Sıcaklıkları Nasıldır?

Isı pompası sistemleri farklı sıcaklık değerlerine sahiptir. Bu durum tercih edilmiş olan kaynağa göre farklılık gösterir. Örneğin toprak üzerinde hiçbir şekilde eksiye düşmez. Minimum + 10 derece iken maksimum ise + 20 derecedir. Suda ise en alt derece daha düşük olmasıyla dikkat çeker. Yapılmış olan testlerin ardından ortaya çıkan rakam +8 şeklindedir. En yüksek limit ise +30 derece olarak karşımıza çıkıyor. Isı pompalarının en düşük derecede çalışmış olduğu kaynaklar ise havadır. -20 ile +45 arasında değişiklik gösteren sıcaklıklarda çalışabilmektedir. 

Toprak Kaynaklı Isı Pompası Sistemleri

Isı pompası sistemleri topraktan sıcaklığı alabilmek için dikey ya da yatay olacak şekilde işlem yapabilmektedir. Toprağın ısınmış olduğu mevsimlerde yüksek sıcaklıkta, bunun tam tersi zaman dilimlerinde ise mevcut havadan düşük sıcaklıklarda işlem gerçekleştirmektedir.

Hava Kaynaklı Isı Pompası Sistemleri

Dış havanın kullanılmış olduğu bu sistemlerde ise farklılıklar söz konusudur. Bunun nedeni ise iklim koşullarının hiçbir şekilde sabit olmamasıdır. Bu yüzden COP olarak bilinen değer aynı kalmaz. Kararlılık söz konusu değildir. 

Su Kaynaklı Isı Pompası Sistemleri

Isı pompası sistemleri su kaynaklı olarak toprak altındaki su kaynağına ulaşarak buradan çekim yapar ve ısıya çevirir. Ancak bunun için su kaynağının mutlaka kesintisiz bir akış içinde olması gerekmektedir. SALT Mühendislik; ısı pompası sistemleri satışı konusuna çok sayıda opsiyonu sunar. Farklı mantık ve prensiplere sahip olan, gücünü değişik kaynaklardan alan sistemler; istenilen verimi sağlamaktadır.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?