fbpx

VRF ve Fancoil Sistemleri Arasındaki Farklar

vrf-fancoil-arasindaki-fark-nedir

İçindekiler

Bu yazımızda VRF ve Fancoil sistemleri arasındaki farklar ile ilgili detaylı bilgiye geçmeden önce VRF ve Fancoil sistemlerinin ne olduğunu incelemek gerekir.

İlginizi çekebilir: Daikin VRV Klima Sistemleri Hizmet Makalesi.

VRF Nedir?

VRF Nedir? ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

VRF Klima ya da diğer bir adıyla merkezi klima sistemleri bir dış ünite grubu ve birden fazla iç üniteden oluşan gayet kullanışlı bir klima çeşididir. Bu ürünler ısıtma ve soğutma performansları sayesinde klima sevenler tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde VRF klimalar hala geliştirilmekte olup birçok alanda kullanılmaya devam ediyor. Özellikle klima sevenler ve mimarlar tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmeye devam etmektedir. Yapıların mimarisine uygunluğu ile tercih edilme oranı artmıştır. VRF klima sistemlerinin hem yatırım maliyetleri hem de işletim maliyetleri yatırımcının yüzünü güldürecek cinstendir.

Fancoil Nedir?

Fancoil Nedir? ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Yapılarınızın ısı ihtiyacını karşılamak üzerine tasarlanan Fancoil, sıcak ve soğuk hava ihtiyacında tercih edebileceğiniz başlıca seçeneklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fancoil sistemleri sulu çalışan sistemlerdir. Temel çalışma prensibi ise içerisine sıcak su girmesi durumunda fanlar yardımıyla sıcak, soğuk su girmesi durumunda fanlar yardımıyla soğuk hava üflemek şeklindedir. Fancoiller çalışma şekli olarak klimalar ile büyük bir benzerlik göstermektedir. Tıpkı klimalar gibi hem soğutma hem de ısıtma sağlayabilmektedir. Fancoiller ihtiyaçlar doğrultusunda tercih edilmelidir. İhtiyaçlar kapsamında 2 borulu fancoil sistemleri ya da 4 borulu fancoil sistemleri tercih edilebilmektedir. 2 Borulu sistem ısıtma veya soğutma modunda çalışırken 4 borulu sistemler hem ısıtma hem de soğutma modunda çalışabilmektedir.

İlginizi çekebilir:

vrf-ve-fancoil-arasindaki-farklar-nedir

Fancoiller ve VRF Klima Farklılıkları

İklimlendirme sektöründe son zamanlarda yenilikler hız kazanmıştır. Yakalanan  hızlanma sürecinde de çoğu insan bu trendleri takip etmekte zorlanmıştır. Bu yazı kapsamında fancoil sistemler ile değişken soğutucu akışlı iklimlendirme sistemleri olarak bilinen sistemler arasında faydalı bir karşılaştırma yapacağız.

İki sistemin farklılıkları aşağıdaki gibidir.

Fancoil bir klima sistemi değildir, sadece tek bir fancoil ünitesi kullanarak çalışır. Bu sistem üniteye sıcak su geldiğinde sıcak hava üfleyen fanlar ve soğuk su geldiğinde soğuk hava üfleyen fanlar ile çalışır. Sisteme gelen su soğuk ise tüm cihazların soğuk hava üflemesi, sıcak ise tüm cihazların sıcak hava üflemesi beklenir.

VRF Sistemi ise farklı mahallerde farklı sıcaklık değerlerine sahip hava üfleyebilir. Bunu birden fazla iç ünite kullanarak yapar. Genel olarak, bu tür birkaç iç ünite, evinizin her yerinde bulunabilmektedir. Bu, belirli bir iç üniteye gönderilen soğutucu akışkanın hacmini manuel olarak veya hatta termostatınızı programlayarak otomatik olarak değiştirmenize olanak tanır. Sonuç olarak, evinizin her farklı bölgesinin alacağı soğutma miktarını tam olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, evinizin kullanılmayan kısımlarını ısıtmak için daha fazla harcama yapmaktan kaçınırken, soğutma gücünü en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

VRF sistemde dış üniteler genelde mahallin dış bölümünde yer alırken Fancoil sistemlerde mekanik odalarda chiller veya kazan dış ünite görevi görür. Dolayısıyla fancoil sistemleri için mekanik oda kurulumu gerekirken VRF sistemlerde böyle bir ihtiyaç gerekmemektedir.

Sistemde dolaşan akışkanlar da aynı şekilde farklılık gösterir. Fancoil sistemi su ile ısıtma-soğutma yaparken VRF klima sistemleri soğutucu gaz kullanarak ısıtma-soğutma özelliklerini gösterirler.

VRF Sisteminin Fancoil Sistemine kıyasla avantajları aşağıdaki gibidir;

  • Mekanik odaya ihtiyaç duymadan farklı mahallerde farklı modlarda çalışabilir
  • 2 borulu fancoil sistemlerin aksine hem ısıtma hem soğutmada kullanılabilirler.
  • Eski yapılarda kurulumu fancoil cihazlarına nazaran daha kolay olmaktadır.
  • Sıcaklık kontrol özellikleri ve sıcaklık hassasiyetleri iyidir.
VRF Sisteminin Fancoil Sistemine kıyasla dezavantajları aşağıdaki gibidir;
  • Yüzde yüz taze hava istenen uygulamalarda kullanılamazlar.
  • Soğutucu akışkan seçiminde belirlenen standartlar dikkate alınmaktadır.
  • Arıza durumunda fancoillere gelen suyun kesilip sistemin demontaj ve montajını yapmak mümkün. VRF sistemlerinde ise önce sistemdeki gaz boşaltılıp arıza onarımı yapıp tekrar gaz yüklemesi gerekmektedir.
Siz de projenize en uygun sistem hakkında bilgi almak ve projenize uygun satın alma yapabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz!
İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?