VRV Nedir?

VRV Nedir?

VRV Nedir? VRV, Variable Refrigerant Volume(Değişken Debili Soğutucu Akışkan) olarak bilinen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan özel bir klima sistemidir. Özellikle son yıllarda kullanımı artan ve başarılı bir teknoloji olan VRV, doğrulanan değişken özelliğe sahip soğutucu akışkanın hacmi olarak dilimize çevrilir. 1980 senesinde Japon firması Daikin tarafından icat edilmiş ve aynı şirketin klimalarında kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla diğer işletmeler de bu teknolojiyi kullanarak üretim yapmışlardır.

VRV Çalışma Prensibi Nasıldır?

VRV tam anlamıyla merkez bir klima sistemi olarak biliniyor. Tek bir dış ünite üzerinden çalışabilmektedir. Sisteme dilediğiniz kadar iç üniteyi bağlamanız mümkündür. Bu noktada maksimum limit kesinlikle söz konusu olmadığı için farklı avantajları beraberinde getirmektedir. Klasik klimalara göre en dikkat çekici özelliği ise genleşme işlemini yapan vananın, iç ünitede yer almasıdır. Normalde bu sistem dış ünitede bulunurken, VRV’de tam tersi bir biçimde tasarlanmıştır. 

Sisteme göre her daim ihtiyaçlar baz alınarak buna göre bir çalışma prensibi geliştirilmiştir. Yani değişiklik gösteren mahal kapasiteleri baz alınır ve bunun üzerinden hareket eder. İşlevsel olmasının en büyük kanıtı ise aynı anda tersine olacak şekilde iklimlendirmeyi gerçekleştirebilmesidir. Örneğin bir soğuk hava deposunun ilgili kısmını başarılı bir biçimde soğuturken, personelin olduğu yeri ısıtabilmektedir. Gaz debisinin değişiklik göstermesi sayesinde sarf edilen enerjiden çok büyük bir tasarruf sağlanması, sistemin bir diğer özelliğidir. Bunun sonrasında maksimum bir konfor elde etmek sanıldığından daha kolay hale gelir.

VRV Nedir?

VRV Ürün Çeşitleri Nelerdir?

VRV ürün çeşitlerinde iki tane sistem öne çıkarken bunların özellikleri farklılık göstermektedir. Heat Recovery, ısı geri kazanım anlamına gelen bir sistemdir. Değişik ve birbirinin zıttı olan soğutma ve ısıtma yapabilmektedir. Yani iç ünitelerden bir kısmı yapılacak olan ayarlama sonrasında soğuturken, diğerleri ise farklı ortamlarda ısıtma gerçekleştirebilmektedir. Heat Pump ise ısı pompası sistemi üzerinden çalışmaktadır. Bir işlem yapabilme özelliğine sahiptir. Ya ısıtır ya da soğutur. 

VRV Sisteminin Sağladığı Avantajlar Neler?

  • Sistemin iç üniteye bağlanma oranında dış ünitenin sahip olduğu kapasite dikkate alınır ve değişiklik yüzde 130 oranına kadar söz konusu olabilmektedir. Bu sayede farklı iç ünitelerin sisteme eklenmesi mümkündür. Bu da tasarım anlamında esneklik demektir. 
  • Binaların sahip olduğu klima sistemlerinin hepsinin kontrolü rahatlıkla sağlanabilmektedir. 
  • Çok fazla insanın bu konfordan faydalanması mümkündür.
  • Senelik olarak bilinen çalışma süresinin arttırılması kolaydır.
  • Bireysel bir şekilde iklimlendirme üzerinde her türlü değişikliği yapabilirsiniz. 

VRV Sistemi Nerelerde Kullanılır? 

VRV birçok farklı amaca sahip olan meskenler için son derece uygun kullanım şartlarına sahiptir. Bunların arasında cam giydirme özelliği olan binalar, villalar, bahçe ve çatılar, sinemalar, mağazalar, tiyatrolar, ofisler, oteller, hastaneler, tarihi yapılar, dar alanlar bulunur. 

VRV Ürün Fiyatları

VRV ürünlerini satın almak için doğru adres SALT Mühendislik internet sitesidir. 2017 yılında İstanbul’da faaliyetlerini başlatan şirketimiz, kısa süre içerisinde piyasanın en çok tercih edilen isimlerinden birisi haline geldiği. Çok sayıda büyük markanın ürettiği ve piyasaya sunduğu VRV ürünlerini, sitemizde yer alan fiyatlar üzerinden satmaktayız. Aynı zamanda bunların monte edilmesi ve kurulumu da tarafımızca sağlanmaktadır. Fiyatlar ise ürün özelliklerine göre değişmektedir.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?