fbpx
Fancoil Sistemi

Fancoil Sistemleri

İçindekiler

Isıtma / soğutma ısı eşanjörü ve fandan oluşan son derece basit bir sistem olan Fancoil sistemleri konut, ticari ve endüstriyel binalarda kullanılan ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin bir parçasıdır.

Fancoil sistemi tamamen sulu bir sistemdir. Bir merkezde oluşturulan sıcak su ve soğuk su bina içerisine dağıtılmış olan fancoil cihazlarına yönlendirilir. Merkezde oluşturulan sıcak su ve soğuk su bölmeleri ayrıştırılmıştır.

Sistem, fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantine sahiptir. Fanlar yardımıyla ortamdan alınan hava serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtma ya da soğutma işlemi gerçekleştirilir ve tekrar ortama salınır. Serpantin içinden geçen suyun soğukluğuna ya da sıcaklığına göre ısıtma ya da soğutma işlemi gerçekleştirilir. Sistem içerisinde kullanılan suyun sirkülasyonu sağlanır. Kullanılan su merkezde yeniden ısıtılır veya soğutulur ve tekrar havanın sıcaklık ayarı için kullanılır. Su sirkülasyonu sistemde bulunan sirkülasyon pompaları sayesinde gerçekleştirilir.

Fancoil sistemleri özellikle çok bölmeli binalarda ve kanal geçişinin yeterli olmadığı yerlerde tercih edilmektedir. Özellikle hastane, ofis, yüksek katlı konutlar için uygundur. Fancoil sistemlerinin montajı cam önlerine, asma tavan içlerine, tavan altlarına veya döşeme içlerine gerçekleştirilebilir. Montaj şekline göre fancoil çeşitleri geliştirilmiştir.

Daikin fancoillere ulaşmak için tıklayınız!

İki Borulu Fancoil Sistemleri

Fancoil sisteminde tek serpantin kullanılıyorsa, sisteme iki borulu fancoil denmektedir. Bu sistemlerde dağıtım ve toplama işlemleri iki boru yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Her fancoil cihazına bir dağıtım bir de toplama borusu monte edilmektedir. Bu şekilde bütün sistem içerisinde sıcak su ya da soğuk su dolaşımı mümkün olmaktadır. İki borulu Fancoil sistemlerinde ısıtma ve soğutma işlemleri aynı anda yapılamamaktadır. Sistemin soğutma prosesinden ısıtma prosesine dönmesi özel bir işlem gerektirmektedir. Bu nedenle iki borulu Fancoil sistemleri ara mevsimlerde yetersiz kalabilirler.

Dört Borulu Fancoil Sistemleri

Isıtma ve soğutma işlemleri için iki ayrı serpantin bulunan Fancoil sistemlerine dört borulu Fancoil sistemleri denmektedir. Sistem içerisinde bulunan dört borunun ikisi dağıtım ikisi toplama süreci için kullanılır. Her Fancoil cihazına iki dağıtım iki toplama borusu monte edilmektedir. Dağıtım borularından birisi sıcak su diğeri soğuk su için kullanılır. Böylece sıcak ve soğuk su birbirinden bağımsız hareket edebilir. Bu durum her sistemde birbirinden bağımsız ısıtma ve soğutma yapılabilmesini sağlamaktadır. İki borulu Fancoil sistemlerinde olduğu gibi dört borulu Fancoil sistemlerinde ısıtma prosesini soğutma prosesine çevirmek için ayrı bir işlem gerekmez. Ara mevsimlerde iki borulu Fancoil sistemlerine göre çok daha yüksek bir performans sergilemektedirler.

Fancoil Sistemi

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Konvektör Sistemleri, Merkezi Klima (VRF) Sistemleri

Havalandırma işleminin eksikliğini gidermek amacıyla Fancoil sistemlerinde aşağıdaki gibi bir uygulama yapmak mümkündür.

Fancoil sistemine taze hava besleyen merkezi kanallı bir havalandırma sistemi eklenmektedir. Bu şekilde kurulan sisteme Primer havalı Fancoil sistemi denmektedir. Bu sistemler hem havalı hem de sulu sistemlerdir. Hava istenildiği taktirde belirli ölçüde nemlendirilebilir. Ancak nem kontrol performansı diğer sistemlere göre oldukça düşük kalmaktadır.

Sistemde alan içerisinde gerçekleştirilen hava sirkülasyonu sadece o alan için geçerlidir. Alanlar arasında hava geçişi mümkün olmamaktadır. Bu durum aynı zamanda koku, duman geçişlerini de engellemektedir.

Fancoil Sistemlerinin Özellikleri

  1. Her alanın iklimlendirmesi ayrı ayrı kontrol edilebilir.
  2. Odalarda bulunan termostat sayesinde, mekanların hava kontrolü kolaylıkla sağlanabilir.
  3. Fancoil kontrol sistemlerinde hemen hemen her ihtiyaca uygun seçenekler bulunur. Aynı şekilde oda termostatları için de ihtiyaca yönelik seçenekler mevcuttur.
  4. Fan motorlarında devir ayarı yapma seçeneği bulunmaktadır. Bu sayede kapasite kontrolü kolaylaşmaktadır.
  5. Kullanılan iki yollu kontrol vanaları sayesinde frekans kontrolü, sirkülasyon pompası yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  6. Boru montajı son derece kolaydır. Montaj sonrası yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir ve kimyasal işlem uygulanmalıdır.
  7. Fancoil sistemleri, iyi üretilmemiş kanallarda meydana gelebilecek kaçaklara izin vermemektedir. Sistemde kullanılan boruların yüzey alanları daha küçük olduğundan dolayı ısıl kayıpları çok daha düşüktür.
  8. Boru sisteminde reglaj yapmak kanal sistemine göre çok daha kolaydır. Ters dönüşlü boru sistemi kullanımı mümkündür.
  9. Fancoil sisteminde kullanılan boruların montajında, kanal montajı için gerekli olan şaft kesitlerine ihtiyaç duyulmaz.

Yukarıda belirtilen özellikleri haricinde Fancoil sistemlerinin daha pek çok özellikleri ve avantajları bulunmaktadır. Fancoil sistemleri ile ilgili çok daha detaylı bilgi için SALT Mühendislik firmasının uzman ekibiyle iletişime geçebilir alanınızda ücretsiz keşif imkanından yararlanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Fancoil Sistemleri nasıl çalışır?

Fancoil sistemi sulu çalışan bir sistemdir. Fancoil Sistemi'nin temel çalışma prensibi içerisine sıcak su aldığı zaman sıcak, soğuk su aldığı zaman soğuk hava üfleyen cihazdır.

Verimli midir?

Düşük Ses Seviyesi, ve Yüksek Verimle Enerji Tasarrufu Sağlar. Ofis, Hastane, Rezidans Gibi Mekanların İklimlendirme İhtiyacına Ekonomik Çözümler Sunar.

Soğutma yapılır mı?

Evet sistemden gelen suyun sıcak veya soğuk olmasına göre ısıtma veya soğutma yapabilir.

Modelleri nedir?

Temel olarak çift serpantinli (4 Borulu) ve tek serpantinli ( 2 Borulu ) olarak ayırabiliriz. Kasetli veya kasetsiz, döşeme veya gizli tavan tipi, basınçlı tip, yüksek duvar tipi veya kasetli dört yöne üflemeli tip olarak söyleyebiliriz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?