fbpx
Havalandırma-sistemi

Havalandırma Sistemleri

İçindekiler

Herhangi bir kapalı alandaki havanın başarılı bir biçimde tahliye edilmesi, havalandırma sistemleri tarafından sağlanmaktadır. Hem ortamın çalışmaya uygun olması hem de  görev yapan personelin daha sağlıklı şekilde faaliyetlerini devam ettirebilmesi için gereklidir. Sistem sayesinde kirli olarak tanımlanmış olan hava yerini taze havaya bırakacaktır. Bunun için tasarlanmış olan komplike sistemler; bulunduğu yerin fiziksel özelliklerine göre tasarlanarak, estetik açıdan herhangi bir sorun içermez. SALT Mühendislik ile ihtiyacınız olan havalandırma sistemini satın alabilirsiniz.

Havalandırma Sistemleri Nelerdir?

Havalandırma sistemleri, farklı birçok alanda kullanılır. Bundan dolayı birden çok çeşidi vardır ve bunlar şöyledir;

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

İki farklı çeşitte uygulanır.

  • Doğal Havalandırma
  • Mekanik Havalandırma

Doğal Havalandırma, son derece klasik olmasının yanı sıra, günümüzde artık çok sık kullanılmamasıyla dikkat çekmektedir. Bir ortam içinde yer alan hava hem basınç hem de sıcak farkının ortaya çıkmasından dolayı sabit kalmaz. Hareket halindedir. Bunun çıkışı ise kapı, pencere ya da boşluklardan olmaktadır. 

Mekanik Havalandırma, daha modern bir çalışma prensibine sahipken, aynı zamanda son derece verimli olmasından dolayı beklentileri karşılar. Bunun temel nedeni ise sistemin başarılı bir biçimde çalışırken, havanında buna göre şartlandırılmasını sağlamasıdır. Gerek nem koşulları gerekse sıcaklık düzeyinde istenen değişimler, mekanik havalandırma ile mümkündür. 

Mekanik Havalandırma Çalışma Prensibi Nasıldır?

Havalandırma sistemleri arasında en çok tercih edilen sistem olan mekanik yani cebri havalandırma; kötü havayı tahliye ederken, temiz havanın içeri girmesini sağlar. Bu iki hareket de özel bir sistem ile sağlanmaktadır. Bunun için fan kullanılır. Fanların birden çok görevi vardır. İlk olarak dışarıdan hava üfleme işlemini yapmaktadır. Bunun ardından hava akımının hem filtreden hem de ısıtıcıdan geçirilmesi süreci başlar. Bu noktada talebe göre gerekli derecelendirmelerin yapılması mümkündür. Hava burada temizlendikten sonra iç ortama uygun bir hale gelir.

Havalandırma Sistemleri

Son derece özel ve dayanıklı olarak döşenmiş, ayrıca hiçbir şekilde sızdırma yapmayan kanallardan geçen hava ortama yayılmaktadır. Sistem içinde yer alan diğer fan ise tahliye için kullanılır. Buna egzoz fanı adı verilir. Bu noktada ısı geri kazanım sistemi de mevcuttur. Böylelikle insan sağlığı için sorun teşkil edebilecek olan hava ortamdan tahliye edilmektedir. Burada dikkat çeken nokta, özellikle ısının geri elde edilebilmesidir. Konutlarda bu oran yüzde 85’e kadar çıkabilir. Bu açıdan bakıldığı zaman mevcut sistem oldukça işlevseldir. SALT Mühendislik kalitesiyle sunulan havalandırma sistemlerine uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Doğal Havalandırma Nedir?

Havalandırma sistemleri içinde en bilinen ve aynı zamanda en eski yöntem olan doğal havalandırma; her türlü pencere, açıklık ya da kapıdan havanın ortama dahil olması demektir. Binanın kabuk bölümünde yer alan eksfiltrasyon ve infiltrasyon hareketleri söz konusudur. Burada temel kaynak ise rüzgar basıncıdır. Gerek yoğunluk gerekse sıcaklık farklarından dolayı ortaya çıkan basınç sayesinde ortamın havalandırılması sağlanır. 

Havalandırma Sistemleri Nasıl Avantajlar Sunar?

  • Havalandırma ile son derece rahatsız edici olan pis kokuların tahliyesi sağlanır.
  • Kesintisiz bir şekilde ortama taze hava girişi gerçekleşir.
  • Her türlü patlama ve yangın risklerini bu şekilde ortadan kaldırmak mümkündür.
  • Kirletici olarak tanımlanmış olan yapılar başarılı bir biçimde seyreltilir.
  • Ortamdaki hava yenilenerek hem çalışma şartları makul bir hale getirilir hem de çalışan personelin sağlığı korunur. 

Bu sistemlerin kullanım alanı son derece geniştir. Bunların başında gıda sektörü, üretim tesisleri, imalathaneler gelmektedir. Aynı zamanda ofisler için tercih edilmesi de mümkündür. Ortak kullanım alanına sahip olan her türlü yerde sorunsuz bir hava sirkülasyonu sağlar.

Havalandırma Sistemleri Nasıl Seçilmelidir?

SALT Mühendislik tarafından sunulmuş olan farklı özelliklere sahip, değişik fiyatlar üzerinden satılan çok sayıda hava sistemi, müşteri beklentilerini sonuna kadar karşılamaktadır. Seçim yapmadan önce mutlaka kullanacağınız alanının büyüklüğünü, şartlarını ve buranın tasarımını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Buna göre satın almak, olası sorunların önüne geçecektir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?