Yerden Isıtma Sistemi 

Yerden ısıtma sistemi; uygulama yapılacak olan alandaki ısı kaybının, yerden ısıtma sistemleri için özel imal edilmiş yerden ısıtma borusu ile kazan, ısı pompası, jeotermal gibi enerji kaynaklardan aldığı enerjiyi kullanarak uygulama yapılan alanı ısıtan sistemdir. Bu sistemde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi; yerden ısıtma sistemine gönderilen sıcak suyun 40-50 santigrat derece olmasıdır. Zemine döşenen borular nedeniyle bu sistem aynı zamanda zeminden ısıtma olarak da bilinmektedir. Zemine döşenen borular ile yerden ısıtma sistemi homojen bir ısı dağılımı sağlar. Ayrıca bu sistem kontrolleri açısından tek nokta kontrolü veya oda oda kontrol gibi seçenekler de sunar. 

Sulu yerden ısıtma sistemini özetlemek gerekirse döşeme ve şap malzemesinin altına yerleştirilen straforların üzerine belirli aralıklar ile yerleştirilen borulardan düşük sıcaklıkta su geçirilerek gerçekleştirilen ısıtma sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Yerden Isıtma Sistemi Çeşitleri 

  • Sulu Yerden Isıtma
  • Elektrikli Yerden Isıtma

Yerden ısıtma sistemi ile ilgili bazı kritik konulardan bahsetmek gerekirse;

  • Yerden ısıtma uygulaması yapılacak ise kaba inşaat ya da tadilat aşamasında karar verilmesi ve buna göre ilerleme kaydedilmesi gerekmektedir. Bu evreler geçtikten sonra uygulama yapılması mümkün değildir.
  • Bu sistemin verimli olabilmesi için döşeme yüzeyindeki sıcaklığın 29C mertebelerinde olması gerekmektedir. Daha yüksek sıcaklık değerleri rahatsız ederken, daha düşük sıcaklık değerleri de konforsuzluk yaratacaktır. Bu sıcaklığı sağlayabilmek için de ısı kaynağımızdan 40-45C sıcak su elde etmemiz gerekir. Bu değeri yakalayabildiğimiz her türlü ısı kaynağını kullanabiliriz. (Kombi, yoğuşmalı kazan, ısı pompası vs.)
  • Yerden ısıtma sistemi uygulanacak ise gerekli olan döşeme yüksekliği önceden planlanmalıdır. Straforlu uygulamalarda şap ile birlikte 6,5-7,5 cm bir yüksekliğe ihtiyaç olacaktır. Bu değerin üzerine kullanıcının tercihine göre kullanacağı döşemenin yüksekliğini de göz önünde bulundurmalıyız.
  • Yerden ısıtma sisteminin tasarımını yaparken bizi kısıtlayan bir konu da, boru devresinin 90-100 metre ile sınırlandırılmış olmasıdır. Bu nedenle kollektör yerlerinin seçiminin doğru yapılması önemlidir.

Yerden Isıtma Markaları

Rehau Yerden Isıtma Sistemi

Danfoss Yerden Isıtma Sistemi

Fraenkische Yerden Isıtma Sistemi

Siz de yerden ısıtma sistemleri için ücretsiz keşif ve fiyat almak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz.
Projeniz hakkında bilgi ve destek edinmek için bize ulaşın.

Konuşmayı başlat
1
Daha hızlı sonuç al
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by