VRF Nedir?

VRF Nedir?

VRF nedir: VRF, gerek ticari gerekse konutlarda kullanılan, daha az enerji harcamasından dolayı parasal anlamda avantaj sağlayan bir iklimlendirme teknolojisidir. Bu şekilde tanımlanmasının nedeni ise İngilizce olarak Variable Refrigerant Flow kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise değişken debili özelliğe sahip soğutucu akışkandır. Bir klima sistemidir.

VRF Çalışma Mantığı Nasıldır?

VRF, klasik klimalarla kıyaslandığı zaman daha değişik ama daha avantajlı bir çalışma sistemine sahiptir. Her klimada olduğu gibi bir iç bir de dış üniteden oluşur. Bağlı olan iç ünitelerin sayısı sınırlandırılmaz. Yani birden fazla olabilmektedir. Otomasyon sistemi mevcuttur. Boru tipi ise bakır olmasıyla dikkat çeker. Aynı zamanda sistem içinde hareket halinde olan yani dolaşan bir soğutucu gaz vardır. 

Dış ünite olarak tanımlanmış olan yerden çıkan hem sıvı hem de gaz, dolaşım sağladıktan ve üniteleri geçtikten sonra aynı yere geri dönmektedir. Bundan dolayı bir devir daim sistemi söz konusudur. Burada öne çıkan ve diğerlerinden ayrılmasını sağlayan şey ise ünitelerin birbirlerinden tamamen ayrı, bağımsız şekilde kontrol edilebilmesidir. Örneğin bir iç ünitenin olduğu yerde iklimlendirmeye ihtiyaç duyulmadığı zaman buraya olan akışın kesilmesi mümkündür. Yani tüm iç ünitelerin aynı anda çalışmasına gerek yoktur. Böylelikle hem enerji tasarrufu yapabilir hem de daha az fatura ödeyebilirsiniz. 

VRF, aynı zamanda kapasite ayarlayabilme özelliğine de sahiptir. Bunu yapan aygıta ise DC Inverter kompresör denilir. Böylelikle iklimlendirmenin yapılmış olduğu alanın ne kadarlık bir ihtiyacının olduğu hesaplanır. Cihaz buna göre çalışır. Bu şekilde tüketilen enerji de azalmış olacaktır. 

VRF Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

VRF, soğutma şekli göz önüne alındığı zaman iki değişik türe sahiptir ve bunlar şöyledir;

  • Su soğutmalı olan ürünlerde ısı, bir kaynaktan alınır ve bunun ardından suya onun aktarılmasıyla süreç devam eder. En temel özelliklerinin başında ise ebatları gelmektedir. Çünkü dış ünite kısmı büyük değildir. Bir diğer dikkat çekici detay ise fana hiçbir şekilde ihtiyaç duyulmamasıdır. Aynı zamanda atmosfer ile bir temas olmadan da çalışmaktadır. Yüksek bir verim sağlar.

VRF Nedir?

  • Hava soğutmalı olan VRF sistemlerinde ise ısının transfer edilebilmesi için özel fanlar kullanılır. Dış ünite kondenseri üzerinden bu işlem gerçekleştirilir. Havaya doğru yapılan bu işlem sayesinde iklimlendirme sağlanır. Genellikle daha çok satıldığını piyasaya baktığımız zaman görmekteyiz.

VRF’nin İşletmelere Göre Sınıflandırma Nasıl Yapılır?

VRF sistemleri aynı zamanda işletmelerin sahip olduğu özellikle baz alınarak da sınıflandırılmaktadır. Bunlardan birisi Heat Pump olarak bilinir. Sistem içinde yer alan ünitelerin tümünün birebir aynı olan bir mod ile faaliyet göstermesi gerekmektedir. Çift yönlü işlem yapabilmektedir. Soğutmanın yanı sıra ısıtma da söz konusudur. Diğeri ise Heat Recovery sistemlerdir. Isı geri kazanım ilkesine göre hareket etmektedir. Aynı zamanda soğutma mod üzerinden çalışması bir diğer özelliği olarak dikkat çeker.

VRF Ürün Fiyatları

VRF ürünlerini 2017 yılından beri satan SALT Mühendislik firması olarak, çok değişik özelliklere sahip, farklı yerlerde kullanıma uygun, kaliteli ve aynı zamanda cihazların teminini sağlıyoruz. Dünya çapında bilinen birçok markanın üretmiş olduğu sistemlerin satışının yanı sıra, sorunsuz bir montaj hizmetini de değerli müşterilerimize vermekteyiz.

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?