Chiller Sistemi

Chiller Sistemleri

Chiller Sistemleri en basit haliyle soğutma sistemleridir. Isıyı bir kaynaktan alarak başka bir alana transfer etme prensibiyle çalışmaktadır. Chiller sistemlerinin bilinen diğer bir adı enjeksiyon soğutma sistemleridir.

Chiller / Enjeksiyon soğutma sistemleri kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden meydana gelmektedir. Kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz kondanserde soğutulur ve genleşme vanasından geçirilir. Gazı genleşme vanasından geçişi sırasında basıncı nedeniyle soğur ve sıvılaşır. Bu sayede evaporatörden geçen sıvının soğutulması sağlanır, düşük basınçta gaz olarak kompresöre gönderilir ve yeniden sıkıştırılır.

Chiller sistemleri temel olarak su soğutmalı ve hava soğutmalı olarak iki seçeneğe sahiptir. Bu seçeneklerin haricinde heat pump chiller, dört borulu chiller, free cooling chiller sistem seçenekleri de bulunmaktadır.

Hava Soğutmalı Chiller Sistemleri

Hava soğutmalı chiller / enjeksiyon soğutma sistemlerinde, meydana gelen ısı havaya salınmaktadır. Chiller içerisinde bulunan soğutucu gaz, evaporatör ve kompresör üzerinden enerji kazanır ve hava soğutmalı bataryalar üzerinden kazanılan bu enerji atılır. Kompresörde sıkıştırılmış ve yüksek sıcaklıkta gaz halinde bulunan soğutucu akışkan kondansere gönderilir. Fanlar yardımıyla batarya yüzeyinde hava akışı sağlanır ve ısı transferi gerçekleştirilir. Gaz üzerinde bulunan ısı havaya salınır ve soğutma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Su Soğutmalı Chiller Sistemleri

Su soğutmalı chiller sistemlerinin çalışma prensibi hava soğutmalı chiller sistemlerinin çalışma prensibiyle neredeyse aynıdır. Aralında olan tek fark, su soğutmalı chiller sistemlerinin kondenser devresinde bulunan sıcak gazı su ile soğutmasıdır. Gazın soğutulma prosesi için hava soğutmalı bataryalar yerine su kullanılan shell&tube ya da plakalı tip ısı dönüştürücüleri kullanılmaktadır.

Su soğutmalı chiller sistemlerinin aktif olabilmesi için su kaynağına ihtiyaç duyulur. Su kaynakları; akarsu, deniz, soğutma kulesi ya da şebeke suyu hattı olabilir. Su soğutmalı chiller sistemler ağırlıklı olarak su maaliyetlerinin düşük olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

Chiller Sistemi

Diğer benzer hizmetlerimize de göz atabilirsiniz: Fancoil Sistemleri, Konvektör Sistemleri

Su soğutmalı chiller sistemlerinin iç mekanlarda da çalışma özelliği bulunmaktadır. En yüksek verimle çalışmasının sağlanabilmesi amacıyla su soğutmalı chiller sistemler soğutulmak istenilen alana en yakın yere kurulmaktadır. Mekanların iklimlendirilmesinin dışında su soğutmalı chiller sistemler deniz üstü araçlarının iklimlendirilmesi için de ekonomik bir alternatif olarak sunulabilir.

Su soğutmalı chiller sistemlerinin en büyük avantajı cihaz hacmini minimize etmesidir. Bu sayede benzer kapasitede başka bir chiller sistemiyle karşılaştırıldığında %65’e varan hacim avantajı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kompresör çalışma performansı oldukça yüksektir ve enerji tüketimi oldukça düşüktür.

Chiller Sistemleri Kullanım Alanları

Chiller sistemleri endüstriyel üretim tesisleri, gıda ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk hava depoları, oteller ve hastanelerde tercih edilmektedir. Talep ettiğiniz alana uygun chiller projesi oluşturulabilmektedir. Alanınız için en uygun chiller projesi için SALT Mühendislik firmasının uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Chiller sistemleri, iklimlendirme seçenekleri, tesisat kurulumu konularında 2017 yılından beri müşterilerine çözüm öneriler sunan, projelendirme ve kurulum hizmeti veren SALT Mühendislik firması, alanında uzman mühendislerden oluşan danışmanlık ekibiyle sizin için en uygun chiller sistemleri projelendirmesini gerçekleştireceklerdir.

Sık Sorulan Sorular

Nedir ve nasıl çalışır?

Temel olarak içindeki soğutucu gazın evaparatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjiyi kondanser üzerinden atarak soğutma görevini yapan cihazdır.

Hangi markalar var?

Birçok markanın chiller soğutma grubu bulunmaktadır. Fakat bu markalar arasında pazarda kendine yer kazanmış olan birkaç marka şöyledir: Daikin, York Carrier.

Avantajı nedir?

Çalışma alanları esnektir, bir çok sektörde ve alanda kullanılabilir. Aynı zamanda bakımı kolaydır, gelişmiş fan sistemi sayesinde sessiz çalışma sağlar ve soğutma konusunda beklenen verimi kısa sürede içinde almanızı sağlar.

Kazan dairesine yerleştirilir mi?

Evet yerleştirilebilir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?