fbpx
Diş Polikliniği Havalandırma Sistemi

Diş Polikliniği Havalandırma Sistemi

İçindekiler

Günümüzde giderek artan ve insan sağlığını tehdit eden covid-19 virüsü yüzünden diş polikliniği havalandırma sisteminin doğru şekilde çalışması önemli bir noktadır. Hayati tehlike yaratan ve virüse yakalanma riskini artıran havalandırmalar, diğer sağlık bölümlerinde olduğu gibi, diş hekimliğinde de büyük öneme sahiptir.

Dental ofislerde, temiz hava kalitesi oluşturmak için yalnızca yüksek emiş gücüne sahip merkezi klima sistemi ile mümkün olmamaktadır. Yüksek emiş cihazlarını kullanmak ve en iyi filtrelere sahip klima sistemine sahip olmak; bir diş kliniğinde, zararlı patojenleri de azaltacaktır.

Havalandırma Sistemleri hizmet yazısı için buraya tıklayın.
SALT Mühendislik Havalandırma Sistemleri Hizmetleri

Diş Hekimlerinin Maruz Kaldığı Yaygın Patojenler Hangileridir?

Diş hekimliğinde son yıllarda köpük ya da jel şeklinde olan aerosollar dışında, etrafa yayılabilecek birçok farklı patojen grubu bulunmaktadır.

 • Virüsler
 • Bakteriler
 • Cıva buharı
 • Diş parlatıcısı malzemelerinin döküntüleri
 • Temizlik kimyasalları

Bunun yanında diş hekimliğinde kullanılan aerosol sayısının aza indirilmesi ve klinikte çalışanların bu aerosollar ile daha fazla etkileşime girmesini önlemek için Salt Mühendislik proje yönetimi olarak, farklı çözümler üretmekteyiz.

Diş Hekimliğinde Aerosolleri Yok Etmek ve Havalandırma için Hangi Çözümler Kullanılabilir?

Diş hekimliğinde aerosolleri en aza indirmek, diş polikliniği mikrobiyal havalandırma yapmak ve temiz hava kalitesini artırmak için, bazı detaylara dikkat etmek gerekir.

 • İzolit kullanımı artırılabilir.
 • Bağımsız, ticari sınıf hava temizleme sistemleri kullanılabilir.
 • Binanın ısıtma, havalandırma ve klima sisteminde geliştirmeler yapılabilir.
 • Enerji geri kazanımlı ventilatör kullanılabilir.
 • Yüksek filtrasyonlu N95 maskeleri kullanılabilir.

Bunun yanında, hidrojen peroksit ya da iyot, bir tedavi ya da muayene öncesinde durulanarak, hastaların ağızdan bulaşabilecek patojenlerin de azaltılması sağlanmış olur.

Diş Polikliniği Havalandırma Sistemi

Diş Polikliniği Havalandırma; Taze Hava Sistemlerinin Avantajı Nedir?

Ortak kullanım alanları dışında, diş kliniği gibi kapalı alanlarda taze hava sistemleri, zorunlu hale gelmiştir. Bunun yanında temiz hava hacmi; kullanılacağı mekânın hacmine, kullanım şekline, süresine, mekân içinde bulunan insan sayısına göre geliştirilebilmektedir.

Diş polikliniği havalandırma sistemlerinde kullanılacak taze hava sistemleri: taze hava modu, egzoz modu ve fan hızı modu gibi üç farklı fan modülüne sahiptir. Bu sistemlerin bulunduğu ortama sunduğu birçok farklı avantaj vardır.

Taze hava sistemleri kullanıldığında;

 • Ortamda hava sirkülasyonu sağlanır.
 • Ortamda sürekli taze hava bulunur.
 • Kötü kokular giderilir.
 • Kurulacak mekâna göre geliştirilebilen özelliklere sahiptir.

Genel olarak klima sistemleriyle çalışan taze hava sistemleri imalathanelerde, gıda sektöründe, üretim tesislerinde de kullanılabilir. Salt Mühendislik ücretsiz keşif hizmetiyle, mekânınız için en uygun taze hava sistemini kurarak, mekânınızın havasının tazelenmesi sağlar.

Diş Polikliniği Havalandırma; Diş Hekimliğinde Hava Temizleme Filtreleri Nasıl Kullanılır?

Hava temizleme filtreleri, yüksek performans ve uzun ömürlü şekilde çalışmaktadır. Hava iyonizasyonu, korumalı UV ışığı ve hava akış filtreleme işlemi olan Hepa filtreler kullanılmaktadır.

Hepa filtreler: Toz, polen, küf, bakteri gibi havada dolaşan partikülleri, yüzde yüze yakın oranda temizlemektedir. Uzun ömürlü olmaları için hava temizleyicilerinde, ön filtre kullanılmaktadır. Aynı zamanda hepa filtreler, 0.3 mikron çaplı partikülleri de temizlemektedir.

UV-C Işınlarıyla Hava Temizleme Etkili midir?

Özellikle hastane ve dental ortamlarda iç mekanların hava kalitesinin korunması için hava temizleme filtreleri kullanılmaktadır. Birçok diş kliniğinde; hastaların rahatlatıcı bir ortamda bulunması gerekir.

Genellikle bir diş kliniği, günde ortalama 40-50 hastaya ev sahipliği yapar. Bu hastalarda deriden, sürekli pul pul dökülen deri parçaları bulunur ve bu hava kirliliğinin en önemli sebeplerinden biridir.

Bu yüzden diş kliniklerinde HVAC sistemleri denen ısıtma, havalandırma, klima gibi sistemler kullanılır. Diş polikliniği iklimlendirme sistemlerinin yanında, kullanılan UV-C sistemleri; Covid-19 ilk sırada olmak üzere, birçok virüse ve bakterilere karşı mükemmel koruma sağlar. Salt Mühendislik tarafından kurulacak UV-C ışınları, HVAC sistemlerinde dolaşan havadaki virüsler ve bakteriler yok edilmektedir.

Diş Hekimliğinde Neden Temiz Havaya İhtiyaç Var?

Çağımızın en önemli tehlikesi olan Covid-19, diş polikliniği havalandırma sistemlerinde yeniliklerin ve değişimlerin olmasına neden olmuştur. Büyük tehlike karşısında diş polikliniklerinin temiz havada olması, sadece covid-19 için değil, tehlike arz eden tüm bakteri, virüs, aerosoller için geçerlidir. Enfeksiyon kontrolünün en önemli güvenlik önlemi olan temiz hava, özel filtrasyon sistemleri ile Salt Mühendislik tarafından standart ölçülerde ve ayrıca istenen ölçü ve boyutlarda da özel filtrasyon üniteleri imalatı gerçekleştirilmektedir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?