fbpx
Hava Temizleme Sistemleri

Hava Temizleme Sistemleri

İçindekiler

İnsan sirkülasyonunun çok fazla olduğu ortamlarda havanın temiz kalması ve her zaman kaliteli olması ne yazık ki mümkün değildir. Özellikle salgın hastalıklar, hijyen sorunları ve bunun gibi birçok nedenden dolayı havanın kirlenmesi, temizlik ihtiyacının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Hava temizleme sistemleri bu noktada devreye girerek, teneffüs edilen havanın kalitesini son derece hızlı bir biçimde yukarıya çeker. Bunun için özel olarak geliştirilmiş filtrasyon sistemleri kullanılır. SALT Mühendislik bu alanda gelişmiş birçok sistemi sizlere sunuyor.

Hizmetlerimiz

Hava temizleme sistemleri farklı özelliklere sahip olmasından dolayı birden çok versiyona sahiptir;

Hava Temizleme Sistemlerinin Çalışma Mantığı Nasıl?

Hava temizleme sistemleri birden çok işleve sahip olması nedeniyle kullanılan alanın steril hale getirilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda hava içerisinde yer alan ve insan sağlığı açısından büyük sorunları beraberinde getirebilecek her türlü mikroorganizmanın yok edilmesi de bu sayede mümkündür. Mikropları öldüren sistemler, özel bir sistem ile çalışmaktadır. UV olarak bilinen etkili ışık bu noktada devreye girmektedir. Çalışma prensibine baktığımız zaman iki farklı yol söz konusudur.

Bunlardan birisi soğutma bataryasının yüzey bölümüne doğru yapılan UV ışını yansıtılması şeklindedir. Böylelikle yansımanın ardından o bölgenin başarılı bir biçimde dezenfekte edilmesi sağlanmaktadır. Diğeri ise havanın, beli miktarda ayarlanmış bir doz sayesinde ultraviyole olarak tanımlanmış ışıkla temizlenmesidir. Bu iki sistemin hem başarı hem de verimlilik oranı çok yüksektir.

Kullanım çerçevesinde özellikle farklı amaçların ortaya çıktığını görmekteyiz. Hava kanalındaki uzunluk bunların başında gelir. Aynı zamanda sıcaklık durumu, nem ve zararlı bakterilerin buna karşılık sergilemiş olduğu dayanım büyük önem arz eder. Sistemin kurulabilmesi adına herhangi bir şekilde tadilatın yapılmasına gerek yoktur. Sadece UV ışıklarının doğru bir şekilde ve kurallara uygun olarak monte edilmesi yeterli olacaktır.

Hava Temizleme Sistemlerinde Klasik Yöntemler

Hava temizleme sistemleri aynı zamanda klasik olarak bilinen yöntemlerle de başarılı bir sonuç alınmasını sağlar. Bunun için özel tasarlanmış olan ve iç içe geçmiş birden fazla filtrasyon söz konusudur. Aynı zamanda fan kısmı da mevcuttur. Buna göre ayrılmış olan bölge üzerinde sirkülasyon modu devreye girmektedir. Bu sayede hava temizleme işlemi yapılır. Bunun yanı sıra bazı modellerde yer alan hava hortumu ile dışarıdan aspirasyon sağlanmaktadır.

Havada yer alan her türlü bakteri, toz, duman ya da virüs çok yüksek yüzdelere sahip olan bir verim sayesinde yok edilir. İlk aşama doğrudan etkileme olarak bilinir. Buna göre zararlı olan maddeler, düz bir yol kat ederek, lifle çarpışma gerçekleştirir. Bunun ardından oraya yapışır. Eleme aşamasında ise iki lifin arasında partikül taşınmaktadır. İlgili boşluktan büyük olduğu için mikroorganizmalar burada yakalanır. Toplama aşamasında bunların tümü ilgili yerde biriktirilir. Son olarak difüzyon gerçekleşir ve bu şekilde sağlık açısından zarar teşkil edebilecek olan organizmalar yok edilir. Havanın temizlenmesi sağlanmış olur.

Hava Temizleme Sistemleri

Hava Temizleme Sistemleri Teknik Özellikler

Hava temizleme sistemleri kolay kullanım özelliklerine sahip olmasından dolayı büyük avantaj sağlamaktadır.  Uzaktan kumanda sayesinde kontrol edilmesi mümkündür. Aynı zamanda içinde yer alan filtrenin değişim zamanı, kullanan kişiye gösterilmektedir. Filtrasyon üç aşamalıdır. Birden çok filtrenin olmasından dolayı verim yükselir. Sessiz şekilde çalışması ise dikkat çeken bir diğer özelliğidir.

Hava Temizleme Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Hava temizleme sistemleri kullanım alanı son derece geniştir. Endüstride tercih edilmesi mümkündür. Büyük ve kapalı yerlerde, insan sağlığına hava yoluyla gelebilecek olan her türlü zararı engellemektedir. Bunun yanı sıra ofislerde, ticarethanelerde ve meskenlerde de tercih edilebilir. İşlevsel ve dayanıklı olması, kullanımının basitliği, uzun ömürlülüğü ve tüm bunlara ek olarak verimliliği büyük avantajlar sağlamaktadır.

Hava Temizleme Sistemlerinin Faydaları Neler?

Hava temizleme sistemleri ile yaşam alanınızdaki havanın daha kaliteli olmasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin çıplak gözle fark edemediğiniz birçok zararlı organizmanın kısa süre içerisinde bertaraf edilmesi mümkündür. Temizleme işlemleri aynı zamanda ortamda var olan kötü kokuların sonlandırılması gibi bir işlemi de yerine getirmektedirler. Gerek yağ ve yemek gerekse sigaradan kaynaklı olan kokuların ortam dışına itilmesi oldukça kolaydır. SALT Mühendislik, en modern, kullanışlı ve aynı zamanda işlevsel hava temizleme sistemleri sayesinde başarılı çözümleri müşterilerine sunuyor.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?