Fancoil Nedir?

Fancoil Nedir?

İçerisinde bulunan suya göre gerektiğinde sıcak gerektiğinde soğuk üfleyen cihazlara fancoil denir. Üflemeyi fan yardımı ile yapan cihazda içeri giren akışkan kılcal borulardan geçer ve hemen arkada bulunan fan ile üfleme gerçekleştirir. Fancoil nedir? sorusunun cevabı fancoil ünitesi kanal sistemine bağlamadan bir yaşam alanını ısıtmak ya da soğutmak için son kullanılan cihazdır. İç mekân havası bobin üzerinde hareket ederek yaşam alanını dışarıya itmeden havayı ısıtır ve soğutur.

 

Güncel daikin fan coil fiyatları için buraya tıklayınız.

 

Daikin-Fancoil-Fiyat-Listesi

Mükemmel Bir Konfor

İçerisindeki akışkan sıcaksa üfleme sıcak, soğuksa üfleme soğuk olarak yapılır. 2 borulu ve 4 borulu olmak üzere iki tipte işlenir.  2 borulu fancoil üzerinde tek coil bulunan tiptir, ucuz olmasından dolayı tercih edilir. Isıtma ya da soğutma işlemlerinden yalnızca birini yapabilir özellikle ısı geçiş döneminde işletmede büyük sıkıntılara neden olur. 4 borulu fancoil ise üzerinde 2 coil bulunan tiptir, aynı anda hem ısıtma hem de soğutma işlemini yapar. Özellikle geçiş dönemlerinde mükemmel bir konfor sağlar ve geçiş oldukça kolay gerçekleşir.

En Belirgin Özellikleri

Fancoil sistemlerinin en belirgin özellikleri arasında her odanın bağımsız olarak kontrol edilmesi ilk sırada yer alır.

  • Kontrol genel olarak oda termostatları kullanılarak yapılır
  • Motorunda devir ayarı yapma olanağına sahiptir bu sayede kapasite kontrolünde kolaylık sağlanır
  • Frekans kontrollü dolaşım pompası kullanımı enerji tasarrufu sağlar
  • Boru izolasyonu ise kanal izolasyonuna göre çok daha basittir
  • Fancoil sisteminde kanallarda meydana gelen kaçaklar söz konusu değildir
  • Büyük yüzey alanları nedeniyle kanallarda yaşanan ısı kayıpları fancoil sistemlerinde yaşanmaz
  • Boru sisteminde reglaj yapmak daha kolaydır
  • Fancoil sisteminde büyük şaft kesiklerine gerek yoktur.

Odalar Arasında Hava Geçişi

Klasik bir fancoil sisteminde havalandırmaya gerek yoktur ısıtma ve soğutma yapılabilir. Bu eksiği giderebilmek için sistemde 2 uygulama geçerlidir. Dış duvara yerleştirilen karışımlı cihaz ile doğrudan her ünite tarafından hava dışarıdan alınır.  Merkezi kanallı bir havalandırma sistemi ile sistem için gerekli olan taze hava sistemi ilave edilir. Bu sisteme verilen isim primer havalı fancoil sistemidir, sistemler hem havalı hem de suludur ayrıca nem kontrol performansı düşüktür. Her iki sistemde de odadaki hava sirkülasyonu yalnızca odaya aittir. Dolayısıyla odalar arasında hava geçişi, koku ve duman gibi geçişi kolay problemler yaşanmaz.

Fancoil Nedir?

Fancoil Seçimi Nasıl Yapılır?

Fancoil seçimi yapılırken öncelikle filtrelerin kolay çıkarılma özelliğine dikkat etmek gerekir. Kaset tipi cihazlarda sökülmeden fitrenin değiştirilebilmesi tercih edilmelidir. Ayrıca yoğuşma tavaları belli zaman aralıklarında tıkanmaya karşı kontrol edilmelidir bakteri üremesini önlemek için bu tavsiye edilir. Bakımının yapılması gereken cihazların kullanım bölgesinde olması bir dezavantajdır bu nedenden dolayı bakımlar eğitilmiş personel tarafından mesai saati dışında yapılmalıdır. Tavan tipi modellerde filtre değişiminde havanın kirletilmemesine dikkat edilmelidir. Cihaz cam önüne konuluyorsa çevresini rahatsız etmeyecek şekilde yerleştirilmeli ve hava üfleme yönü buna göre tasarlanmalıdır. Açılı kanatlı lineer menfezler gizli döşeme fancoil tiplerinde havayı yönlendirmek için kullanılır.

Alanında Uzman Kadrolar

Zaman içerisinde çıkardığı sesin problem yaratmaması için kalitesini ve performans değerini koruyan cihazlar tercih edilmelidir. İklimlendirme sektöründe hizmet veren SALT Mühendislik olarak yaşam alanlarının sağlıklı ve verimli şekilde ısıtma ve soğutmasını gerçekleştirebilmek için çalışmaktayız. Bilgi birikimine sahip ve alanında uzman kadrolarımız sayesinde hizmet üretiyoruz. Cihazların montajından arızalarına ve düzenli bakım periyodik kontrollerine kadar tüm konularda deneyimli personelimiz ile yanınızda olmaya devam ediyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer fiyat listeleri;

İletişime Geç
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
SALT Mühendislik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?