fbpx
Havuz Nem Alma Sistemleri

Havuz Nem Alma Sistemleri

İçindekiler

Kapalı havuzlar ve otellerin hamam, sauna gibi alanlarında sağlık amaçlı kullanılan havuz nem alma sistemleri, iklimlendirme kontrolü için en uygun çözüm olarak sunulmaktadır. Küçük ölçekli havuzlardan olimpik havuzlara kadar neredeyse bütün ölçüdeki havuzlar için havuz nem alma sistemlerini kurmak mümkündür.

Havalandırma Sistemleri hizmet yazısı için buraya tıklayın.
SALT Mühendislik Havalandırma Sistemleri Hizmetleri

Nem alma sistemlerinin en büyük avantajlarından bir tanesi enerji tasarrufu sağlamalarıdır. Sistemler, otomasyon ve direk genleşmeli soğutma çevrimi ile birlikte kurulmaktadır. Sistem üzerinde bulunan bütün soğutma çevrimi parçaları ve otomasyon parçaları nem alma ve iklimlendirme sürecini çalıştıracak şekilde geliştirilmiştir.

Havuz Nem Alma Sistemlerinin Özellikleri

Havuz nem alma sistemleri, klima santrali konfigürasyonuyla eş şekilde üretilmektedir. Sistem, modüler yapılı karkas yöntemi ile üretilir. Hücre iskeleti, galvaniz kaplı çelik kutu profiller kullanılarak üretilmektedir. Hücre panelleri çift cidarlıdır. Sistemin dış kısmı, 1 mm galvaniz üzeri statik boya kaplı saclardan üretilmektedir. İç kısımda ise paslanmaz çelik ya da epoksi kaplı galvaniz saclar kullanılır. Her iki cidar arasında izolasyon malzemesi olarak bazalt ve diyabaz içerikli kaya yünü mevcuttur. Sistem sahip olduğu yoğun dansite sayesinde ısıl ve akustik yalıtım sağlamaktadır.

Nem alma sistemleri üzerinde bulunan nem alma devresi kondenser, evoparatör kompresör ve genleşme valfinden oluşmaktadır.  Nemi alınacak hava soğuk evoparatör üzerinden geçirilerek oluşan su damlacıkları kanatçıklardan süzülür ve drenaj haznesinde toplanır. Havanın kuru ve soğuk olması durumunda kondenser üzerinden geçirilerek ortam ısınının bir iki derece üzerine çıkarılır. Havanın daha fazla ısınması istenirse sistem üzerine ısıtma serpantini monte edilerek daha fazla sıcaklık elde edilebilir.

Sistemde direk tahrikli plug fanlar frekans invertörü ile birlikte bulunur. Havuz nem alma sisteminde yüksek verimli scroll kompresör kullanılmaktadır. Otomasyon sistemi, havuz nem alma sistemine entegre olacak şekilde üretilir.

Neden Havuz Nem Alma Sistemi Kurulmalıdır?

Sıcaklığın ve nemin birlikte hissedildiği durumlarda hava insanlar için çok daha rahatsız edici olmaktadır. Nem ve sıcaklığın yüksek olduğu bir alan kapalıysa mevcut ortamdaki oksijen azalmakta ve zararlı gazların salınımı yükselmektedir.

Özellikle kapalı yüzme havuzlarında kullanılan kimyasallar ile birlikte ortamda bulunan nem ve yüksek sıcaklık nedeniyle nefes almak zorlaşmaktadır. Havuz nem alma sistemleri, havadaki nem derecesini makul seviyeye indirerek ortamda bulunan havanın kişiler için daha uygun olmasını sağlamaktadır.

Sistemlerin kullanıldığı alanlardan bir diğeri ise kağıt ve selülozik malzeme depolayan yerlerdir. Kağıt ve selülozik malzemeler, nemden etkilendiklerinden dolayı bu malzemelerin ve nemden etkilenen diğer malzemelerin depolandığı alanlarda nem kontrolü ürünlerin zarar görmemesi açısından son derece önemlidir. Bu alanlarda nem kontrolünü sağlamak amacıyla havuz nem alma sistemleri tercih edilmektedir.

Arşiv ve müzelerde saklanan ya da sergilenen değerli evrakların, tarihi eserlerin korunması için de ortamdaki nem seviyesi büyük önem taşımaktadır. Nem miktarının yüksek olması ortamda bulunan değerli eserlerin ve evrakların kısa sürede deformasyonuna neden olmaktadır. Yüksek nem seviyesi ortamda bulunan ürünler üzerinde oksidasyona neden olarak paslanma ve çürümeye sebebiyet vermektedir. Havuz nem alma sistemleri sayesinde havadaki nem miktarı kontrol edilebilmekte ve ürünlerin zarar görmesi engellenebilmektedir.

havuz-nem-alma-sistemleri-02

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Isı Geri Kazanımlı Sistemler, Klima Santralleri

Havuz Nem Alma Sistemleri Kullanım Alanları

Havuz nem alma sistemleri ağırlıklı olarak kapalı yüzme havuzlarında kullanılmaktadır. Nem miktarını istenilen aralığa getirmesinin yanı sıra sistemler ortam sıcaklığını ayarlamak için de kullanılabilmektedir. Cihaz üzerinde bulunan sıcak su serpantini yardımıyla sıcak su üreticisinden gelen ısı enerjisi fanlarla ortama salınabilmektedir. Bu süreç boyunca havada asılı duran su molekülleri soğuk olan evoraparöt yüzeyine temas eder ve damlacık halinde serpantin kanatları boyunca drenaj haznesinde toplanır. Bu sürecin sürekliliği havada bulunan nem oranının ayarlanmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte ortamda bulunan hidroklorik asitin de ayrıştırılması sağlanmaktadır.

Havuz nem alma sistemlerinin çalışma prensibi iç ve dış ortamın ısı farkında göre değişkenlik göstermektedir. Dış ortam iç ortamdan daha sıcak ise nemli hava direkt olarak dışarı atılır ve daha kuru olan dış hava iç ortama salınır. Bu durumda kompresörler devre dışı kalacağından daha fazla enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Sistem üzerinde bulunan damperler yardımıyla iç ve dış mekan sıcaklık farkına göre taze hava ve egzost miktarı ayarı yapılmaktadır.

Havuz Nem Alma Sistemlerinin Avantajları

Günümüz gelişen teknolojisiyle birlikte, havuz nem alma sistemlerinde nem alma prosesi bulunmaktadır. Bu sistemler geliştirilmeden önce kullanılan havuz havalandırma sistemlerinde ise nem alma süreci gerçekleştirilememekteydi. Eskiden kullanılan havuz havalandırma sistemlerinin çalışma prensibi iç havanın dışarı atılarak dış havanın içeri salınması üzerineydi.

Dış ortamda bulunan havanın sıcaklığının iç ortamda bulunan hava sıcaklığına göre çok daha düşük olduğu dönemler havuz havalandırma sistemleri kullanımı ciddi oranda enerji tüketimine neden olmaktaydı. Oluşan sıcaklık farkından dolayı dış ortamdan içeriye salınacak olan hava salınım gerçekleştirilmeden önce ısıtılmak durumunda kalıyordu.

Geliştirilen havuz nem alma sistemleri sayesinde dış ortamın sıcaklığının iç ortamdan daha düşük olduğu durumlarda dış ortamdan hava akışı tamamen kesilerek iç ortam havasının sirkülasyonu, nem dengesi ve sıcaklığı sağlanabilmektedir. Bu sayede ise ciddi oranda enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

Gerek kapalı havuz için gerek ise nemden etkilenen ürünlerin depolama alanları için havuz nem alma sistemi kurulumu ile ilgili SALT Mühendislik firmasıyla iletişime geçerek ücretsiz keşif hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Havuz Nem Alma nedir?

Havuz nem alma cihazları kapalı yüzme havuzlarında nem oranının belli sınırlarda kalmasını sağlayan kombine cihazlardır.

Ne işe yarar?

Hem havuzun nem seviyesini belli sınırlarda tutmaya hem de havuzun ısıtılmasını sağlar.

Maliyeti nedir?

İlk yatırım maliyeti vardır fakat ardından gelen binanın ömrünün uzaması, mobilya ömrünü uzatması gibi etkenler göz önüne alındığında bu maliyet katlanılabilir seviyede olmaktadır.

Mikrobu engeller mi?

Kapalı yüzme havuzlarında nem oranı %64ü geçtiğinde oluşan mantar ve mikrop oluşumu başlar. Havuz nem alma cihazları ise nem oranını kontrol altında tutarak mantar ve mikrop oluşumunu önler.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?